Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Nuty tradycji. Odkrywanie korzeni kolęd na przestrzeni wieków

Podziel się
Oceń

Historia kolęd jest fascynująca i rozciąga się przez wieki, łącząc różne tradycje i kultury. W Polsce kolędy są wyjątkowo piękne i wyróżniają się pod tym względem wśród krajów Europy.
Kolędowanie
Kolędowanie

Autor: ilustracyjne/halogorlice©

 

Początkowo kolędy w Cesarstwie Rzymskim były pieśniami noworocznych, z czasem nabrały charakteru religijnego i stały się pieśniami obrzędowymi śpiewanymi podczas różnych uroczystości. Za pierwszą znaną kolędę uznaje się łaciński hymn „Jesus refulsit omnium” („Jezus oświeca wszystko”) autorstwa św. Hilarego z 336 roku. Jednak dopiero św. Franciszek z Asyżu w XIII wieku wprowadził tradycję śpiewania kolęd podczas mszy i nabożeństw w okresie Bożego Narodzenia.

W Polsce pierwsza kolęda w języku polskim, „Zdrów bądź Królu Anjelski”, pochodzi z 1424 roku. Polskie kolędy z XV i XVI wieku to głównie pieśni ludowe lub przekłady z łaciny. 

W XVII wieku pojawiły się kolędy realistyczne, które wprowadzały liczne szczegóły obyczajowe swojej epoki. Wśród nich znajdują się takie utwory jak „Bóg się rodzi" Franciszka Karpińskiego oraz „Mizerna, cicha stajenka licha” Teofila Lenartowicza. Kolęda "Bóg się rodzi", znana także jako „Pieśń o Narodzeniu Pańskim", to jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych polskich kolęd.

Najbardziej znaną na świecie kolędą jest „Cicha noc”, stworzona na początku XIX wieku przez księdza Josepha Mohra, z muzyką Franza Xavera Grubera. Ta pieśń została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów.

W XX wieku w Polsce, kolędy często przyjmowały formę utworów o tematyce patriotycznej i socjalistycznej, zwłaszcza w okresach zaborów, stanu wojennego, oraz powstań narodowych. W tych kolędach wyrażano zarówno nadzieje na odbudowę suwerennego państwa, jak i aspiracje społeczne i polityczne.

Jedną z pierwszych kolęd o charakterze patriotycznym jest „Hymn do Boga” z 1830 roku, śpiewany na melodię „Bóg się rodzi”. Tekst tej kolędy odzwierciedlał doświadczenia związane z Powstaniem Listopadowym. Inne utwory, takie jak „Pan z nieba" i „Polska kolęda" Kamila Balińskiego, podkreślały aspiracje narodowowyzwoleńcze.

W okresie powstania styczniowego pojawiały się kolędy z wyraźnymi tonami narodowowyzwoleńczymi, np. w pieśni „Pan z nieba” nawoływano do narodowego zmartwychwstania i wolności. 

Wiek XX przyniósł kolędy o charakterze socjalistycznym i rewolucyjnym, które wyrażały niechęć do bogaczy i solidarność z proletariatem. Na przykład, w „Hej kolęda, kolęda!” wyrażano myśl o braterstwie między różnymi narodowościami. "Kolęda robotnicza", śpiewana na melodię „Wśród nocnej ciszy”, podkreślała wagę walki klasowej. Legiony Polskie również znalazły odzwierciedlenie w kolędach, takich jak „Kolęda o legionistach, przybieżeli od patroli" i „Kolęda żołnierska”. Te pieśni podkreślały walkę o wolność Polski. Po odzyskaniu niepodległości powstały utwory takie jak „Radość Polaka w święto Bożego Narodzenia” autorstwa księdza podpisującego się jako J. R., który dziękował Bogu za uwolnioną ojczyznę.

Współczesne kolędy często bazują na melodii wcześniej znanych utworów, jak mazurki czy obertasy, a czasem tworzone są nowe kolędy przez współczesnych twórców. W polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. Pastorałki, z kolei, to bożonarodzeniowe pieśni z elementami folkloru, które nie są śpiewane podczas nabożeństw kościelnych.

Tak więc, kolędy ewoluowały przez wieki, zyskując na znaczeniu w tradycjach bożonarodzeniowych na całym świecie.

Ogólnie, w Polsce przyjęło się, że kolędy można śpiewać w kościele od Wigilii do 2 lutego (święto Matki Bożej Gromnicznej), chociaż w niektórych kościołach śpiewanie kolęd kończy się już po Święcie Trzech Króli.

A czy w Waszych domach podczas Wigilii podtrzymujecie tradycję ich śpiewania? Podzielcie się w komentarzach swoimi doświadczeniami. 

Wesołych Świąt!

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaZapraszamy na odpoczynek do Willa Promienna w Rabce-Zdroju
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12