W piątek nasz rejon będzie znajdował się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Będzie zalegała u nas wilgotna masa powietrza, lecz tym razem warunki pod kątem rozwoju chmur opadowych będą u nas zdecydowanie słabsze.
W piątek do południa będziemy mieli do czynienia z mgłą, która miejscami może bardziej ograniczać widzialność.
W drugiej części dnia w naszym rejonie także powinno utrzymywać się duże zachmurzenie. Rozbiciu warstwy chmur nie będzie na pewno sprzyjała inwersja temperatury w dolnej troposferze.
Mimo to nie można w zupełności wykluczyć pojawienia się rozpogodzeń, zwłaszcza w południowej części powiatu.
Ewentualnemu zmniejszeniu zachmurzenia mógłby sprzyjać spadek zawartości wilgoci w powietrzu, co sugerują niektóre wyliczenia modeli.
Temperatura maksymalna w całym rejonie będzie w granicy 0. Jeżeli zachmurzenie zmniejszy się, to wówczas będzie cieplej.
Wiatr w porywach będzie słaby lub umiarkowany z południa.
Miłego dnia!
Grafika:
- spodziewana temperatura powietrza na wysokości 850 hPa (1,5 km nad ziemią) w piątek o 13 CET.
Będzie ona nieznacznie niższa od tej, która będzie przy ziemi, co może świadczyć o obecności inwersji temperatury, czyli wzrostu temperatury wraz z wysokością. Sprzyja ona utrzymywaniu się dużego zachmurzenia, w tym mgły zwłaszcza podczas pory zimowej.
Miłego dnia!
Bieżący tydzień przynosi nam zimę w zimie. Mieliśmy większy spadek minimalnej temperatury w nocy, okres ładniejszej pogody z rozpogodzeniami, z kolei dziś towarzyszą nam opady śniegu.
Do końca bieżącego tygodnia niewiele się zmieni, a wpływ na zimową pogodę będzie miał wyż znad Uralu, który cały czas się umacnia. Na horyzoncie widać jednak zmianę.
Blokada wyżowa, z którą mamy obecnie do czynienia, pod koniec tygodnia zacznie się rozpadać. Centrum bardzo silnego wyżu przemieści się znad gór Ural w głąb Rosji nad Syberię oraz kazachstańskie stepy, a do Europy Środkowej będą mogły wchodzić kolejne ośrodki niskiego ciśnienia, które zaciągną łagodniejszą atlantycką masę powietrza.
Ocieplenie najbardziej odczują mieszkańcy zachodniej Polski, lecz w całym kraju w przyszłym tygodniu z reguły będzie nam towarzyszyła dodatnia temperatura w ciągu dnia.
Napływ ciepłej masy powietrza bardzo dobrze widać na mapach pola geopotencjału 500 hPa, która odpowiada rozkładowi ciśnienia w środkowej troposferze.
W pierwszej fazie przyszłego tygodnia izolinie łączące punkty o tej samej wartości będą ułożone praktycznie równoleżnikowo, co sprzyja adwekcji łagodniejszego powietrza znad Atlantyku.
Napisz komentarz
Komentarze