Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Oto miejsce pochówku Henryka Klimontowicza w Wójtowej

Podziel się
Oceń

Historia każdego regionu obfituje w postacie wybitne, które pozostawiły trwały ślad w życiu lokalnych społeczności. Jedną z nich był Henryk Klimontowicz, fundator i patron gorlickiego Szpitala Specjalistycznego.
Miejsce pochówku Henryka Klimontowicza w Wójtowej, znicze i kwiaty położone na trawniku
Miejsce pochówku Henryka Klimontowicza w Wójtowej

Autor: Stanisław Niemiec

 

Henryk Klimontowicz to patriota, powstaniec z 1863 roku, naftowiec oraz hojny fundator szkoły w Wójtowej i szpitala w Gorlicach. Dziś pragniemy oddać hołd temu wyjątkowemu człowiekowi i przybliżyć historię jego życia.

Henryk Klimontowicz urodził się w miejscowości Lebiotka, położonej w dystrykcie Lidzkim guberni wileńskiej na Litwie. Był synem Zygmunta Klimontowicza i Joanny z domu Danejko. Jego życie było nierozerwalnie związane z walką o niepodległość Polski. W 1863 roku wziął udział w powstaniu styczniowym, stając się prawdziwym bohaterem narodowym.

Po powstaniu Henryk Klimontowicz poświęcił się pracy zawodowej. Został inżynierem dróg krajowych i poświęcił się przemysłowi naftowemu. Jednak to nie tylko jego osiągnięcia zawodowe uczyniły go znaczącą postacią w historii naszego regionu.

Henryk Klimontowicz był również hojnym filantropem. W 1876 roku zawarł związek małżeński z Wiktorią Heberstreit, wdową po śp. Józefie Heberstrit, pochodzącą z Wylowa. Ten związek był ważnym krokiem w jego życiu, a ich małżeństwo było udziałem w wyjątkowej historii miłości.

Ponadto Henryka Klimontowicza i jego żonę Wiktorię łączyła także pasja do pomocy innym. Henryk był fundatorem szkoły w Wójtowej i szpitala w Gorlicach, czego dowodzi jego troska o rozwój lokalnej społeczności i dobrobyt jej mieszkańców.

Był to człowiek wielkiego serca – umierając w 1886 roku, testamentem swym zapisał cały swój majątek w wysokości 10 tysięcy złotych reńskich na rzecz budowy Szpitala w Gorlicach.

Niestety, życie Henryka Klimontowicza zakończyło się przedwcześnie. Zmarł 28 października 1886 roku w wieku 48 lat. Niemniej jednak jego dziedzictwo pozostaje żywe w naszej pamięci i historii regionu. 

Po śmierci Henryka, jego żona Wiktoria przeniosła się z Wójtowej do Gorlic, gdzie zamieszkała z przybraną córką. Po ich śmierci obie zostały pochowane obok siebie na cmentarzu w Gorlicach. Wystawiono im piękny grób. 

Warto zastanowić się nad tym, dlaczego postać tak ważna dla naszego regionu jak Henryk Klimontowicz nie została należycie upamiętniona?

Jemu nie wystawiono żadnego nagrobka, podobnie zresztą jak pierwszemu mężowi Wiktorii pochowanemu w Sękowej. Czy nie czas już na postawienie tablicy nagrobkowej w Wójtowej z jego nazwiskiem, upamiętniającej jego życie i dokonania?

Warto również podkreślić zaangażowanie pana Stanisława Niemca, lokalnego działacza społecznego, który na grupie Pagorzyna Wieża Widokowa zaproponował koncepcję zadbania o grób Henryka Klimontowicza w Wójtowej i pierwszego męża Wiktorii w Sękowej. 

Na temat miejsca pochówku Henryka Klimontowicza naprowadził nas Stanisław Niemiec, o którym pisaliśmy przy okazji inicjatywy budowy wieży widokowej w Pagorzynie. 

 

 

Takie inicjatywy i działania społeczne mają ogromne znaczenie, gdyż mogą przyczynić się do upamiętnienia oraz przywrócenia należnego miejsca pamięci bohaterom naszego regionu. 

Dzięki temu nasza społeczność będzie mogła docenić dziedzictwo Henryka Klimontowicza i pamiętać o jego zasługach przez wiele lat. Jego historia jest częścią historii naszego regionu i zasługuje na uwiecznienie w naszej pamięci.


Źródło info i foto: własne/Pagorzyna Wieża Widokowa/Stanisław Niemiec


Napisz komentarz

Komentarze

Patriota 21.12.2023 11:08
Dał na szkołę i szpital a nie dał na.... . Był patriotą i uczestniczył w powstaniu 1863r. Powstanie upadło więc nie mógł wróć do domu gdyż zostałby wysłany na Syberię lub do Łagrów. Był taki okres gdzie byliśmy pod rozbiorami więc nie można było uhonorować powstańców którzy walczyli o niepodległość Polski. Pomnik powstańcom postawiono 50 lat później na cmentarzu w Gorlicach

Komentator 06.11.2023 19:22
Wątpię by to miejsce było jego prawdziwym miejscem pochówku... Bardziej symbolicznym. A z drugiej strony taka osoba powinna mieć swój grobowiec bo była ważna osoba w naszym regionie.

strona wuwuwu 07.11.2023 07:55
Patrząc na jego podejście do życia, może jemu żaden pomnik po śmierci nie był potrzebny? A te pieniądze spożytkowano po prostu na pomoc potrzebującym.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 25 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12