Beskidzki Klimatyzator rozpoczął się bardzo słodkimi warsztatami >>>Beskidzki Klimatyzator. WieloryBIO uczyło przygotowywać pyszności! [FOTO/AUDIO]
Żeby było naturalnie, musi być dziko
O tym, że o ekologii i przyrodzie można opowiadać naprawdę ciekawie wielu przekonał Damian Nowak. To pierwszy z prelegentów Beskidzkiego Festiwalu, który poprowadził wykład pod tytułem – Ogrody przyjazne przyrodzie.
Prowadzący jest z zamiłowania i wykształcenia przyrodnikiem. Jego specjalizacją jest ornitologia, ale zajmuje się także dynamiką życia lasów pierwotnych. Z połączenia tych dwóch obszarów zainteresowania wyrosła zaś solidna wiedza, którą przekazywał zebranym dziś w Siarach. Było co nieco o ptakach, ale przede wszystkim o bardzo bliskim wielu osobom temacie: o ogrodnictwie.
To, jak powinniśmy prowadzić ogrody jest nie tylko kwestią estetyki, ale także mądrego wzorowania się na naturze – przekonywał Damian Nowak.
Jak chcemy przyrodę w ogrodzie, to musi być dziko. Jak ma być dziko, to nie da się tego zrobić „idealnie” jak z katalogu.
Dlaczego?
Dlatego, że tylko wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę naturalne warunki życia roślin i zwierząt, łatwiej będzie nam zrozumieć to, jak logicznie łączyć kolejne odmiany i dawać przestrzeń do życia kolejnym stworzeniom. Ogrody powinny naśladować naturę: im bardziej nienaturalne warunki życia dostaną rośliny, tym gorzej będą się rozwijały. Brakuje też wtedy też miejsca dla pierzastych i nieopierzonych gości, którzy znaleźliby w naszym ogrodzie schronienie, a nam dali radość z możliwości ich podglądania.
Damian Nowak opowiadał zebranym o projektowaniu prowadzeniu i utrzymaniu ogrodów. W swojej prezentacji skupił się na tym, w jaki sposób przenosić naturalne wzorce na zarządzaną przez nas przestrzeń, by gwarantowały one wysoką bioróżnorodność w mikro skali. Dzięki temu ogród ma stać się miejscem pięknym, ale też bardzo pożytecznym, w skali przekraczającej tylko korzyści właściciela ogrodu. Opowieść była niezwykle ciekawa, bo odnosiła się do doświadczeń samego autora wykładu, który przez lata tworzył „ogród przyrodnika”, sprawdzając, co i jak sprawdza się w praktyce.
Łowca Obcych – to na nas spoczywa odpowiedzialność
Następnie odbył się wykład „Inwazyjne Gatunki Obce”, który poprowadził Rafał Maciaszek – twórca inicjatywy Łowca Obcych, a z zamiłowania przyrodnik i szczęśliwy hodowca krewetek akwariowych.
W ramach Beskidzkiego Klimatyzatora Łowca Obcych wprowadził nas w problematykę gatunków obcych. Rzeczowo wyjaśnił dlaczego tak ważne jest dostrzeganie ich w naszym otoczeniu oraz podpowiedział jak powinniśmy reagować w przypadku ich znalezienia.
Czym są gatunki obce?
To gatunki, które zostały przeniesione przez człowieka poza ich obszar naturalnego występowania np. żółwie czerwonolice, nutrie, jenoty, szopy pracze – które to coraz częściej możemy spotkać w naszym otoczeniu. Nie jest to zgodne z naturą i niestety często bywa ignorowane lub niezauważane.
Jest to temat ważny, którym powinniśmy się zainteresować, ponieważ ich obecność w naszym otoczeniu często powoduje straty w naszym otoczeniu czy też w gospodarce.
Gatunki obce są w końcu efektem naszej ingerencji – często są to gatunki porzucone przez człowieka, np. żółw czerwonolicy. Pamiętajmy więc o tym, że to właśnie na nas spoczywa odpowiedzialność za nie i ich ewentualne poczynania w środowisku.
Te gatunki nie są niczemu winne, nawet jeżeli poczynają straty w przyrodzie – tłumaczył Rafał Maciaszek, Łowca Obcych.
Plan na dziś? Poniżej harmonogram Beskidzkiego Klimatyzatora:
3 czerwca 2023, sobota
Park Miejski Gorlice:
- godz. 10-11.30 | Zostań tropicielem - warsztaty dla dzieci - Zenon Wojtas
Kino Kolory:
- godz. 12-13.30 | Warsztaty przyrodniczo-artystyczne na podstawie książki - „Dzika książka o dzikach” - Jolanta Richter Magnuszewska
- godz. 13.30-16 | Turniej gry Mariposas - Michał Mazur
- godz. 16-17 | Wilki w Beskidzie Niskim - Zenon Wojtas
- godz. 17-18 | Wilcze Góry - projekcja filmu
Park Miejski Gorlice:
- godz. 19-20.15 | EKO-bohaterzy - Magdalena Semla - Kurzawa, licealiści - projekcja filmu, rozmowa
- godz. 20.15-20.45 | Klimat się zmienia, zmień sposób myślenia. Wojciech Wójcik, Dziki Projekt
- godz. 20.45-21.45 | Można panikować - projekcja filmu
4 czerwca 2023, niedziela
Park Miejski Gorlice:
- godz. 8-10 | Spacer ornitologiczny - Damian Nowak, Marcin Dziedzic
- godz. 10-12 | Zrób własną budkę dla ptaka/ jeża/ nietoperza - warsztaty - Damian Nowak, Marcin Dziedzic
- godz. 12-15 | Pokaz arborystyczny, warsztaty dendrologiczno-wspinaczkowe - Arbteka
Kino Kolory:
- godz. 14-15 | Las dziś i w przeszłości - Sam Osborne - prelekcja w języku angielskim
- godz. 15-16 | Projekt czysta rzeka - Sam Osborne - prelekcja w języku angielskim
- godz. 16-17 | Z Nurtem Życia - projekcja filmu
Park Miejski Gorlice:
- godz. 17.30-18 | Fundacja Szklane Pułapki - jak w prosty sposób ratować ptaki? Agata Lisiewicz
- godz. 18-18.30 | Wystąpienie zaproszonych gości. Rozdanie nagród
- godz. 18.30- 19.30 | Dziki Projekt – co i dlaczego robimy? Wojciech Wójcik
- godz. 19.30-20.30 | Nieśmiertelny Las. Erik Balaż
- godz. 20.30-21.30 | Nieśmiertelny Las - projekcja filmu
- godz. 21.30-22 | Podsumowanie kampanii

Napisz komentarz
Komentarze