Chodzi o okolicę skrzyżowania ul. Krakowskiej i Cmentarnej. Mieszkańcy pytają, czy jest szansa, aby w tym miejscu powstało nowe przejście dla pieszych – pytał radny Tomasz Szczepanik.
W ostatnim czasie kwestię tą poruszało wiele osób, z którymi rozmawiałem. Jest wprawdzie przejście po drugiej stronie skrzyżowania w okolicy wjazdu na ul. Kopernika, poniżej wejścia na gorlicki cmentarz. Chodzi o to, by można było utworzyć dodatkowe przejście od strony przystanku autobusowego.
Oczywiście dla osób młodych nie ma to większego znaczenia, gdzie to przejście się znajduje, jednak prośba ta pochodzi od seniorów, dla których przemarsz dodatkowy kawałek drogi wraz z jakimś obciążeniem, zniczami, kwiatami, ekwipunkiem jest już większym problemem.
W kwestii przejść dla pieszych chciałem jeszcze wzmocnić temat takowego w okolicy szpitala. Jednak wiem, że została tam utworzona strefa zamieszkania, co oznacza, że pieszy może się poruszać na całej długości jezdni.
Myślę, że w tym momencie warto przypomnieć, że strefa zamieszkania pozwala mieszkańcom swobodnie przejść do miejsca na parkingu.
Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na problem pozostawiania hulajnóg na chodnikach i jezdniach w przestrzeni miejskiej. Czy jest możliwość stworzenia lokalnej kampanii społecznej, która mówiłaby, jak bezpiecznie poruszać się i jak go parkować? Początek roku szkolnego byłby dobrą okazją do tego typu działań.
Na to pytanie odpowiedział Burmistrz Gorlic, Rafał Kukla, odwołując się do informacji z kilku sesji, na których sprawy przejść dla pieszych i hulajnóg były już szeroko omawiane.
Jeśli chodzi o ul. Krakowską to jest to droga powiatowa – odpowiada burmistrz Rafał Kukla.
Temat ten był już kiedyś poruszany, przypomnę, że odpowiedź administratora drogi była prosta. Przejście poniżej przystanku, a powyżej skrzyżowania z ul. Cmentarną, wymagałoby zachowania odpowiedniej odległości między tymi elementami infrastruktury.
Niestety przejścia w tym konkretnym miejscu nie da się zrobić, ponieważ po lewej stronie jest parking biegnący wzdłuż drogi, na całej długości przedszkola, aż do prywatnej posesji powyżej, i nie jest możliwe zachowanie wszystkich koniecznych odległości i parametrów rządzących tego typu rozwiązaniami.
Mieszkańcy mogą skorzystać z dwóch przejść, które są zlokalizowane wyżej lub trochę niżej. Innego rozwiązania tam nie ma.
Sprawa hulajnóg była już podejmowana przez Gminną Radę Ruchu Drogowego i już w trakcie Dni Gorlic zorganizowano zabawy edukacyjne na terenie gorlickiego miasteczka rowerowego. Tu trzeba podkreślić, że ważna jest również edukacja ze strony rodziców, którym najbardziej powinno zależeć na wiedzy, czy ich dziecko umie się i bezpiecznie posługiwać takim sprzętem. Kwestia ich parkowania to problem nie tylko dzieci, ale również i dorosłych, bo często zdarza się widzieć takie pojazdy pozostawione na środku pasa drogowego. Apeluję do rozsądku jeżdżących, by nie narażali siebie ale też innych na niebezpieczeństwo na drodze.
Napisz komentarz
Komentarze