Jak przeczytaliśmy w wiadomości od naszego Czytelnika:
Dzisiaj w nocy (z 7 na 8 maja) na mojej działce w Sitnicy, gmina Biecz na tak zwanej Ukrainie kamera uchwyciła rysia. Może nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że u nas są raczej niespotykane.
W załączniku znaleźliśmy dwa krótkie filmiki, które potwierdzają: smukłe zwierzę, niewątpliwie z rodziny kotowatych, pojawiło się po godzinie 1 w nocy na działce naszego Czytelnika. Nagranie jest dobrej jakości, dlatego pozwala nam bardzo wyraźnie zobaczyć charakterystyczny wzór na ciele zwierzęcia. Jego sposób poruszania się może zachwycić i nie pozostawia wątpliwości: to piękny ryś.
Czy to niezwykła informacja?
Zdecydowanie tak!
Jak podaje Wikipedia, posiłkując się danymi na koniec 2010 roku:
Na terenie Polski według stanu na 2022 rok żyło około 200 rysi.
Biorąc pod uwagę obszar całego kraju, zerkamy więc na szczegółowe dane na temat możliwej liczby tych zwierząt w naszym regionie. Znajdujemy ogólne dane:
Populacja karpacka (podgatunek L. lynx carpathica) istnieje we Wschodnich i Zachodnich Karpatach (ok. 100 osobników) oraz na Pogórzu Karpackim (ok. 10 osobników). Ona z kolei zasilana jest prawdopodobnie przez rysie ze Słowacji, których na początku drugiej dekady XX w. żyło tam co najmniej 250-300.
Warto zaznaczyć, że rysie to zwierzęta terytorialne. Obszar, który zajmuje takie zwierzę (areał osobniczy) może być różny. W Polsce szacuje się, że jest to do ok. 350 km² na osobnika. Dodatkowo rysie preferują bardzo specyficzne środowisko: jak najbardziej dzikie, takie, w którym znajdzie spokojną kryjówkę i nie będzie musiał obawiać się człowieka. Z tego też względu możemy mówić o dużym szczęściu, skoro na terenie powiatu gorlickiego zarejestrowano obecność tego zwierzęcia.
Naszemu Czytelnikowi bardzo zaś dziękujemy za cenną informację, która z pewnością dotrze teraz do przyrodników zajmujących się obserwacją i śledzeniem losów tych dużych kotów.
Źródło info: własne/Czytelnik/Zielona Interia/wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze