Infekcje, które w ostatnim czasie odnotowano u kilku kotów w całej Polsce wzbudziły duże zaniepokojenie. Na początku nie była znana prawdopodobna przyczyna choroby. Problem był jednak poważny, ponieważ choroba przejawiająca się problemami natury oddechowo-neurologicznej cechowała się jednoczesną wysoką śmiertelnością.
Dziś już wiadomo, że zgodnie z dostępnymi wynikami badań przyczyną zachorowań tych zwierząt jest wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A(H5N1).
O sprawie pisaliśmy szerzej w tekście >>>Koty cierpią na ptasią grypę. Wydano zalecenia
Działania prewencyjne
Problem pozostaje aktualny. W związku z tym Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła działania skupiające się wokół zapobiegania kolejnym zakażeniom u kotów, ale także prewencji ewentualnych zachorowań u ludzi. Obecnie właściciele i/lub opiekunowie kotów, u których potwierdzono zakażenie zostają objęci nadzorem epidemiologicznym. Chociaż zakażenie człowieka tym wirusem jest mało prawdopodobne, nie jest niemożliwe. Do zakażenia człowieka dochodzi
wyłącznie w wyniku bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z chorym ptactwem. Możliwość zakażenia głównie dotyczy osób zawodowo mających kontakt z drobiem i dzikimi ptakami. W Polsce dotychczas nie zarejestrowano przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu A(H5N1).
W mocy pozostają dotychczasowe zalecenia, które mają ograniczyć ryzyko zachorowania u naszych kotów.
Bieżące zalecenia Sanepidu dla właścicieli kotów
Podstawą prewencji jest kontrolowanie aktywności naszego czworonoga. Ma to na celu przede wszystkim ograniczenie ekspozycji kotów na źródło skażenia.
Właścicielom kotów zaleca się przede wszystkim:
- unikać bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów,
- po przyjściu do domu od zabezpieczyć buty przed dostępem kotów,
- oczyszczać obuwie, każdorazowo po powrocie do domu, po przebywaniu w warunkach zewnętrznych, w których mogło dojść do ich zanieczyszczenia ptasimi odchodami,
- zdezynfekować powierzchnię, na której stały buty,
- stosować rutynowe zasady higieny, takie jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do domu, przed przygotowaniem posiłku,
- zachować warunki higieniczne przy przygotowaniu posiłków dla kotów,
- w przypadku wystąpienia u zwierzęcia domowego objawów choroby, zgłosić się z nim niezwłocznie do lekarza weterynarii,
- w przypadku pojawienia się niepokojących objawów grypopodobnych – zgłosić się do lekarza,
- śledzić komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii publikowane na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Zaleca się nade wszystko pozostawiać koty w domach i nie praktykować wychodzenia czworonogów na zewnątrz. Ważna jest też kontrola tego, co spożywają nasze zwierzęta, by ograniczyć ryzyko zakażenia pochodzenia pokarmowego.
Źródło info: GIS
Napisz komentarz
Komentarze