Inicjatywa „Chrońmy dzieci. Wspierajmy rodziców” to projekt, z którym posłowie zdecydowali się zwrócić do obywateli.
Inicjatywa ustawodawcza przysługuje bowiem nie tylko posłom (potrzeba ich 15, by taki projekt zgłosić), ale także obywatelom. Tutaj konieczne jest zebranie 100 tysięcy podpisów osób, które popierają pewne pomysły na poprawę naszej rzeczywistości. Często podkreśla się, że taka inicjatywa ma ogromną wartość, ponieważ pokazuje żywe zainteresowanie społeczeństwa danym problemem. Choć nigdy nie ma gwarancji, że obywatelska inicjatywa ustawodawcza zmieni się w obowiązujące prawo, to tego typu inicjatywy są często określane jako znaczące sygnały oddolne o potrzebie wprowadzenia pewnych rozwiązań.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości postanowili skoordynować akcję zbierania podpisów pod projektem zmian jednej z istniejących już polskim porządku prawnym ustaw. Jak jednak podkreślają, to inicjatywa oddolna, z którą oni się zgadzają. Chodzi konkretnie o projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe.
Proponowana zmiana obejmuje treścią kwestie działalności prowadzonej przez stowarzyszenia i inne organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.
Ustawa koncentruje się na możliwościach prowadzenia określonej działalności przez stowarzyszenia, które w ocenie proponujących zmianę, mogą w negatywny sposób wpływać na najmłodszych. Chodzi zbyt wczesnej i/lub niewłaściwie prowadzoną seksualizację dzieci, a także o zwiększenie kontroli rodziców nad tym, jakie treści trafiają do ich pociech. Na mocy proponowanych przepisów znacząco wzmocniona ma zostać pozycja rodziców i ich przedstawicieli, którzy dzięki nowej treści przepisów mogliby łatwo ii skutecznie sprzeciwiać się prezentowaniu określonych treści w placówkach edukacyjnych. Jak deklarują autorzy proponowanej inicjatywy:
Obecny stan powoduje wystąpienie znaczącej luki prawnej, która polega na tym, że rodzice dzieci, których prawa są naruszane, lub narażone na naruszenie mają bardzo ograniczoną ścieżkę prawną, aby móc skutecznie bezpośrednio im zapobiegać.
(...) Dodatkowo prezentowany projekt dodaje nowy przepis w postaci art. 86 ust. 1 a ustawy wprowadzając doń zakaz możliwości działalności na terenie przedszkoli i szkół podstawowych stowarzyszeń i organizacji promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci.
Znajdują się w nim m.in. następujące sformułowania:
1a. W przedszkolu oraz szkole podstawowej zabroniona jest działalność stowarzyszeń i innych organizacji promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci.
2a. Stowarzyszenie lub inna organizacja, o których mowa w ust. 1, zamierzająca podjąć działalność w szkole lub placówce przekazuje dyrektorowi tej szkoły lub placówki, w postaci elektronicznej i papierowej, informację zawierającą w szczególności:
- opis dotychczasowej działalności stowarzyszenia lub innej organizacji;
- cele i treści, które mają być realizowane w szkole lub placówce w ramach działalności prowadzonej przez stowarzyszenie lub inną organizację;
- opis materiałów wykorzystywanych do realizacji celów i treści, o których mowa w pkt 2.
2b. Dyrektor szkoły lub placówki niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia z opisem dotychczasowej działalności oraz treści, które mają być realizowane przez stowarzyszenie lub organizację, o których mowa w ust. 1, zwraca się do rady szkoły lub placówki oraz do rady rodziców o wyrażenie opinii jednocześnie informując o zgłoszeniu właściwy organ nadzoru pedagogicznego oraz organ prowadzący szkołę lub placówkę.
2c. Po uzyskaniu opinii, o których mowa w ust. 2b, dyrektor szkoły lub placówki umożliwia rodzicom zapoznanie się z nimi.
2d. Brak pozytywnych opinii, o których mowa w ust. 2b, skutkuje uniemożliwieniem prowadzenia działalności przez stowarzyszenie lub organizację, o których mowa w ust. 1.
2e. Udział w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenie lub organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga pisemnej zgody rodziców ucznia, a w przypadku ucznia pełnoletniego - tego ucznia.
2f. Opinie, o których mowa w ust. 2b, nie są wymagane w przypadku zajęć organizowanych i prowadzonych:
- w ramach zadania zleconego z zakresu administracji rządowej lub
- w ramach zadań realizowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, o których mowa w art. 8b ust. 2 pkt 2-7 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1608), lub
- przez organizację harcerską objętą Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej działającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
- przez Polski Czerwony Krzyż, o którym mowa w ustawie z dnia 16 listopada 1964 r. o Polskim Czerwonym Krzyżu (Dz. U. z 2019 r. poz. 179).
Kogo dotyczy program inicjatywy Chrońmy Dzieci? Jakie zagrożenia wg Państwa czyhają na najmłodszych?
Czy pani poseł pamięta Dzień Dziecka ze swojego dzieciństwa?
Życzenia Barbary Bartuś dla dzieci z okazji ich święta
Źródło info: własne/Inicjatywa Obywatelska Chrońmy Dzieci
Napisz komentarz
Komentarze