W ostatnich tygodniach, nadobnica alpejska stała się przedmiotem intensywnych badań telemetrycznych i genetycznych przeprowadzanych przez PGE Polska Grupa Energetyczna we współpracy z Magurskim Parkiem Narodowym.
Jest to jeden z najbardziej fascynujących chrząszczy w Polsce, który przyciągnął uwagę naukowców i przyrodników.
Nadobnica alpejska to gatunek chroniony i zanikający w innych częściach Polski. Norbert Kieć, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego, podkreślił unikalność tego projektu, wspominając o jedynym aktywnym stanowisku tych chrząszczy w parku i używaniu specjalnych nadajników telemetrycznych sprowadzonych z Kanady.
Głównym celem badań była ocena zdrowotności populacji nadobnicy alpejskiej oraz poznanie szczegółów jej środowiska i zakresu występowania w Magurskim Parku Narodowym. Badania te miały na celu zgromadzenie danych pozwalających oszacować zdolność rozprzestrzeniania się gatunku oraz jego odrębności genetyczne.
W ramach badań zidentyfikowano maksymalne odległości, na które nadobnica alpejska jest w stanie się przemieścić. Zgromadzone dane wskazują, że większość osobników nie przemieszczała się na odległość większą niż 50 metrów, z rekordem wynoszącym 428 metrów.
Nadobnica alpejska jest uznawana za priorytetowy gatunek bezkręgowca w sieci Natura 2000. Gatunek ten, wpisany do Czerwonej Księgi gatunków prawnie chronionych w Polsce, jest zagrożony spadkiem liczebności. Niezrozumiana do tej pory przyczyna wymierania gatunku i zanikania jego populacji czyni te badania szczególnie istotnymi.
Planowany jest drugi etap badań w 2024 roku, na który złożono wniosek o wsparcie finansowe. Wyniki tych badań mają kluczowe znaczenie dla ochrony gatunku oraz zrozumienia jego roli w ekosystemie Magurskiego Parku Narodowego.
Dzięki zaangażowaniu PGE i współpracy z Magurskim Parkiem Narodowym, badania nadobnicy alpejskiej mają szansę przyczynić się do ochrony tego cennego gatunku oraz zwiększyć naszą wiedzę o jego życiu i środowisku. To ważny krok w stronę ochrony bioróżnorodności i zachowania unikalnego dziedzictwa przyrodniczego Polski.
Źródło info i foto: Sozosfera.pl/Jasło Nasze Miasto
Napisz komentarz
Komentarze