Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Leśna Przygoda na Magurze. Impreza, która zachwyciła setki osób [FOTO]

Podziel się
Oceń

Tuż przed południem w minioną sobotę (9 września) na Starej Drodze na Magurze spotkało się ponad 250 osób, które postanowiły przeżyć niezwykłą przygodę. Organizatorzy przygotowali ją perfekcyjnie, dając przestrzeń do aktywnego wypoczynku i świetnej zabawy najmłodszym jak i starszym.
Leśna Przygoda na Magurze Małastowskiej
Ta impreza plenerowa zachwyciła uczestników, którzy z wielkim zapałem maszerowali by zdobywać kolejne umiejętności i wiedzę

Autor: halogorlice.info ©

 

W minioną sobotę na Magurze uczestników Leśnej Przygody 2023 powitała przepiękna aura. Od około godziny 10 na miejscu zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy zabawy, która miała być sposobem na ciekawe spędzenie czasu, ale i naukę.

To, co przygotowało Nadleśnictwo Gorlice przeszło jednak najśmielsze oczekiwania

Jeśli spotkanie z leśnikami kojarzy się Wam jako nudnawe, spokojne spacerowanie po lesie, natychmiast porzućcie to wyobrażenie! To, co czekało na osoby, które miały szczęście i zdążyły się zapisać na listę uczestników Leśnej Przygody, to niesamowita zabawa, dynamiczna, wymagająca intelektualnie, ale i kondycyjnie. Nie chodziło o zwykłe przespacerowanie się po lesie, ale poszukiwanie kolejnych mistrzów gry – leśników, czekających na wyznaczonych punktach terenowych. 

Jak opisał nam Konrad Barczyk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gorlice:

Na naszą grę terenową zgłosiło się  blisko 250 osób. Wszyscy zaliczyli większość punktów i z sukcesem ukończyli Leśną Przygodę. Co ważne, nikt nie wymagał pomocy ratowników z krynickiej grupy GOPR, która zabezpieczała imprezę. Całość została przygotowana w formie zabawy na orientacje, gdzie na schowanych w lesie punktach gry terenowej na uczestników czekali leśnicy, którzy przybliżali swoją pracę i opowiadali o codziennych zajęciach,  jakie wykonują w lesie. A wszytko po to by pokazać, na czym polega praca leśnika, czym się różni jeleń od sarny i skąd np. bierze się drewno do budowy domów, na papier meble czy do opału.   

 

O godzinie 11 rozpoczęło się wydawanie pakietów startowych: kart do zbierania naklejek. Mogli je otrzymać wszyscy, którzy poprawnie wykonali zadania na kolejnych punktach terenowych. Całość Leśnej Przygody mogła wydawać się dość prosta: należało przejść określoną trasą pokazaną na załączonej mapie i wykonać co najmniej dziesięć zadań, które przygotowali na nas leśnicy. Jak się jednak okazało, wykonanie zadania wymagało wysłuchania informacji o lesie, zrozumienia ich, a następnie wykonania zadania związanego z przedstawioną treścią.

Leśnicy byli znakomicie przygotowani do swojej roli, dostosowując poziom trudności zadania do wieku uczestników gry. Znakomicie bawili się zarówno kilkuletni miłośnicy przyrody, nastolatkowie jak i całkiem dorośli uczestnicy Leśnej Przygody. Nie brakowało pytań, ale leśnicy z Nadleśnictwa Gorlice doskonale przygotowali się do realizacji swoich zadań. Witali z uśmiechem i chętnie raczyli zgromadzonych opowieściami.

Na trasie na uczestników czekały m.in. następujące wyzwania:

  • rozpoznawanie leśnych zwierząt (konia z rzędem temu, kto potrafił właściwie rozpoznać wszystkie dziesięć gatunków sów polskich!)
  • nauka przygotowania sadzonek, 
  • nauka oznaczania wieku drzewa kilkoma sposobami,
  • mierzenie drewna przygotowanego do sprzedaży,
  • znakowanie i dokonanie odbioru drewna,
  • nauka rozpoznawania kierunków w lesie,
  • zabezpieczenia roślin przed leśnymi zwierzętami (tak! Zastosowane w lesie sposoby są możliwe do wykorzystania także w naszych ogrodach!).

 

Jedno ze stanowisk kusiło szczególnie

Na leśnej ścieżce spoczywał pusty koszyczek. Nieopodal, na wzniesieniu pokrytym mchem czekali zaś leśnicy. Mała polanka wyglądała jak sceneria wyjęta wprost z bajek dla najmłodszych: całe podłoże usłane było najróżniejszymi okazami grzybów. Nie były to plastikowe modele czy obrazki, ale najprawdziwsze okazy grzybów, które każdy z nas może spotkać w lesie (leśnicy chętnie pokazywali, w której części lasu można nazbierać całe ich koszyki). Zadanie polegające na rozpoznaniu gatunków jadanych i tych śmiercionośnych było jednym z najpiękniej przygotowanych i najważniejszych na trasie. Dla tych, którzy mieli pewne wątpliwości czy wahali się, czekała pomoc w postaci tablicy, na której można było znaleźć podpowiedzi związane z rozpoznawaniem grzybów. Leśnicy z uśmiechem wskazywali zaś właściwe sposoby rozpoznawania grzybów, pokazywali, jak korzystać z atlasu grzybów. 

Trasa była ciekawa, ale mogła być męcząca. Nie przeszkodziło to najmłodszym, by po zakończonej Leśnej Przygodzie poszaleć jeszcze chwilę na dmuchańcach i w czasie animacji przygotowanych przez grupę Zwariowani. Na wygłodniałych czekały zaś Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ropicy Górnej, które serwowały znakomite kiełbaski i żurek oraz częstowały wyrobami wędliniarskimi marki „Dobre z lasu”. Jeśli ktoś chciał spróbować po raz pierwszy w życiu wyrobów z dzika czy jelenia, to miał taką okazję.

Zabawę obsługiwała cała ekipa Nadleśnictwa Gorlice, która na trasie podpowiadała, wyjaśniała i pomagała. 

Dla nas był to czas pracy: każdy pracownik Nadleśnictwa miał jakieś zadanie do wykonania na etapie przygotowania i w czasie imprezy. Ale nie ukrywamy, przedsięwzięcie wymagało zaangażowania całej załogi i było dość sporym wysiłkiem organizacyjnym. Nagrodą dla nas niech będzie pozytywny odbiór społeczeństwa i zadowolenie uczestników. A dodatkowo mieliśmy także dobrą okazję do integracji, gdyż na co dzień rzadko majmy okazję spotkać się w terenie całym zespołem – komentuje Konrad Barczyk z Nadleśnictwa Gorlice.

 

Jak dodaje, opisując cel i sposób organizacji Leśnej Przygody:

To już kolejna edycja tej zabawy. Z punktu widzenia nas, leśników, nadrzędnym celem było dotarcie do jak największej liczby osób z prostym przekazem: Las jest naszym dobrem wspólnym. Leśnicy zaś są gospodarzami lasów, którzy starają się o nie troszczyć, rozwijać je i mądrze korzystać z zasobów, które oferuje las.

Najprostsze może być porównanie do sytuacji rolników, którzy przez cały rok pracują na roli, a po określonym czasie zbierają plony np. pszenicę, która jest potrzebna człowiekowi do produkcji maki i później np. do wypieku chleba. Leśnicy pracują podobnie, chociaż ich „polem” jest las, a plonem drewno, chociaż czas od siewu do zbioru to niejednokrotnie kilkadziesiąt lat.

Spotkanie w czasie Leśnej Przygody było okazją, żeby przełamać nieco stereotypów o leśnikach prowadzących, wg niektórych, „rabunkową” gospodarkę leśną. Żaden odpowiedzialny leśnik nie zgodziłby się na niszczenie dorobku poprzednich pokoleń leśników, każdy tez z nas pracuje dla dobra lasu,  aby w wyniku gospodarki leśnej, zachować lasy dla przyszłych pokoleń, a jednocześnie zapewnić społeczeństwu stały (teraz i w przyszłości) dostęp do doskonałego, ekologicznego i odnawialnego surowca, jakim jest drewno. Bardzo krzywdzące dla nas leśników są stereotypy, mówiące o tym, że leśnicy tylko wycinają drzewa. Muszę tu zaprotestować: leśnicy wkładają dużo pracy i wysiłku w zagospodarowanie, pielęgnację i ochronę lasu, a wszystko po to, by wyhodować zdrowy, odporny na czynniki zewnętrze las, który chroni Nas przed wiatrem czy powodzią, w którym możemy odpoczywać, spacerować, zbierać grzyby, i z którego pochodzi drewno do budowy naszych domów, mebli czy do produkcji potrzebnego na co dzień papieru.   

Dlatego w formie zabawy, chcieliśmy pokazać ludziom, jak wygląda i na czym polega gospodarka leśna: wielofunkcyjna, zrównoważona, która przynosi korzyści nam wszystkim, bo las zagospodarowany oprócz funkcji społecznych i ochronnych pełni tez bardzo ważną funkcję produkcyjną. – puentuje Konrad Barczyk.

 

Na tych, którzy chcieli skonfrontować swoje poglądy i spostrzeżenia z leśnikami, także było miejsce. Drewno jest potrzebne każdemu z nas, pod różnymi postaciami. Dlatego też odpowiedzialne prowadzenie lasu, które umożliwia długofalowe zaspokajanie naszego zapotrzebowania na drewno, jest ideą, którą leśnicy realizują na co dzień, a podczas „Leśnej Przygody” starali się wyjaśniać wszystkim… którzy chcieli słuchać.

W minioną sobotę było ich około 250. Czy znajdą się kolejni?

Wiele osób jeszcze przed ukończeniem Leśnej Przygody przyznawało, że już czeka na to, by za rok znów móc się na nią wybrać.

Może zechcecie do nich dołączyć?


Źródło foto: Nadleśnictwo Gorlice Lasy Państwowe

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Allan 12.09.2023 15:49
Jak tam schronisko na Magurze? ale wał się tam odbył!!

allan 12.09.2023 14:40
co ze schroniskiem , i yhm gospodarzem watim który zniknął? był remont nima remontu, były piniądze nima piniędzy,znaczy gdzieś są ale nie na magurze, dziwie się że biedne gł....e ludki które się zrzucały jeszcze odpuściły

Mysza 12.09.2023 14:20
Byłam , było super , za rok liczę na kolejną zabawę

Mysza 12.09.2023 14:20
Byłam , było super , za rok liczę na kolejną zabawę

Obserwator 12.09.2023 14:06
Tylko zboże nie urośnie samo,a drzewa same się zasieją i rosną wszędzie.

Obserwator 12.09.2023 14:06
Tylko zboże nie urośnie samo,a drzewa same się zasieją i rosną wszędzie.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”