Jak co roku półkolonia TPD stała się okazją do aktywnego i niezwykle zróżnicowanego spędzenia wolnego czasu. Dzieci od samego początku do końca były zaangażowane w wiele niezwykłych inicjatyw, które pozwalały im się rozwijać, przeżywać przygody i aktywizować w znanych i nieznanych im jeszcze okolicznościach.
Półkolonia trwała od 10 do 21 lipca. Codziennie spotykano się już o 7.30 rano, by uczestniczyć w różnych formach aktywności aż do godziny 16. W pierwszym tygodniu z tej możliwości skorzystało 30 dzieci, a w drugim kolejnych 21. Uczestnikami były dzieci zamieszkujące na terenie miasta Gorlice, powiatu gorlickiego i dwoje dzieci z Ukrainy.
Uczestnicy półkolonii zostali podzieleni na 2 grupy. Wychowawcą I grupy Lego Ludki, była Patrycja Toczek, a II grupy Młodzi Artyści, była Monika Holik. Kierownikiem półkolonii była Agnieszka Duda, koordynatorem Stanisława Bąk.
Półkolonię zakończono oficjalnie 21 lipca w Placówce Wsparcia Dziennego TPD w czasie uroczystego spotkania. Przybyłych powitała Stanisława Bąk – Prezes Zarządu TPD, a na spotkaniu obecni byli burmistrz Gorlic Rafał Kukla, artysta plastyk GCK Tomasz Tajak, szef kuchni molekularnej Radosław Kłapacz, animator sportu Łukasz Brzeziański, wiceprezes Zarządu TPD Urszula Szymala, a także rodzice, uczestnicy półkolonii i jej organizatorzy.
Półkolonia została przygotowana tak, by każdego dnia dzieci musiały stawić czoło nowym wyzwaniom. Zajęcia były zróżnicowane, ale co najważniejsze w ocenie organizatorów:
Było bezpiecznie, kreatywnie, przyjemnie i pożytecznie.
W czasie półkolonii zorganizowane zostały cztery wycieczki autokarowe do:
- Stobiernej k. Dębicy – tutaj zwiedzano Skansen – osadę słowiańską oraz Park owadów i pajęczaków,
- Krakowa – gdzie uczestnicy półkolonii odwiedzili Muzeum Klocków i Figurek LEGO,
- Tarnowa – gdzie dzieci miały możliwość zaszaleć w Parku Trampolin FLY PARK i odwiedziły Park Jordana,
- Jasła – tu zwiedzano nowoczesny generator nauki i zabawy w Parku Jordana.
W czasie półkolonii realizowane były także zajęcia taneczne, sportowe, plastyczne, kulinarne. W czasie zajęć podejmowane też ważne tematy, m.in. recyklingu i bezpieczeństwa. Te ostatnie poprowadzili funkcjonariusze policji. Nie brakło spotkań z profesjonalistami: artystą plastykiem, szefem kuchni molekularnej.
Stanisława Bąk zaznaczyła, że tak wspaniały i różnorodny wypoczynek dla dzieci można było zorganizować dzięki sponsorom i przyjaciołom Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, wymieniając: Urząd Miejski w Gorlicach, w ramach realizacji zadania publicznego na 2023 r., TPD Warszawa i PEPCO, w ramach „Akcji Lato w mieście", prowadzone były zajęcia pt. „Aktywni sportowo – ruch to zdrowie”, Bank Spółdzielczy w Gorlicach, Kulczyk Foundation w ramach realizacji programu „Żółty Talerz”, Spółka SEVERT w Gorlicach, Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Osiedla Młodych”, Zarząd Spółki GÓR - STAL w Nowym Sączu, Spółka Budimet w Gorlicach, Powiatowa Komenda Policji w Gorlicach oraz odpłatność rodziców.
W czasie spotkania podsumowującego półkolonię zaprezentowali się także najmłodsi, którzy śpiewali piosenki po polsku i ukraińsku, tańczyli z rekwizytami i recytowali samodzielnie napisane wiersze o wydarzeniach, które miały miejsce w czasie półkolonii.
Spotkanie zakończyło wręczenie uczestnikom półkolonii upominków-niespodzianek oraz dyplomów za aktywny udział w ofercie programowej półkolonii. Odrębne nagrody dla dzieci, które wyróżniły się w konkurencjach sportowych wręczył trener Łukasz Brzeziański. Burmistrz miasta podziękował organizatorom półkolonii za wysiłek włożony w zrealizowanie ambitnego planu wypoczynku dla najmłodszych.
Źródło info i foto: TPD Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze