Szlachetna Paczka to jeden z największych programów społecznych w Polsce. Łączy ze sobą tych, którzy chcą pomagać z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.
Wolontariusze i Wolontariuszki akcji docierają do rodzin, które są w potrzebie w całej Polsce, poznają ich trudności i decydują o najlepszej formie pomocy.
Darczyńcy przygotowują indywidualną pomoc na podstawie opisu Wolontariusza lub Wolontariuszki. A my łączymy ludzi i tworzymy rozwiązania, dzięki którym konkretny człowiek może pomagać konkretnemu człowiekowi.
O akcji, która od kilku lat prowadzona jest także na terenie naszego powiatu, rozmawialiśmy z liderką gorlickiego sztabu Szlachetnej Paczki Małgorzatą Markowicz.
Na jakim etapie jest tegoroczna akcja Szlachetnej Paczki?
Powoli finiszujemy, a darczyńcy wybrali już większość rodzin i przygotowują dla nich paczki – mówi Małgorzata Markowicz.
Do 1 grudnia zostaną opublikowane ostatnie odwiedzone rodziny. W naszym rejonie tych rodzin, o których informacje nie zostały jeszcze opublikowane, jest trzy.
Ile rodzin było zgłoszonych w powiecie gorlickim?
Ogólnie zostało zgłoszonych 36 rodzin. 34 zostały odwiedzone, z czego cztery zostały wyłączone, ponieważ nie spełniały kryteriów projektu. Do 1 grudnia wszystkie opisy rodzin powinny być opublikowane.
Czy można jeszcze dokonywać zgłoszeń?
Na tę edycję już nie. Można zgłosić rodzinę, ale będzie ona wpisana na przyszły rok.
Jakie są możliwości lokalnego sztabu Szlachetnej paczki? Ilu rodzinom jest się w stanie pomóc tutaj na miejscu?
My tych paczek nie robimy, my je tylko przekazujemy i to zależy, ilu jest wolontariuszy, bo każdy musi odwiedzić te rodziny. Pracujemy w składzie 13 osób w tym roku i każdy wolontariusz odwiedza mniej więcej po trzy rodziny.
Podczas wizyty przeprowadzany jest bardzo szczegółowy wywiad, sprawdzane jest, czy spełnia ona kryteria paczkowe (m.in. czy rodzina stara się o pracę, czy chce coś zmienić w swoim życiu, czy nie ma nałogów, bo to wyklucza rodzinę).
Kim najczęściej są osoby, które potrzebują pomocy?
Najwięcej w tej chwili jest ludzi starszych, chorych, z niepełnosprawnościami. To jest największa grupa tych, którzy wymagają pomocy.
Jak można zgłosić chęć pomocy?
Zasada jest taka, że rodzina jest publikowana anonimowo na stronie Szlachetnej Paczki. Trzeba wybrać rejon Gorlice i wytypować rodzinę, jakiej można pomóc.
Jedna osoba na pewno paczki nie przygotuje. Trzeba zebrać wokół siebie albo swoją rodzinę, która chce pomóc, albo znajomych, zakłady pracy, czy szkoły. Jedną paczkę robi minimum kilka osób, ponieważ to są duże wartości. Ludzie chcą pomagać.
Kiedy odbędzie się finał Szlachetnej Paczki?
W tym roku finał odbędzie się między 15 do 17 grudnia.
Jeszcze jest trzy tygodnie na przygotowanie paczki. Zawsze wolontariusz, który opiekuje się daną rodziną, zaopiekuje się również darczyńcą, który się zarejestruje. Trzeba tutaj dużej odpowiedzialności w tym działaniu.
Gdzie darczyńca może przynieść gotową paczkę?
Darczyńca wszystko zbiera u siebie, pakuje w paczki. Od piątku (15 grudnia) do niedzieli (17 grudnia) organizujemy magazyn na ulicy Bieckiej w Stowarzyszeniu Sprawne Smoki. Tam będą przyjmowane paczki i rozwożone do rodzin.
Praca przy takim przedsięwzięciu jest bardzo czasochłonna i wymagająca. Dlatego bardzo ważna jest pomoc wolontariuszy. Co trzeba zrobić, żeby nim zostać?
Nabór wolontariuszy odbywa się przeważnie w miesiącach letnich, w czerwcu i lipcu. Warunek jest jeden. Musi być lider, aby powstał rejon. Wolontariusz musi się zarejestrować na stronie Szlachetnej Paczki i znaleźć rejon, w którym chce pracować i wtedy kontaktuje się z nią osoba rekrutująca, przeprowadza rozmowę i zapisuje na jednodniowe szkolenie.
To jest wymagający wolontariat. Trzeba włożyć w to dużo pracy i mieć też wiedzę. Trzeba się uczyć tej pracy, ale jest to wolontariat, który daje dużo satysfakcji – dodaje Małgorzata Markowicz
W tym roku swoje paczki otrzyma 29 rodzin, częścią już ktoś się ktoś zaopiekował. Na stronie internetowej Szlachetnej Paczki w tym momencie są do „zaopiekowania“ dwie rodziny, której opis już jest gotowy i opublikowany, ale nie znalazł się jeszcze darczyńca.
Może to właśnie ty sprawisz, że na czyjejś twarzy pojawi się uśmiech?
Jeśli chcesz pomóc kliknij >>>TUTAJ
Na stronie internetowej Szlachetnej Paczki można zapoznać się także z najnowszym raportem, dotyczącym biedy >>>Na co (nie) stać Polaków – Raport o biedzie 2023 Szlachetnej Paczki
Źródło info: szlachetnapaczka.pl, materiał własny
Napisz komentarz
Komentarze