Do tej wyjątkowej chwili przez cały miesiąc przygotowują się koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, grupy folklorystyczne oraz rolnicy i mieszkańcy. To właśnie w ich domach plecione są wieńce, bukiety kwiatów, ziół, a także pieczone chleby i kołacze, stanowiące symbol tego pięknego święta.
To tradycyjne wydarzenie, podobne jak wiele innych w Polsce, ma swoje korzenie w dawnych obrzędach, stanowi związek z podziękowaniem za udane żniwa i jest hołdem złożonym Matce Ziemi za zapewnienie obfitości.
Dodatkowej glorii dodaje dziś towarzystwo święta Wniebowzięcia Maryi Panny, które przypada właśnie na 15 sierpnia.
Jak i w innych miejscach organizacji dożynek, słychać głosy o mało sprzyjającej pogodzie, a rolnicy mówią, że są zmuszeni zbierać swoje plony w tzw. oknach pogodowych.
Teren dożynek gminnych w Szymbarku odwiedzili przedstawiciele sejmu, poseł Barbara Bartuś i Elżbieta Zielińska, Starosta Powiatu Gorlickiego Maria Gubała oraz Burmistrz Gorlic Łukasz Bałajewicz, sołtysi, strażacy, radni i najważniejsi, czyli mieszkańcy gminy.
Gospodarzem dożynek gminnych był Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski.
Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta OSP i Mażoretki z Dominikowic, a także konie, które prowadziły barwny korowód spod Kościoła pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta na teren imprezy pod Kasztelem.
Napisz komentarz
Komentarze