Niedawno mieliśmy okazję porozmawiać z osobą, która stoi za fascynującym projektem budowy wieży widokowej w Pagorzynie, na Łysej Górze, na niektórych oznaczonych mapach jako Skalniki lub Świerz. Mówimy o miejscu położonym w otulinie lasu.
Obecnie to przestrzeń porośnięta jodłami, mająca bogatą historię związaną z wydobyciem ropy naftowej w XIX i XX wieku. Jak wiele miejsc w naszym regionie, tak i tu znajdziemy wiele śladów Wielkiej Wojny.
Kolejna wieża widokowa w regionie?
O wieżach widokowych, które powstają w naszym regionie lub, które mają powstać, piszemy ostatnio regularnie. Nasz region, ze względu na swoje ukształtowanie, oferuje bardzo wiele pięknych pejzaży. Możliwość podziwiania ich z wysokości wieży jest obecnie bardzo popularnych rozwiązaniem, które okazało się prawdziwym magnesem na turystów w wielu regionach.
Wieża, której pomysł rozwija pan Stanisław Niemiec, jest jednak inna niż wszystkie dotychczasowe.
O ile budowane obecnie wieże najczęściej nie mają swojego historycznego poprzednika, wieża, która mogłaby powstać w Pagorzynie, stanowiłaby powrót do tego, co było. Co więcej, nie byłaby samodzielnym obiektem, ale częścią większego produktu turystycznego, z którego garściami będą mogli czerpać także mieszkańcy.
O pomyśle rozmawiamy z autorem pomysłu, Stanisławem Niemcem.
Czym jest ten projekt i skąd pomysł na budowę wieży widokowej?
Przestrzeń, w której ma się pojawić nowa wieża widokowa, to miejsce, w którym w latach 70. XX wieku już stał taki obiekt. A właściwie dwa. Pierwszy został zniszczony przez siły przyrody. Drugi został rozebrany przez samych mieszkańców: był niebezpieczny, szczególnie dla dzieci, które tutaj buszowały. Ale miejsce przyciągało – mówi Stanisław Niemiec.
Dziś nadszedł czas, żeby postawić nową wieżę, taką na miarę naszych czasów. Ostatnio byłem na dwóch spotkaniach ze Słowakami, z którymi wspólnie chcemy złożyć projekt budowy wieży widokowej. Naszym celem jest upamiętnienie okresu, gdy nasz region odgrywał kluczową rolę w rozwoju przemysłu naftowego i bitwie pod Gorlicami, która miała wpływ na bieg I wojny światowej. Chcemy, aby ta wieża była symbolem naszej historii i miejscem, gdzie ludzie mogą dowiedzieć się więcej o tych wydarzeniach.
Jaka będzie rola wieży widokowej i jakie atrakcje ma zaoferować?
Wieża widokowa będzie punktem centralnym naszego projektu – odpowiada Stanisław Niemiec.
Z jej szczytu będzie rozciągał się niesamowity widok na okolicę, która jest pełna pięknych lasów i unikalnej historii. Oprócz tego planujemy utworzyć Szlak Edukacyjny, który będzie wykorzystywał wszystkie ścieżki, te prowadzące od wieży widokowej do innych miejsc związanych z przemysłem naftowym i Wielką Wojną. – mówi Pan Stanisław i wyjaśnia dalej.
To nie wieża będzie najważniejsza, ale właśnie szlak naftowy i szlak związany z I wojną światową, które akurat w tym miejscu biegną niemal w ten sam sposób. Historia się nakłada. Ważnym elementem na trasie będzie m.in. cmentarz nr 103 w Pagorzynie.
To będzie wspaniała okazja do nauki i odkrywania naszej przeszłości - dodaje.
Jakie są plany na przyszłość?
Na wrzesień tego roku planujemy wraz ze Słowakami złożyć projekt, by ubiegać się o środki na budowę całej infrastruktury. Mapki szlaków są już gotowe, podobnie jak i projekt tablicy, którą chcemy umieścić w Lipinkach. Pierwsza tablica już stoi, została posadowiona przeze mnie na granicy Pagorzyny z Wójtową.
Nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem, zarówno lokalnie, jak i poza naszą społecznością.
Stworzyłem grupę na profilu Facebook o nazwie „Pagorzyna wieża widokowa ns”, na której dzielę się informacjami na temat postępów w realizacji projektu i jestem wdzięczny za wsparcie, jakie otrzymujemy od Wójta Gminy Lipinki, Czesława Rakoczego, oraz radnych – opisuje nasz rozmówca.
W centrum, pomiędzy szkołą a remizą lokalnego OSP, obok oddanego już wcześniej obelisku poświęconego Ignacemu Łukasiewiczowi będzie parking. Pojawi się też zielony skwer, boisko. Do wieży będzie można dotrzeć kilkoma różnymi szlakami.
Projekt utworzenia wieży widokowej w tym miejscu łączy dziedzictwo historyczne wraz z przyszłością i oferuje wartość dodaną w postaci walorów edukacyjnych oraz widokowych, z których z pewnością będą korzystać zarówno mieszkańcy jak i turyści.
Co zaś ciekawe, właśnie pojawiła się oficjalnie informacja z gminy Lipinki, która obwieściła, że pozyskano środki na konserwację wskazanej wyżej nekropolii. Środki w wysokości ponad 62 tysięcy złotych (dokładnie 62 350,00 zł) przekazane zostały za pośrednictwem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Jak podała gmina:
(...) niebawem rozpoczną się prace związane z remontem cmentarza wojennego nr 103 w Pagorzynie. (...) wykonana zostanie konserwacja drewnianego ogrodzenia cmentarza jako I etap realizacji prac objętych programem konserwatorskim.
To zaś oznacza, że duży projekt zyskuje kolejne, mocne poparcie w postaci ważnego obiektu, którego trwanie nie powinno być poddawane pod wątpliwość. Jesteśmy bardzo ciekawi dalszych kroków realizacji tego ciekawego przedsięwzięcia i trzymamy za niego kciuki.
Jednocześnie gratulujemy Panu Stanisławowi zaangażowania w realizację projektu, w którym wieża widokowa będzie odgrywała ważną rolę, ale pozostanie tylko elementem kompletnego produktu turystycznego i edukacyjnego.
Napisz komentarz
Komentarze