Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, zaprasza na obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami, które odbędą się na Cmentarzu Wojennym nr 91 w Gorlicach, a wraz z Wójtem Gminy Sękowa Małgorzatą Małuch oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” − na sękowskie pola − gdzie po trzech latach przerwy − odbędzie się kolejna rekonstrukcja jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach ziemi gorlickiej. Tego dnia wystartuje też IV Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”.
Punktualnie, o godzinie 10 na Cmentarzu Nr 91, na wzgórzu Korczak odczytany zostanie Apel Poległych oraz odmówiona modlitwa ekumeniczna za poległych w bitwie.
Następnie o godz. 11, spod bramy Cmentarza nr 91 wystartuje IV Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”. Meta biegu zlokalizowana jest w Sękowej, gdzie odbędzie się uroczyste zakończenie wydarzenia. Organizatorem biegu jest Akademickie Koło Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi przy Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Piknik Historyczny oraz rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami rozpoczną się o godzinie 16.30, na terenie przyległym do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej.
Tym razem wydarzenie będzie miało nieco inny charakter niż dotychczas i rekonstruktorzy skupią się na przedstawieniu życia zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w wojennej rzeczywistości.
Na łąkach powstanie m.in. namiastka szpitala polowego i małej wsi, a w widowisko będą zaangażowane lokalne grupy teatralne. Zapowiada się pięknie!

Tu znajdziecie fotogalerię z Rekonstrukcji w 2018 >>>100 lat temu odzyskaliśmy wolność, trzy lata wcześniej tu o nią walczono oraz z roku 2019 >>>Wielka Wojna, wielka bitwa, wielka rekonstrukcja
Źródło info: UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze