Ćwiczenia rozpoczęły się od wprowadzenia teoretycznego. W czasie tej części zajęć omówione zostały zasady organizacji ratownictwa wodnego w KSRG. Podjęte zostały także szeroko kwestie bezpieczeństwa działań ratowniczych na akwenach wodnych. Omówiono też szczegółowo techniki posługiwania się sprzętem ratowniczym, który jest wykorzystywany w ratownictwie wodnym.
Po tym wprowadzeniu przystąpiono do zajęć praktycznych, w czasie których strażacy doskonalili techniki ratowania osób poszkodowanych. Szczególną uwagę poświęcono podejmowaniu osób z wody na pokład łodzi i pomost oraz prowadzeniu ewakuacji osób uwięzionych na przeciwległy brzeg.
Doskonalono także technikę holowania osoby zagrożonej, procedurę ewakuowania ludzi z wody na ląd. Niezwykle istotne były ćwiczenia z zakresu opanowania w czasie akcji ratowniczej osoby pasywnej i aktywnej w wodzie. Ćwiczono także scenariusz związany z ewakuacją osoby poszkodowanej znajdującej się pod przewróconą łodzią.
Dzięki ćwiczeniom zdobyte przez strażaków umiejętności praktyczne pozwolą skutecznie i bezpiecznie realizować czynności ratownicze na akwenach wodnych.
Umiejętność udzielenia szybkiej i skutecznej pomocy w wodzie jest niezwykle cenna. Niestety, przypadków utonięć jest bardzo wiele. Wstępne dane z policji mówią o tym, że w czerwcu 2023 roku utonęło 48 osób w Polsce. Od początku lipca do czwartku (27 lipca) utonęło kolejnych 68 osób.
Za każdą z tych śmierci stoi ogromna tragedia rodzin, które straciły osobę bliską.
Napisz komentarz
Komentarze