Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Nuty tradycji. Odkrywanie korzeni kolęd na przestrzeni wieków

Podziel się
Oceń

Historia kolęd jest fascynująca i rozciąga się przez wieki, łącząc różne tradycje i kultury. W Polsce kolędy są wyjątkowo piękne i wyróżniają się pod tym względem wśród krajów Europy.
Kolędowanie
Kolędowanie

Autor: ilustracyjne/halogorlice©

 

Początkowo kolędy w Cesarstwie Rzymskim były pieśniami noworocznych, z czasem nabrały charakteru religijnego i stały się pieśniami obrzędowymi śpiewanymi podczas różnych uroczystości. Za pierwszą znaną kolędę uznaje się łaciński hymn „Jesus refulsit omnium” („Jezus oświeca wszystko”) autorstwa św. Hilarego z 336 roku. Jednak dopiero św. Franciszek z Asyżu w XIII wieku wprowadził tradycję śpiewania kolęd podczas mszy i nabożeństw w okresie Bożego Narodzenia.

W Polsce pierwsza kolęda w języku polskim, „Zdrów bądź Królu Anjelski”, pochodzi z 1424 roku. Polskie kolędy z XV i XVI wieku to głównie pieśni ludowe lub przekłady z łaciny. 

W XVII wieku pojawiły się kolędy realistyczne, które wprowadzały liczne szczegóły obyczajowe swojej epoki. Wśród nich znajdują się takie utwory jak „Bóg się rodzi" Franciszka Karpińskiego oraz „Mizerna, cicha stajenka licha” Teofila Lenartowicza. Kolęda "Bóg się rodzi", znana także jako „Pieśń o Narodzeniu Pańskim", to jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych polskich kolęd.

Najbardziej znaną na świecie kolędą jest „Cicha noc”, stworzona na początku XIX wieku przez księdza Josepha Mohra, z muzyką Franza Xavera Grubera. Ta pieśń została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów.

W XX wieku w Polsce, kolędy często przyjmowały formę utworów o tematyce patriotycznej i socjalistycznej, zwłaszcza w okresach zaborów, stanu wojennego, oraz powstań narodowych. W tych kolędach wyrażano zarówno nadzieje na odbudowę suwerennego państwa, jak i aspiracje społeczne i polityczne.

Jedną z pierwszych kolęd o charakterze patriotycznym jest „Hymn do Boga” z 1830 roku, śpiewany na melodię „Bóg się rodzi”. Tekst tej kolędy odzwierciedlał doświadczenia związane z Powstaniem Listopadowym. Inne utwory, takie jak „Pan z nieba" i „Polska kolęda" Kamila Balińskiego, podkreślały aspiracje narodowowyzwoleńcze.

W okresie powstania styczniowego pojawiały się kolędy z wyraźnymi tonami narodowowyzwoleńczymi, np. w pieśni „Pan z nieba” nawoływano do narodowego zmartwychwstania i wolności. 

Wiek XX przyniósł kolędy o charakterze socjalistycznym i rewolucyjnym, które wyrażały niechęć do bogaczy i solidarność z proletariatem. Na przykład, w „Hej kolęda, kolęda!” wyrażano myśl o braterstwie między różnymi narodowościami. "Kolęda robotnicza", śpiewana na melodię „Wśród nocnej ciszy”, podkreślała wagę walki klasowej. Legiony Polskie również znalazły odzwierciedlenie w kolędach, takich jak „Kolęda o legionistach, przybieżeli od patroli" i „Kolęda żołnierska”. Te pieśni podkreślały walkę o wolność Polski. Po odzyskaniu niepodległości powstały utwory takie jak „Radość Polaka w święto Bożego Narodzenia” autorstwa księdza podpisującego się jako J. R., który dziękował Bogu za uwolnioną ojczyznę.

Współczesne kolędy często bazują na melodii wcześniej znanych utworów, jak mazurki czy obertasy, a czasem tworzone są nowe kolędy przez współczesnych twórców. W polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. Pastorałki, z kolei, to bożonarodzeniowe pieśni z elementami folkloru, które nie są śpiewane podczas nabożeństw kościelnych.

Tak więc, kolędy ewoluowały przez wieki, zyskując na znaczeniu w tradycjach bożonarodzeniowych na całym świecie.

Ogólnie, w Polsce przyjęło się, że kolędy można śpiewać w kościele od Wigilii do 2 lutego (święto Matki Bożej Gromnicznej), chociaż w niektórych kościołach śpiewanie kolęd kończy się już po Święcie Trzech Króli.

A czy w Waszych domach podczas Wigilii podtrzymujecie tradycję ich śpiewania? Podzielcie się w komentarzach swoimi doświadczeniami. 

Wesołych Świąt!

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Założyłem profil w placówce. Pani z informacji bardzo miłaData dodania komentarza: 21.11.2024, 20:45Źródło komentarza: eKRUS w służbie rolnikom. Co możesz tam załatwić przez internet? [FOTO]Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.