Dynie występują, aż w 45 odmianach. Różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale też kolorystyką. Najpopularniejsza jest odmiana Hokkaido, czyli jedyna, której nie trzeba nawet obierać ze skórki, co jest dużym plusem dla osób zabieganych.
Od odmiany tego warzywa zależą jej wartości odżywcze oraz kaloryczność, jednak mimo wszystko kaloryczność każdej dyni, jest niska, co cieszy szczególnie osoby będące na diecie redukcyjnej. Miąższ dyni w 100 g zawiera zaledwie 26-33 kcal, to naprawdę niewiele! Co ciekawe przez sporą zawartość błonnika w miąższu pomimo niskiej kaloryczności jest sycącym warzywem. A teraz przyjrzyjmy się dyni z bliska, aby poznać jej właściwości.
Miąższ dyni
Jest źródłem: alfa – i beta-karotenu, witaminy C, E, A, niacyny, witaminy B1, B2, potasu, wapnia, cynku. Witamina A i E są składnikami, które doskonale wpływają na cerę. Ponadto witamina A wzmacnia wzrok. Miąższ ma też działanie moczopędne, reguluje przemianę materii, wspomaga walkę z zaparciami.
Pestki dyni
Pestki są dość kaloryczne – w 100 g mają 560 kcal – zatem traktujmy je jako dodatek do dania, a nie posiłek sam w sobie. Jednak warto je jeść! Są źródłem żelaza i cynku. Tłuszcz pestek dyni to skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych – są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i układu hormonalnego.
Olej z pestek dyni
Olej z pestek dyni wykazuje korzystne właściwości żywieniowe oraz farmakologiczne. Wszystko za sprawą: nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów fenolowych o właściwościach antyoksydacyjnych. Pozytywnie wpływa na gospodarkę lipidową. Ma on działanie obniżające stężenie całkowitego cholesterolu, obniża ciśnienie krwi i przyspiesza gojenie się ran. Olej z pestek dyni stosuje się wyłącznie na zimno, jako dodatek do chleba, sera białego a także sałatek, surówek oraz do bezpośredniego spożycia.
Jak dynia działa na nasz organizm?
ANTYZAPALNIE!
Dynia dostarcza wielu cennych związków pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. B-karoten, przywraca równowagę w organizmie i poprawia jego funkcjonowanie, a tym samym chroni m.in. przed miażdżycą, udarem mózgu, zaburzeniami wzroku, a także chorobą wieńcową.
Im dojrzalsza dynia, tym więcej B-karotenu. Odmiany z pomarańczowym miąższem zawierają go najwięcej!
ANTYNOWOTWOROWO!
Beta-karoten należy do związków nazywanych karotenoidami, a produkty bogate w karotenoidy zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór jamy ustnej, gardła, krtani i płuc.
WSPOMAGA SERCE!
Z uwagi na zawartość potasu, który wpływa pozytywnie na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego i wspiera pracę mięśnia sercowego. Zmniejsza utlenianie się frakcji cholesterolu LDL, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób krążenia, m.in. miażdżycy.
Pomysł na placki dyniowe bez cukru
Składniki (około 4 porcje):
• 200 g puree z dyni
• 2 łyżki jogurtu
• 2 jajka
• 2 łyżki masła klarowanego
• 1 łyżka miodu
• 1 szklanka mąki
• 1/3 szklanki mielonych migdałów
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Przygotowanie:
• W misce wymieszać łyżką zmiksowaną na mus dynię z jogurtem naturalnym, jajkami oraz roztopionym tłuszczem i miodem. Do drugiej miski wsypać mąkę, mielone migdały i proszek do pieczenia, dokładnie wymieszać.
• Do miski z dynią wsypać suche składniki i wymieszać łyżką (krótko, wolno, tylko do połączenia się składników).
• Rozgrzać patelnię i nakładać po 1 pełnej łyżce ciasta zachowując odstępy.
• Smażyć na umiarkowanym ogniu, przez około 1,5 - 2 minuty do zrumienienia się, przewrócić na drugą stronę i powtórzyć smażenie (ok. 1,5 minuty).
Mgr Klaudia Wszołek – dietetyk z Gabinetu dietetycznego Bonne Sante
Napisz komentarz
Komentarze