Bezpieczeństwo seniorów może być poważnie zagrożone. Powodów tego jest wiele, a jednym z najważniejszych są oszustwa. Piszemy o nich regularnie: zarówno o tych zakończonych powodzeniem oszustów, jak i o tych, w których to sprytni seniorzy byli górą.
Wszystkie one mają być pretekstem do tego, by rozmawiać o zagrożeniach z najbliższymi.
Policjanci nie czekają jednak i sami też biorą sprawy w swoje ręce.
W marcu 2023 roku nasi mundurowi przeprowadzili szereg spotkań w czasie których opowiadali seniorom o najpopularniejszych obecnie metodach wykorzystywanych przez oszustów. Przestrzegali także przed innymi zagrożeniami bezpieczeństwa, które mogą ich dotyczyć.
Wyjście do seniorów jest jedną z praktyk podejmowanych cyklicznie przez funkcjonariuszy KPP w Gorlicach i jednostek podległych Komendzie. Na edukację zawsze jest czas, szczególnie w tak szybko zmieniających się realiach, z którymi mamy do czynienia.
Policjanci odwiedzili ostatnio m.in. członków Klubu Seniora z Siedlisk, Wilczysk, Szymbarku, Bobowej, a także seniorów z Rożnowic i Grudnej Kępskiej. Pojawili się także wśród studentów gorlickiego Uniwersytetu Złotego Wieku.
W czasie przeprowadzonych prelekcji policjanci zwracali uwagę seniorów na najmodniejsze obecnie metody stosowane przez oszustów:
- „na wnuczka”,
- „na policjanta”,
- „na pracownika MOPS”.
W czasie wykładów policjanci opowiadali m.in. o najczęściej stosowanych wariantach tych oszustw i metodach reagowania na próby wyłudzenia oszczędności starszych osób. Opowiadano także o tym, że metody, chociaż podobne, zmieniają się bardzo szybko. Stąd też bardzo ważnym elementem opowieści było wskazanie, że są działania, których policjanci po prostu nie podejmują (np. telefoniczne włączanie seniorów do tajnych akcji przeciwko przestępcom)
Z seniorami rozmawiano nie tylko o oszustwach, ale także o metodach bezpiecznego korzystania sieci internetowej i zagadnieniach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tu szczególne miejsce zajęła informacja o tym, dlaczego noszenie odblasków jest tak ważne.
Policjanci poinformowali także seniorów o możliwości korzystania z dostępnych programów na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa m.in. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.
Po zakończonych spotkaniach wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne z wiadomościami podsumowującymi prelekcje.
Źródło info: KPP w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze