Anna Maziuk jest autorką książki „Instynkt. O wilkach w polskich lasach”, za którą otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Newsweeku Psychologii”, „Tygodniku Powszechnym” i „Zwierciadle”. Jest związana z fundacją i pismem „Kosmos dla Dziewczynek”, w którym opowiada dzieciom o przyrodzie.
Prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci i dorosłych, związane z tworzeniem, często inspirowane wyprawami w dzicz.
Przed dzisiejszym spotkaniem zapytaliśmy ją o genezę napisania książki.
Geneza powstania książki to moja potrzeba wstawienia się wilkami, za zwierzętami, które nie mają zrozumienia wśród ludzi – powiedziała Anna Maziuk.
Na przestrzeni lat, gdy zaczęłam zajmować się tym tematem, zaobserwowałem, że to bardzo niezrozumiane zwierzęta, wokół których panuje mnóstwo mitów, mnóstwo półprawd, a przede wszystkim nieprawd.
A one są w rzeczywistości zupełnie inne i chciałam o tym opowiedzieć właśnie w tej książce, bo w realu wygląda to naprawdę inaczej.
Zeszłej zimy bardzo duże emocje towarzyszyły wilkom w tym terenie, w związku z tym, że one pojawiały się tu w różnych miejscach. Ludzie nie mając dużej wiedzy na temat wilków, na forach internetowych wyrażali bardzo negatywne opinie na ich temat, a że osoba z Gorlic zaproponowała takie spotkanie, to właśnie je tu zorganizowaliśmy.
Dziś rozmawialiśmy o ochronie prawnej wilków i osób, którym wilki wyrządziły szkodę. Padło tu dużo słów o wielu aspektach i wielu wydarzeniach, które ostatnio miały tu miejsce i były związane z wilkami, między innymi o postrzeleniu wilka w okolicy Magurskiego Parku Narodowego, które jest wydarzeniem bez precedensu, bo praktycznie sprawca tego zdarzenia został przyłapany na gorącym uczynku, przynajmniej na próbie zatuszowania tego co zrobił, a najprawdopodobniej zbiegł z miejsca zdarzenia, zostawiając na miejscu osobę, która stała się kozłem ofiarnym tego incydentu.
Rozmawialiśmy też o nielegalnym kłusownictwie i zabijaniu wilków również.
Spotkanie moderował Wojciech Wójcik, lekarz weterynarii, pomysłodawca Dzikiego Projektu.
Wilki przedstawia się bardzo często jako zło, jest to bardzo często i głęboko zakorzenione w naszej psychice skojarzenie, zupełnie niepoprawne – mówi Wojciech Wójcik.
Natomiast wydaje mi się, że tak nie jest, bo my ich po prostu nie znamy. To że ich nie znamy, powoduje, że się ich bardzo boimy, a to jest temat, na którym niestety można budować kapitał polityczny i to się właśnie dzieje.
Nie sposób opisać wszystkich tematów poruszanych na tym spotkaniu. Ważne jest to, że prawie 2-godzinne spotkanie zgromadziło dużą ilość uczestników i wydaje się, że z każdą następną okazją będzie ich coraz więcej, bo temat prawdziwej, świadomej i racjonalnej ochrony przyrody przybiera na sile i ma za sobą coraz większą rzeszę zwolenników.
Napisz komentarz
Komentarze