Czy powinno dojść do zmiany granicy województw?
Radna Lucyna Jamro zaproponowała w czasie dzisiejszej (22 czerwca) sesji Rady Miasta Gorlice, że problemem naszego regionu jest wykluczenie komunikacyjne. Niedostateczne w jej ocenie nakłady na rozwój systemu komunikacyjnego stwarzają liczne, praktyczne problemy.
Bez właściwych inwestycji na drogi i skomunikowanie naszego regionu, trudno o nowych inwestorów i rozwój regionu. Radna wskazując przykład sołectwa Sitnica pokazała, że normalnym działaniem jest poszukiwanie takich układów i rozwiązań, które pozwalają zwiększyć szansę na rozwój. Propozycja zmiany granic województwa i przejścia Powiatu Gorlickiego pod płaszcz Województwa Podkarpackiego byłoby w ocenie radnej właściwym posunięciem.
Wysunięty postulat można określić mianem nieoczekiwanego zwrotu debaty w czasie dzisiejszej sesji.
Po co takie rozwiązanie?
Jak wskazała radna, być może nie chodziłoby nawet o to, by faktycznie przenieść granice, ale pokazać, że powiat gorlicki chciałby zwiększenia nakładów finansowych na rozwiązanie kluczowych i bardzo już palących problemów związanych ze skomunikowaniem naszego regionu.
Odpowiadając na taką propozycję zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz przestrzegł przed stawianiem takich tez. Zmiana granic województwa to bardzo odważna propozycja o ogromnym znaczeniu i w ocenie zastępcy burmistrza nie powinno się takich propozycji składać bez pogłębionej refleksji.
Zmiana granic województwa jest sprawą o znaczeniu niezwykle doniosłym.
Radna Nowak przypomniała zaś, że w sprawie przynależności do województwa odbyło się już głosowanie mieszkańców naszego regionu i wtedy zadecydowali oni o skierowaniu swojej uwagi na Kraków.
Czy na Podkarpaciu trawa jest zieleńsza?
Problemy skomunikowania naszego regionu są jednym z przewodnich tematów wielu lokalnych samorządowców. Przez lata, mimo różnych układów politycznych, problemu nie udało się rozwiązać. Czy tak radykalne działanie, jak zmiana przynależności wojewódzkiej byłoby przedsięwzięciem, które zapewniłoby zmianę w tym zakresie?
A może rozwiązania, które już przegłosowano (m.in. w zakresie planowanej rozbudowy sieci głównych dróg) są na tyle zaawansowane, że nasz region, niezależnie od przynależności wojewódzkiej po prostu nie ma obecnie szansy na dodatkowe inwestycje o rozbudowanym zakresie?
Napisz komentarz
Komentarze