Inicjatywa wpisuje się w założenia zadania publicznego „Poznajemy się i poznajemy Polskę – edukacja i integracja ogranicza wykluczenia w gminie Bobowa”
W ramach działań projektowych samorząd współpracuje ze Szkołą Podstawową im. ks. Jana Reca w Siedliskach, w ramach partnerstwa formalnego, oraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Sędziszowej, za zasadach partnerstwa nieformalnego.
Kolonia była w całości zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic. Projekt jest dofinansowany z budżetu NOWEFIO 2023.
Dzieci powróciły właśnie z ponad tygodniowej kolonii w Darłówku, gdzie pod okiem opiekunów Joanny Gucwy, Magdaleny Sowy i Pawła Szury, odpoczywały nad morzem. Obsadę uzupełniała Jolanta Dobek z Gorlic, która pełniła funkcję pielęgniarki. Kadra kolonijna pracowała w ramach wolontariatu.
Program kolonii był bardzo bogaty. Podczas blisko 12 dni spędzonych w Darłówku dzieci zwiedzały latarnie morskie, spacerowały po wielu nadmorskich miejscowościach, podziwiając zabytki i korzystając z wielu atrakcji.
Na miejscu nie mogło obyć się bez rejsu statkiem pirackim, wielokrotnego plażowania i zabaw w wodzie. Dzieci zwiedzały Łebę, Darłówek, Darłowo, gdzie mogły podziwiać piękny Zamek Książąt Pomorskich, ZOO, Letnie Safari i Fokarium w Dolinie Charlotty, a także wydmy w Słowińskim Parku Narodowym.
Dzieci podczas całego pobytu szykowały stroje do letniego pokazu mody i Neptunalii. Grupa była bardzo zadowolona z warunków panujących w ośrodku, często wspominając we wpisach o życzliwej i wyrozumiałej właścicielce obiektu, o dobrym wyżywieniu i opiece.
A jak wspominają wyjazd sami jego uczestnicy? Oto kilka opinii na gorąco po powrocie do Bobowej.
To, co najbardziej zapadło mi w pamięć, to piękny krajobraz nadmorski i zachody słońca nad Bałtykiem. Duże wrażenie wywarł na mnie również pokaz fok w fokarium w Dolinie Charlotty. Nigdy wcześniej ich na żywo nie widziałem. Dużą atrakcją był rejs statkiem „Unikus” w Darłówku, czy spacer po ruchomych wydmach w Słowińskim Parku Narodowym – mówi Michał.
Podczas naszej kolonii bardzo dużo się działo, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były organizowane wycieczki, dzięki którym poznaliśmy ciekawą historię i przyrodę Pobrzeża Bałtyckiego. Jednym z miejsc, które najbardziej zapadły mi w pamięci był Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. Przewodnik przekazał nam wiele ciekawych wiadomości o historii jego właścicieli – mówi Angelika.
Bardzo lubimy wyjścia na plażę, długie spacery i wycieczki do Łeby. Bardzo ciekawy i emocjonujący był rejs statkiem wokół wysp – „Wodne safari” w Dolinie Charlotty – mówi Ania.
Na naszej kolonii jest bardzo fajnie. Dużo podróżujemy i równie dużo zwiedzamy. Jednym z miejsc, które mi się najbardziej podobało, były ruchome wydmy. Pomimo tego, że było dość ciepło, przejście po nich było warte wysiłku. Naprawdę z wielką chęcią chciałabym jeszcze raz zobaczyć to piękne miejsce. Bardzo fajne zabawy na plaży i w morzu. Ciekawie zaplanowane wycieczki, dobre jedzenie na stołówce kolonijnej, bardzo ładne pokoje. Podobało nam się podczas tej kolonii – mówi Ewa.
Dziękujemy całej kadrze kolonijnej za pobyt naszych dzieci nad morzem, za zwiedzanie, wycieczki miejscowe, rejsy, kąpiel, plażowanie, spacery, filmy, zabawy, gry, tańce, sport, zajęcia i konkursy grupowe oraz nagrody. Mnóstwo tego wszystkiego było. Wrócili pełni wrażeń, wspomnień, zdrowo i bezpiecznie – pisze Anna, mama jednego z uczestników kolonii.
W ramach tego projektu zorganizowana zostanie też trzydniowa edukacyjno-integracyjna wycieczka do Warszawy dla 25 osób z Sędziszowej i okolic.
Źródło info i foto: Nasza Bobowa/Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic
Napisz komentarz
Komentarze