Ten mural poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi zlokalizowany jest w centralnym punkcie naszego miasta. Pokrywa ścianę muzeum PTTK, które znajduje się przy ul. Wąskiej. To prawdziwy magnes na łowców dobrych fotografii. Wysycony kolorem mural został wykonany wg projektu Sylwii Malon, a wykonany przez znanego Wam dobrze artystę kryjącego się pod pseudonimem Mgr Mors.
Proces powstawania muralu podglądaliśmy jesienią 2022 roku
Miejsce jest często wybierane jako tło do sesji zdjęciowych i świetny miejsce, w którym można porozmawiać o przeszłości naszego regionu. Tu zaczynają się i kończą liczne spacery turytów, którzy starają się lepiej poznać naszą okolicę.
Z tego też powodu bardzo cieszy informacja o tym, że grafika nosząca tytuł Geniusz z Miasta Światła została nagrodzona w konkursie Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami „Inwestycja Roku”. Mural znajdujący się przy ul. Wąskiej zdobył trzecie miejsce w kategorii Mural Roku.
Z tej okazji we wtorek (26 września) burmistrz Rafał Kukla spotkał się z Prezesem Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami Markiem Urbanem, by odebrać okolicznościową nagrodę. Jej przekazanie nastąpiło oczywiście pod nagrodzonym muralem.
Jak mówił w czasie małej uroczystości burmistrz naszego miasta:
Nie tylko modernizujemy i remontujemy drogi i infrastrukturę, ale także poprawiamy estetykę miasta i upiększamy wspólną przestrzeń, na co również staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne. Cieszę się, że te działania zostały dostrzeżone i nasz największy mural otrzymał tak prestiżową nagrodę.
Dziękuję za to wspaniałe wyróżnienie.
Konkurs „Inwestycja Roku” ma na celu promowanie i wyróżnianie szczególnie ciekawych projektów. Nie chodzi tylko o sprawy czysto pragmatyczne czy popularne projekty remontowo-budowlane. Chodzi także o pokazanie szczególnie ciekawych, innowacyjnych rozwiązań, które pojawiają się w przestrzeni publicznej by cieszyć i służyć.
Mural Ignacego Łukasiewicza był jednym z wielu elementów promocyjnych, które przygotowano z myślą o jubileuszu narodzin tego wynalazcy. Jest projektem o charakterze trwałym, który będzie cieszył jeszcze wiele osób i z pewnością stanie się doskonałym pretekstem do rozmowy o historii przemysłu naftowego i naftowej rewolucji, która rozpoczęła się w Gorlicach.
Źródło info: UM Gorlice, mat. własne
Napisz komentarz
Komentarze