Azalie według mieszkańców Chin i Japonii symbolizują długowieczność. Oprócz tego pozytywnie wpływają także na nasze samopoczucie – cóż, gdy kwitną – trudno się nie uśmiechnąć i przejść obok nich obojętnie.
Azalie! Oprócz tych doniczkowych mamy także odmiany, którymi możemy cieszyć się w ogrodzie
Tak! Do ogrodów polecamy azalie wielokwiatowe i azalie japońskie. Może zacznijmy od azalii japońskich, które zwane są także różanecznikiem lub rododendronem japońskim – mówi Monika Boczar-Bugno z Eko-Tech Gorlice.
Azalia w ogrodzie lubi miejsca raczej słoneczne i nie przepada za samotną ekspozycją. Idealna dla niej ziemia będzie umiarkowanie wilgotna i dość kwaśna – często używa się nawozów zakwaszających – poziom kwasowości powinien wynosić pomiędzy 3,5 a 4,5 pH, jest to bardzo ważne.
Sadzimy je już od kwietnia, używając do sadzenia kory drzew iglastych, torfu lub specjalnego podłoża do azalii.
W ogrodzie zacznie cieszyć nas w pełni w maju – zakwitnie wtedy kolorami – różowy, fioletowy, czerwony i biały. Azalia japońska osiąga wysokość osiąga od 30 do 100 cm i ma tendencje do rośnięcia „na boki”. Po przekwitnięciu musimy pamiętać o odpowiednim przycinaniu azalii.
Azalie wielokwiatowe – piękne także jesienią
To, co odróżnia azalie wielkokwiatowe od azali japońskich, to sezonowe liście. Piękne i atrakcyjne jesienią, gdy przebarwiają się na odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego i brązów. Pełna paleta barw! A najpiękniej wyglądają gdy kwitną w czerwcu.
Najbardziej odpowiadające stanowiska dla azalii to miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Co ważne – maja wysoką odpornością na mrozy i polskie zimy – dodaje Monika Boczar-Bugno.
Podłoże do azalii ma być kwaśne (pH w granicach 4-5,5), przepuszczalne i zasobne w próchnicę. Mniej wilgotne niż dla różaneczników.
Krzewy azali wielokwiatowych rosną bardzo szybko i intensywnie, po 10 latach może osiągnąć do 2 m wysokości.
A pierisy? Równie łatwe w uprawie?
Pieris japoński jest trochę bardziej wymagający w uprawie i pielęgnacji, ale najwięcej naszej uwagi będzie potrzebował przez pierwsze dwa lata od posadzenia. Warto go wzmacniać nawozami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych.
Jest to duży krzew liściasty z rodziny wrzosowatych. Ma zimozielone, skórzaste liście, które z wierzchu ciemnozielone i błyszczące. Kwitnie wiosną, w marcu i kwietniu – kwiaty mogą być w kolorach: białym, kremowym, różowym lub szkarłatnym.
W naszych warunkach może osiągnąć wysokość do 2 metrów, ale na to musimy bardzo cierpliwie czekać, zazwyczaj po 5 latach osiąga wysokość około 75 cm.
Lubią gleby o kwaśnym odczynie, z próchnicą. Jeśli chodzi o stanowisko to preferują miejsca w półcieniu i odsłonięte od wiatru.
Zapraszamy do EKO-TECH od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 17 i w soboty godz. 8-13. Telefon do kontaktu – 519 832 580. Do zobaczenia!
Przypominamy, że jeśli macie pytania, na wszystkie uzyskacie odpowiedź w Eko-Tech Gorlice (ul. 11 Listopada 27). Możecie także wysyłać nam wiadomości na maila z oznaczeniem w tytule #EkoTech_Gorlice_2023.
Polecane preparaty Sumin, które dostępne są w Eko-Tech Gorlice:
- Sumin Klozer® & Carbogen L to mikrobiologiczny dwupak na szkodniki w uprawach. Specjalistyczny zestaw składający się z płynnej mieszanki mikro-organizmów - Klozer oraz odpowiednio dobranego do niego aktywatora - Carbogen L. Głównym składnikiem KLOZER są grzyby, m.in. z rodzaju Beauveria i Metarhizium, które odżywiają się białkami w ciele owadów. Grzyby te można zaliczyć do najbardziej skutecznych, naturalnych wrogów szkodliwych owadów żerujących na uprawach. Beauveria sp oraz Metarhizium anisopliae rozwijają się na pancerzach chitynowych owadów, takich jak szpeciele, opuchlaki, wciornastki, mszyce, mączliki, pędraki, drutowce, gąsienice motyli, larwy muchówek, poczwarki nasionnica trześniówka.
- Sumin Czosnek & Chilli to preparat pochodzenia naturalnego, z wyciągiem z czosnku, papryki chilli, imbiru oraz kurkumy. Receptura znana od pokoleń, która CHRONI! Stwarza niekorzystne warunki do bytowania oraz żerowania szkodników upraw (mszyc, mączlików, mrówek, gąsienic, itp.).
- Sumin klej entomologiczny to ekologiczny klej przeznaczony do czysto mechanicznego zwalczania owadów latających oraz biegających w ochronie roślin oraz w higienie sanitarnej. Forma produktu umożliwia samodzielne wykonanie skutecznych, estetycznych pułapek odpowiednio do zwalczanych owadów. Można je stosować w miejscach chronionych takich jak tarasy, ogródki, pomieszczenia lub do ochrony roślin przed szkodnikami. Klej Entomologiczny nie ulega wysychaniu z upływem czasu i zachowuje swoją skuteczność nawet w przypadku ekspozycji na czynniki atmosferyczne. Produkt z uwagi na swoje uniwersalne zastosowanie jest idealną alternatywą dla arkuszy kleistych, taśm lepnych, płytek owadobójczych, lepów na muchy, pułapek sygnalizacyjnych. Po zastosowaniu odparowuje zawarty w kleju rozpuszczalnik co powoduje, że produkt staje się całkowicie nietoksyczny, dlatego sprawdza się świetnie w miejscach gdzie stosowanie tradycyjnych środków owadobójczych byłoby niebezpieczne a nawet zabronione.
Poniżej znajdziecie galerię ze zdjęciami azalii wielokwiatowych, azalii japońskich i pierisów japońskich.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z EKO-TECH Gorlice, Sumin.pl
Napisz komentarz
Komentarze