Wystawa poświęcona strażakom z pewnością zainteresuje bardzo wiele osób, które były lub są aktualnie związane z pracą gorlickich strażaków: zarówno zawodowców jak i ochotników. Już teraz wiadomo, że w muzeum zaroi się też od najmłodszych!
W końcu zawód strażaka jest tym, który niezmiennie cieszy się szacunkiem i zaufaniem.
W naszym regionie nie brakuje zaś osób, które aktywnie włączały się w rozwój pożarnictwa. Wiele jest rodzin, które tradycję aktywności w OSP kultywują i przekazują z pokolenia na pokolenie. A ich aktywność jest niezmiennie ważna, potrzebna i doceniana.
W muzeum możecie teraz oglądać, które są punktem wyjścia do niezwykłej rozmowy o ludziach, wydarzeniach i zmianach na lepsze, które niejednokrotnie rodziły się z tragedii.
Jak trwoga to do strażaka!
Tylko około 20% interwencji, które obecnie podejmują strażacy, wiąże się bezpośrednio z gaszeniem pożarów. Dawniej było jednak inaczej. Dlaczego? Dlatego, że inne były konstrukcje budynków i sieć dróg w mieście wyglądała inaczej. To zaś powodowało, że położone blisko siebie budynki bardzo szybko zajmowały się ogniem: jeden od drugiego. Uratowanie czegokolwiek – a tak niewiele wtedy posiadano! – było więc niezmiernie ważne.
Najnowsza wystawa czasowa jest niezwykłą opowieścią o ludziach i wydarzeniach. Pomiędzy starymi przedmiotami, które pochodzą ze zbiorów KP PSP w Gorlicach, ale także lokalnych OSP (tu szczególny wkład w budowanie wystroju wystawy miały OSP Szalowa, OSP Dominikowice i OSP Łużna). Co więcej, ekspozycja uzupełniona jest naprawdę ekscytującą dokumentacją fotograficzną najbardziej spektakularnych i najpoważniejszych akcji, do których wyjeżdżali nasi strażacy. Zobaczycie sprzęt, który mimo upływu lat, nadal służy i działa doskonale!
Czy to taran?
Nie! To drewniana sikawka! Jedna z pierwszych, niezwykłych konstrukcji tego typu. Ale na ekspozycji znajdziecie zdecydowanie więcej ciekawostek. Za każdym przedmiotem kryje się zaś fascynująca historia! Przybywajcie wiec do muzeum i rozmawiajcie: to idealne miejsce na pogawędkę!
Z dumą możemy powiedzieć, że na wystawie wykorzystano m.in. zdjęcia autorstwa naszego najlepszego fotografa: Tomasza Stasiowskiego, który na co dzień relacjonuje dla Was różne zdarzenia.
Znajdziecie tu jednak także inne ciekawe zdjęcia, w tym najstarsze zdjęcie naszego miasta, jakie kiedykolwiek wykonano. Jest to fotografia, która ilustruje miasto po pożarze, który zrównał je z ziemią. To właśnie po tym zdarzeniu tworzenie zrębów współczesnej straży pożarnej nabrało tempa, ale od daty tamtego pożaru rozpoczęła się też budowa Gorlic takich, jakimi znamy je dziś.
Wielkie otwarcie, a po nim liczne wizyty
W przestrzeni gorlickiego muzeum spotkali się dziś o godzinie przedstawiciele ZOSP RP w Gorlicach, Państwowej Straży Pożarnej z Gorlic. Obecni byli też przedstawiciele władz różnego szczebla (poseł Bartuś, radna Wójtowicz, z-ca burmistrza Bałajewicz), policji (w osobie p.o. Komendanta KPP w Gorlicach) oraz osoby, które swoje życie zawodowe poświęciły straży, a dziś są już na emeryturze (Dariusz Grygowicz). Celebrowali wspólnie bardzo ważną dla nich wystawę, na której zaprezentowano historię i rozwój formacji strażackich w naszym regionie.
A historia tego rozwoju była doprawdy niezwykła.
Od prostych akcji i ograniczonych możliwości działania aż do profesjonalnego, najnowocześniejszego systemu ratowniczo-gaśniczego, który obserwujemy obecnie. Cała opowieść o uczeniu się fachu strażackiego, o najważniejszych akcjach, w których udział brali zarówno strażacy zawodowi jak i ochotnicy oraz przedmiotach, które pomagały im w czasie służby.
Zaprezentowana dziś ekspozycja pokazuje niezwykłe zmiany, które na przestrzeni ostatnich 150 lat dokonywały się dla dobra ludzi i ku chwale Boga.
Wystawa o strażakach i pożarnictwie będzie dostępna do jesieni >>>Wystawa Na straży bezpieczeństwa mieszkańców Ziemi Gorlickiej
Warto jednak już dziś zaplanować odwiedziny w muzeum, by nie tylko pooglądać, ale i porozmawiać o najciekawszych akcjach, zdarzeniach i problemach, z którymi zmagali się strażacy.
Dla zaciekawionych jeszcze jedna dobra informacja: w czasie Dni Gorlic – 30 kwietnia oraz od 1 do 3 maja wstęp na tę wystawę oraz ekspozycje stałe prezentowane w Muzeum, w godz. 10–17 wystawę możecie zwiedzać za darmo!
Źródło info: mat. własne
Napisz komentarz
Komentarze