Spore ocieplenie nie potrwa jednak długo, ponieważ w drugiej części dnia do zachodniej części kraju wkroczy aktywny front chłodny.
Silne uskoki wiatru w połączeniu z podwyższoną niestabilnością umożliwią rozwój gwałtownych burz, na których trasie sporym zagrożeniem będą silne i bardzo silne porywy konwekcyjnego wiatru.
Co z rejonem powiatu gorlickiego?
Nasz rejon nie zostanie bezpośrednio dotknięty przez poszczególne zjawiska konwekcyjne. Wspomniany front dotrze do nas najprawdopodobniej podczas drugiej części nocy z wtorku na środę, a jego aktywność będzie zdecydowanie osłabiona.
Na jego trasie będą występowały opady deszczu, a u nas ryzyko generowania wyładowań będzie wówczas bardzo małe, choć będziemy mieli do czynienia z dość silnym i silnym wiatrem pochodzenia konwekcyjnego.
Z nasiloną prędkością wiatru, lecz o innym pochodzeniu (z gradientu ciśnienia, a nie z konwekcji), przyjdzie nam się mierzyć też podczas wtorku.
Spora pozioma różnica ciśnienia (gradient) sprawi, że w drugiej części dnia prędkość halnego może osiągać granice 40-50 km/h. Najmocniej standardowo powieje we wschodniej części powiatu, w której zawsze są odnotowywane najsilniejsze porywy halnego.
Temperatura maksymalna osiągnie granice 22 stopni w północnej części powiatu, w południowej 18-20 stopni. W nocy z poniedziałku na wtorek minimalna temperatura spadła średnio do wartości około 11 stopni.
Zachmurzenie przez cały dzień będzie małe.
Grafika:
- spodziewane maksymalne porywy wiatru we wtorek o 17 CEST
Miłego dnia!
Napisz komentarz
Komentarze