Nowe technologie sprawiają, że na rynku pojawia się coraz więcej udogodnień, mających na celu poprawę funkcjonowania społeczeństwa. Aplikacja mObywatel 2.0 pojawiła się już kilka miesięcy temu, od 14 lipca można ją bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store.
Czym jest mObywatel 2.0?
Jak czytamy na stronie internetowej Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej:
Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu.
Co możemy znaleźć w aplikacji?
Aplikacja działa jak nasz osobisty asystent, co oznacza, że dzięki niej możemy załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i brak konieczności stania w długich kolejkach. mObywatel 2.0 posiada:
- mDowód i inne cyfrowe dokumenty, takie jak mPrawo jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów, legitymacje: szkolną, studencką, emeryta-rencisty ZUS czy adwokacką
- Usługi i funkcje, które ułatwiają życie obywateli, takie jak:
- mandaty
- historia pojazdu
- jakość powietrza
- wybory
- tymczasowe elektroniczne prawo jazdy
- weryfikacja tożsamości
- bezpieczny autobus
- naruszenie środowiskowe
- Nowoczesny interfejs i intuicyjną nawigację
- Personalizowany ekran startowy
Kierowcy mogą z łatwością skontrolować przyznane punkty karne, a także czy wszystkie mandaty zostały opłacone. Sprawdzą też wiarygodność oferty i historię samochodu przy zakupie używanego pojazdu. Dopiero zdałeś swój egzamin na prawo jazdy i nie otrzymałeś jeszcze dokumentu? Dzięki aplikacji możesz korzystać z otrzymanych uprawnień. Zastanawiasz się, jaki jest stan powietrza w twojej okolicy, albo chcesz zgłosić zanieczyszczenie środowiska? To wszystko jest możliwe w aplikacji mObywatel 2.0, która kontroluje też, czy autokary mają ważne badania techniczne i ubezpieczenie OC, co sprawia, że każda wycieczka staje się bezpieczna.
Przy pomocy aplikacji sprawdzimy również nasze e-recepty i zobaczymy bilet kolejowy.
Bardzo przydatną funkcją aplikacji jest mDowód, który służy jako elektroniczny dokument tożsamości. Można z niego korzystać wszędzie, podczas wizyty w przychodni, banku, czy urzędzie. Nie ma konieczności noszenia dowodu osobistego, gdyż ten w telefonie w zupełności wystarczy. Warto jednak pamiętać, że ważny jest tylko na terenie Polski. Jeśli planujesz wyjazd za granicę, aplikacja nie będzie wystarczająca, aby potwierdzić Twoją tożsamość.
Z plastikowego dowodu musisz korzystać również w momencie składania wniosku o nowy dowód osobisty.
Czy aplikacja mObywatel 2.0 jest bezpieczna?
Wykorzystujemy szyfrowanie danych, certyfikaty bezpieczeństwa, biometrię i dwuetapową weryfikację tożsamości, aby chronić Twoje dane – czytamy na stronie mObywatel 2.0
Podczas korzystania z aplikacji upewnij się, że Twoje hasło jest trudne do odgadnięcia. Jest to gwarancją na to, że nikt oprócz ciebie nie będzie w stanie zalogować się na konto. W aplikacji istnieje możliwość logowania się biometrią z PIN – em, co sprawia, że dane pozostają bezpieczne w razie utraty telefonu.
Aplikacja posiada certyfikaty zabezpieczeń, co oznacza, że:
Podczas aktywacji mObywatela 2.0 Twój telefon uzyskuje unikalny certyfikat. Twoje dane po sprawdzeniu ich autentyczności i integralności z systemami państwowymi zyskują certyfikat z Ministerstwa Cyfryzacji. Dodatkowo są szyfrowane. Tylko Ty masz dostęp do swoich danych. Dla większego bezpieczeństwa nie są przechowywane w systemie mObywatela 2.0, tylko w specjalnym szyfrowanym kontenerze danych. Dzięki temu są chronione przed potencjalnymi próbami cyberprzestępstw – czytamy na stronie mObywatel 2.0
Aby korzystanie z aplikacji było bezpieczne, wprowadzona została dwuetapowa weryfikacja. Swoją tożsamość potwierdzisz profilem zaufanym, e-Dowodem lub bankowością elektroniczną. Dzięki temu przypadkowe osoby nie będą w stanie wykorzystać Twoich danych.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa należy pamiętać, że aplikację należy pobierać tylko z bezpiecznych źródeł.
Źródło info: info.mobywatel.gov.pl, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
Napisz komentarz
Komentarze