Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Oto miejsce pochówku Henryka Klimontowicza w Wójtowej

Podziel się
Oceń

Historia każdego regionu obfituje w postacie wybitne, które pozostawiły trwały ślad w życiu lokalnych społeczności. Jedną z nich był Henryk Klimontowicz, fundator i patron gorlickiego Szpitala Specjalistycznego.
Miejsce pochówku Henryka Klimontowicza w Wójtowej, znicze i kwiaty położone na trawniku
Miejsce pochówku Henryka Klimontowicza w Wójtowej

Autor: Stanisław Niemiec

 

Henryk Klimontowicz to patriota, powstaniec z 1863 roku, naftowiec oraz hojny fundator szkoły w Wójtowej i szpitala w Gorlicach. Dziś pragniemy oddać hołd temu wyjątkowemu człowiekowi i przybliżyć historię jego życia.

Henryk Klimontowicz urodził się w miejscowości Lebiotka, położonej w dystrykcie Lidzkim guberni wileńskiej na Litwie. Był synem Zygmunta Klimontowicza i Joanny z domu Danejko. Jego życie było nierozerwalnie związane z walką o niepodległość Polski. W 1863 roku wziął udział w powstaniu styczniowym, stając się prawdziwym bohaterem narodowym.

Po powstaniu Henryk Klimontowicz poświęcił się pracy zawodowej. Został inżynierem dróg krajowych i poświęcił się przemysłowi naftowemu. Jednak to nie tylko jego osiągnięcia zawodowe uczyniły go znaczącą postacią w historii naszego regionu.

Henryk Klimontowicz był również hojnym filantropem. W 1876 roku zawarł związek małżeński z Wiktorią Heberstreit, wdową po śp. Józefie Heberstrit, pochodzącą z Wylowa. Ten związek był ważnym krokiem w jego życiu, a ich małżeństwo było udziałem w wyjątkowej historii miłości.

Ponadto Henryka Klimontowicza i jego żonę Wiktorię łączyła także pasja do pomocy innym. Henryk był fundatorem szkoły w Wójtowej i szpitala w Gorlicach, czego dowodzi jego troska o rozwój lokalnej społeczności i dobrobyt jej mieszkańców.

Był to człowiek wielkiego serca – umierając w 1886 roku, testamentem swym zapisał cały swój majątek w wysokości 10 tysięcy złotych reńskich na rzecz budowy Szpitala w Gorlicach.

Niestety, życie Henryka Klimontowicza zakończyło się przedwcześnie. Zmarł 28 października 1886 roku w wieku 48 lat. Niemniej jednak jego dziedzictwo pozostaje żywe w naszej pamięci i historii regionu. 

Po śmierci Henryka, jego żona Wiktoria przeniosła się z Wójtowej do Gorlic, gdzie zamieszkała z przybraną córką. Po ich śmierci obie zostały pochowane obok siebie na cmentarzu w Gorlicach. Wystawiono im piękny grób. 

Warto zastanowić się nad tym, dlaczego postać tak ważna dla naszego regionu jak Henryk Klimontowicz nie została należycie upamiętniona?

Jemu nie wystawiono żadnego nagrobka, podobnie zresztą jak pierwszemu mężowi Wiktorii pochowanemu w Sękowej. Czy nie czas już na postawienie tablicy nagrobkowej w Wójtowej z jego nazwiskiem, upamiętniającej jego życie i dokonania?

Warto również podkreślić zaangażowanie pana Stanisława Niemca, lokalnego działacza społecznego, który na grupie Pagorzyna Wieża Widokowa zaproponował koncepcję zadbania o grób Henryka Klimontowicza w Wójtowej i pierwszego męża Wiktorii w Sękowej. 

Na temat miejsca pochówku Henryka Klimontowicza naprowadził nas Stanisław Niemiec, o którym pisaliśmy przy okazji inicjatywy budowy wieży widokowej w Pagorzynie. 

 

 

Takie inicjatywy i działania społeczne mają ogromne znaczenie, gdyż mogą przyczynić się do upamiętnienia oraz przywrócenia należnego miejsca pamięci bohaterom naszego regionu. 

Dzięki temu nasza społeczność będzie mogła docenić dziedzictwo Henryka Klimontowicza i pamiętać o jego zasługach przez wiele lat. Jego historia jest częścią historii naszego regionu i zasługuje na uwiecznienie w naszej pamięci.


Źródło info i foto: własne/Pagorzyna Wieża Widokowa/Stanisław Niemiec


Napisz komentarz

Komentarze

Patriota 21.12.2023 11:08
Dał na szkołę i szpital a nie dał na.... . Był patriotą i uczestniczył w powstaniu 1863r. Powstanie upadło więc nie mógł wróć do domu gdyż zostałby wysłany na Syberię lub do Łagrów. Był taki okres gdzie byliśmy pod rozbiorami więc nie można było uhonorować powstańców którzy walczyli o niepodległość Polski. Pomnik powstańcom postawiono 50 lat później na cmentarzu w Gorlicach

Komentator 06.11.2023 19:22
Wątpię by to miejsce było jego prawdziwym miejscem pochówku... Bardziej symbolicznym. A z drugiej strony taka osoba powinna mieć swój grobowiec bo była ważna osoba w naszym regionie.

strona wuwuwu 07.11.2023 07:55
Patrząc na jego podejście do życia, może jemu żaden pomnik po śmierci nie był potrzebny? A te pieniądze spożytkowano po prostu na pomoc potrzebującym.

tadek1 15.01.2025 16:08
Pomnik- to my jesteśmy jemu winni.

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaZapraszamy na odpoczynek do Willa Promienna w Rabce-Zdroju
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama