Ostatnie tchnienie koronawirusa?
Początek 2022 roku to ostatni czas, kiedy jednym z tematów przewodnich pozostawał koronawirus. Ten problem zdominował także działania sanepidu w pierwszych dwóch miesiącach ubiegłego roku. Jak wskazał w swoim podsumowaniu nasz Inspektor Sanitarny:
Wydano 29 opinii o zawieszeniu zajęć stacjonarnych w przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i specjalnych.
Spośród 3569 mieszkańców powiatu gorlickiego, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zmarło 36 osób.
Wśród zakażonych - 326 osób wymagało hospitalizacji z powodu choroby COVID-19, pozostałe osoby zostały skierowane na izolację w warunkach domowych lub w izolatoriach.
Choroby zakaźne były wskazane jako przyczyna zgonu 41 osób, mieszkańców naszego powiatu. Jak podano wyżej, w 36 przypadkach zgon wyjaśniano poprzez działanie wirusa SARS-CoV-2. Pozostałych pięć osób zmarło z powodu chorób zakaźnych innych niż COVID-19.
Szerokie działania edukacyjne
W minionych 12 miesiącach nasz sanepid zaangażował się w wiele akcji edukacyjnych. Realizowano m.in.:
- Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV,
- „Trzymaj Formę”,
- „Bieg po zdrowie”,
- „ARS, czyli jak dbać o miłość”,
- „Skąd się biorą produkty ekologiczne”,
- „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”,
- „Podstępne WZW”,
- „Znamię? Znam je”,
- „Czyste powietrze wokół nas”,
- „Nie pal przy mnie, proszę”,
- „Znajdź właściwe rozwiązanie”.
Prowadzono także kampanie edukacyjne i akcje informacyjne, m.in. związane z promowaniem idei dawstwa szpiku kostnego, profilaktyką chorób u osób, które ukończyły 40. rok życia czy też akcje związane z rzucaniem nałogu nikotynowego.
Dochodzenia epidemiologiczne, kontrole, nadzór sanitarny
W 2022 roku przeprowadzono1154 dochodzenia epidemiologiczne. Były one prowadzone w związku ze zgłoszeniem podejrzenia oraz zachorowania na chorobę zakaźną inną niż COVID-19. Ośmiokrotnie chodziło o dochodzenia związane z podejrzeniem zachorowania na gruźlicę.
W naszym powiecie w 2022 roku zgłoszonych zostało 117 przypadków pokąsania przez zwierzęta. Po przeprowadzeniu stosownego dochodzenia w 42 przypadkach zdecydowano o zaszczepieniu przeciwko wściekliźnie pogryzionych osób.
Pod nadzorem Sekcji Nadzoru Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku znajdowało się łącznie 1022 obiektów. W zakładach pozostających pod nadzorem tej sekcji przeprowadzano planowane i doraźne kontrole. Badano m.in. czy przestrzegane są wymagane prawem wymogi higieniczne i sanitarne.
Łącznie przeprowadzono 633 kontroli sanitarnych, w tym 269 planowanych i 364 doraźne.
W efekcie działania gorlickiego Sanepidu wydanych zostało 504 decyzji administracyjnych. Nieprawidłowości doprowadziły do nałożenia 70 mandatów karnych kredytowanych na łączną kwotę 12 150 zł.
Kontrolowano także działalność stołówek, z których korzystają najmłodsi. W 2022 roku nadzorem sanitarnym objętych było 27 stołówek w obiektach zimowego i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży (5 obiektów wypoczynku zimowego i 22 związane z wypoczynkiem letnim). W 27 obiektach przeprowadzonych zostało łącznie 30 kontroli sanitarnych.
W swojej działalności sanepid podejmował też współpracę z Inspekcją Weterynaryjną. Wspólnie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w minionym roku wytypowano dwa zakłady, zajmujące się produkcją lodów (z wykorzystaniem świeżych jaj) oraz wyroby garmażeryjne m.in. z udziałem surowego mięsa.
Po wybuchu wojny na Ukrainie sanepid uczestniczył także w działaniach sprzyjających bezpieczeństwu obywateli Ukrainy w miejscach zbiorowego zakwaterowania.
Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze