Wiele osób boi się i stawia pytanie, czy ten dziki gość stanowi dla nich jakiekolwiek zagrożenie. Aby rozwiać wątpliwości, postanowiliśmy skonsultować się z ekspertem – lekarzem weterynarii, Wojciechem Wójcikiem.
Czy obecność dzikich zwierząt, takich jak lisy, w miastach jest czymś niezwykłym?
Dzikie zwierzęta w dzisiejszych czasach mają naprawdę mało dzikiej przestrzeni do życia. Ich obecność w miastach nie powinna dziwić. W centrum Gorlic na nagraniach z fotopułapek zauważyliśmy też borsuki, a także znajdowaliśmy tropy jenotów czy szopów.
Dlaczego dzikie zwierzęta decydują się na życie w mieście?
Miasto dla zwierzęcia takiego jak lis jest doskonałym źródłem łatwo dostępnego pokarmu. Niezabezpieczone śmietniki sprzyjają habituacji dzikich zwierząt. Przebywające w mieście gryzonie oraz cieplejsze warunki atmosferyczne również wpływają na zachęcenie lisów do przebywania w mieście.
Czy lisy w mieście stanowią zagrożenie dla ludzi?
Lisy nie stanowią większego zagrożenia niż zdziczałe koty, których w mieście jest również sporo. Lisy są oczywiście rezerwuarem wścieklizny, ale choroba ta, choć groźna, w Polsce notowana jest niezwykle rzadko. Niebezpieczny może być równie kał tych zwierząt, gdy mówimy o zarażeniach tasiemcem bąblowcowym.
Pamiętajmy jednak, że gdyby zapytano mnie o jakikolwiek gatunek zwierzęcia, psa, konia czy papużkę falistą, to wymieniłbym całą litanię chorób zoonotycznych, czyli takich które są zakaźne dla ludzi. Zatem bezpieczny będzie kontakt jedynie z patyczakiem, chociaż tej tezy też nie byłbym taki pewny. W nielicznych sytuacjach, gdy zwierzę zatraca lęk przed człowiekiem do tego stopnia, że pojawia się ryzyko ataku, można je odłowić i przemieścić.
Czyli możemy uspokoić naszych czytelników?
Kontakt z dziką przyrodą w miastach będzie coraz częstszy, osobiście nie uważam tego za problem.
Podsumowując naszą rozmowę z lekarzem weterynarii Wojciechem Wójcikiem, możemy odetchnąć z ulgą.
Ekspert uspokaja mieszkańców, wskazując, że choć obecność dzikich zwierząt w miastach, takich jak lisy, może wydawać się niepokojąca, w rzeczywistości nie stanowią one większego zagrożenia dla ludzi. Jego fachowa wiedza i doświadczenie pozwalają nam lepiej zrozumieć te zjawiska i podchodzić do nich z większym spokojem. Dzięki temu możemy żyć w harmonii z otaczającą nas przyrodą, nawet w miejskim środowisku.
Napisz komentarz
Komentarze