Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o postawieniu w stan likwidacji trzech kluczowych instytucji: Telewizji Polskiej S.A. (TVP), Polskiego Radia S.A. (PR) oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.
Decyzja ta nastąpiła w ślad za weto prezydenta Andrzeja Dudy, który zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. Prezydent wyraził niezgodę na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 miliardów złotych na „nielegalnie przejęte media publiczne”.
W tej sprawie wypowiedział się Prezydent RP, Andrzej Duda.
Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne – powiedział Andrzej Duda.
Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić [...]
W odpowiedzi na to weto, minister kultury ogłosił postawienie w stan likwidacji wspomnianych spółek.
Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, skrytykował tę decyzję, podkreślając, że likwidacja spółek mediów publicznych nie może nastąpić bez zmian w ustawach o radiofonii i telewizji oraz o PAP. Zdaniem Czabańskiego, decyzja ministra jest „kolejnym rympałem”.
Z komunikatu ministra kultury wynika, że stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela, a obecne działania mają na celu zabezpieczenie dalszego funkcjonowania tych spółek, przeprowadzenie koniecznej restrukturyzacji oraz ochronę zatrudnienia pracowników.
Decyzja ta rodzi wiele pytań dotyczących przyszłości polskich mediów publicznych. Jak zmieni się krajobraz medialny w Polsce w wyniku tych działań? Jakie będą długoterminowe skutki dla pluralizmu mediów i wolności słowa w kraju?
Jedno jest pewne – kwestia zarządzania mediami publicznymi w Polsce pozostaje przedmiotem gorących debat i kontrowersji. Co sądzicie o tej sytuacji?
Źródło info: Wprost/Strona Prezydenta RP
Napisz komentarz
Komentarze