Pan Tadeusz od lat dzielnie walczy o dobro swoich najbliższych, jednak choroba córki i żony zaczyna znacznie postępować. Potrzebne jest wsparcie w każdej postaci, począwszy od wsparcia finansowego, fizycznego, ale też i psychicznego.
Historia rodziny
Rodzina państwa Knapików od około 12 lat zmaga się z chorobą Huntingtona. Pani Marzena Knapik (44 lata) i córka – Monika Knapik (21 lat) to osoby z zaawansowanym stadium tej choroby. Opiekuje się nimi mąż pani Marzeny – Tadeusz Knapik. Pani Marzena zachorowała gdy miała 30 lat, córka Monika, gdy rozpoczęła naukę w szkole. Pojawiły się wtedy problemy z przyswajaniem wiedzy. Największym problemem są napady agresji u córki. Rodzina doświadczona jest także ciężką chorobą 10 letniego syna, który od urodzenia przebywa w hospicjum.
Pan Tadeusz ma świadomość ryzyka jakie podejmuje każdego dnia, pomimo to nie jest w stanie oddać córki i żony do Domu Pomocy Społecznej. Chce walczyć o żonę i córkę dopóki starczy mu sił. W codziennych zadaniach pomaga mu opiekunka środowiskowa, Pani Renata. Pan Tadeusz z zawodu jest budowlańcem, ale przy aktualnej sytuacji nie może podjąć pracy, utrzymuje rodzinę z zasiłków, które otrzymuje jako opiekun osób niepełnosprawnych, ale potrzebne są większe nakłady finansowe na remont domu, w którym mieszka rodzina.
Państwo Knapikowie mieszkają w starym, drewnianym domu w miejscowości Pagorzyna w powiecie gorlickim. Dom ten ogrzewany jest piecem kaflowym, nie jest dostosowany do warunków, jakie potrzebują panie Marzena i Monika.
Wymaga remontu, wymiany sposobu ogrzewania, zainstalowania centralnego ogrzewania, wymiany podłogi, ocieplenia ścian, przygotowania podjazdu i najbliższego otoczenia pod potrzeby postępujących w chorobie osób.
Pląsawica Huntingtona to nieuleczalna choroba, która nieustannie postępuje, zwiększając poziom niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej. Odbiera świadomość czynów, podejmowania decyzji, powoduje agresję i brak kontroli nad czynnościami (fizjologicznymi) i ciałem.
Rodzina państwa Knapików walczy o każdy dzień i prosi o wsparcie i pomoc, która umożliwi im lepsze funkcjonowanie.
Materiał z Uwaga TVN znajdziecie TUTAJ
Link do zrzutki założonej przez Fundację na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych Wyjdź z Domu znajdziecie TUTAJ
Źródło info i foto: zrzutka.pl, Fundacja na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych Wyjdź z Domu, Uwaga TVN
Napisz komentarz
Komentarze