Podczas spaceru w Ropicy Polskiej natrafiła na te specyficzne grzyby. Jeden z nich (na miniaturze po lewej stronie) to gwiazdosz wymionowaty lub gwiazdosz brodawkowaty (Geastrum corollinum), należący do rodziny gwiazdoszowatych. Są spokrewnione z purchawkami i raczej łatwe do rozpoznania w terenie ze względu na niezwykły kształt, przypominający niezidentyfikowany obiekt latający.
Jest to grzyb, który bardzo rzadko występuje w naszym kraju – uznawany jest za gatunek wymierający.
Grzyb ma początkową kształt gruszki lub kuli o średnicy około 2 cm, następnie, gdy grzyb dojrzewa, jego okrywa „pęka” na 6-10 ramion, które wywijają się na zewnątrz. Pośrodku znajduj się bulwa, która uwalnia zarodniki jak purchawka. Gdy jest sucho, ramiona gwiazdosza zamykają się do środka.
Tuż obok pani Ewelina znalazła okaz grzyba, który jeszcze kilka lat temu nie był popularny w naszym rejonie, teraz spotykany jest coraz częściej – okratek australijski.
W ubiegłym roku zgłaszaliście nam jego obecność w: Sękowej, Kobylance, Binarowej, Strzeszynie, Szymbarku, Bieśniku, Glinku, oraz w okolicach Góry Cmentarnej w Gorlicach oraz na szlaku na Maślaną Górę.
Poniżej przypominamy nasze artykuły o okratku australijskim >>>To piękne! To obrzydliwe! To palce diabła
oraz >>>Egzotyczny okaz znaleziony także w Dominikowicach
Pamiętajmy, że większość tak rzadkich grzybów jest pod ścisłą ochroną. Nie wolno ich zrywać ani niszczyć!
Do 2014 roku wszystkie rodzime gatunki z tego rodzaju były objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
Z wejściem w życie nowej ustawy 1 marca 2015 r. z ochrony zostały wyłączone: gwiazdosz frędzelkowany, gwiazdosz najmniejszy, gwiazdosz potrójny, gwiazdosz prążkowany oraz gwiazdosz rudawy. Gwiazdosz brodawkowy i gwiazdosz czteropromienny znajdują się pod ochroną częściową – wikipedia.pl
Źródło info: wikipedia.pl, grzyby.pl
Napisz komentarz
Komentarze