Zacznijmy od świdośliw. Jakie są ich zalety?
Świdośliwy są roślinami miododajnymi i samopylnymi – więc wyjątkowo możemy posadzić jeden krzew, który będzie owocował (w przypadku innych drzewek i krzewów owocowych należy sadzić przynajmniej w parach) – jeśli więc mamy mało miejsca w ogrodzie świdośliwa będzie świetnym wyborem – mówi Monika Boczar-Bugno z Eko-Tech Gorlice.
Najbardziej znane są świdośliwy olchoistne. Owoce świdośliwy wyglądają dość niepozornie, ale kryje się w nich ogromna ilość antyoksydantów i wartościowych składników odżywczych. Gdybym miała wybrać jedno drzewko owocowe, wybrałabym właśnie świdośliwę!
Jeśli chodzi o uprawę to jest prawie „bezobsługowa” – jest bardzo odporna, nie choruje, nie jest narażona na przemarzanie, nie ma też wygórowanych wymagań odnośnie gleby, ani miejsca posadzenia – lubi miejsca słoneczne, ale dobrze radzi sobie także w miejscach z lekkim zacienieniem. Owocuje regularnie, wygląda pięknie i wiosną i jesienią – czego chcieć więcej!
Czereśnie – znamy je wszyscy
Znamy i bardzo lubimy! Czereśnie kwitną stosunkowo wcześnie – zazwyczaj obsypują się drobnymi białymi i różowymi kwiatami w marcu i kwietniu.
Owocują od końca czerwca do połowy lipca, ale jeśli posadzimy młode drzewko musimy brać pod uwagę to, że zaowocuje dopiero po 3-4 latach od posadzenia. Trzeba też pamiętać, że czereśnie są obcopylne – to oznacza, że potrzebują sąsiedztwa – najlepiej sadzić je po dwa, trzy drzewka obok siebie.
Należy też pamiętać o tym, że nie wszystkie z odmian mogą zapylać siebie nawzajem, ale od tego jesteśmy my! Jeśli zdecydujecie się na zakup czereśni, wszystko wytłumaczymy i doradzimy w wyborze – zapewnia Monika Boczar-Bugno z Eko-Tech.
Morele – dość rzadko spotykane w naszych ogródkach
Coraz częściej spotykane! Są dość wymagające w uprawie, ale bardzo wdzięczne. Jest odporna na niskie temperatury, ale kwitnie bardzo wcześnie, często jest to na przełomie marca i kwietnia – może być wtedy narażona na przymrozki. Morele najbardziej lubią gleby żyzne, próchnicze i lekko kwaśne, nie lubią nadmiaru wody w ziemi.
Najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych i ciepłych – osłoniętych od wiatru. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek, zapewnimy sobie lepsze plony!
Zapraszamy do EKO-TECH od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 17 i w soboty, w godzinach od 8 do 13. Telefon do kontaktu – 519 832 580. Do zobaczenia!
Przypominamy, że jeśli macie pytania, na wszystkie uzyskacie odpowiedź w Eko-Tech Gorlice (ul. 11 Listopada 27). Możecie także wysyłać nam wiadomości na maila z oznaczeniem w tytule #EkoTech_Gorlice_2023.
Polecamy również poprzedni artykuł, w którym znajdziecie informacje o gruszach i borówkach >>>Jakie drzewka owocowe możemy sadzić? [CZARUJ Z MONIKĄ]
Artykuł został przygotowany przy współpracy z EKO-TECH Gorlice,
Napisz komentarz
Komentarze