Celem działań było przede wszystkim zwrócenie kierujących na zagrożenia, na jakie narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Odrębną część działań kierowano do pieszych i kierowców jednośladów o tym, jakie zagrożenie stwarzają w ruchu drogowym ich niewłaściwe zachowania.
Jednodniowa akcja = 1453 ujawnione wykroczenia
W czasie przygotowanej akcji wykryto bardzo wiele nieprawidłowości i naruszeń prawa, których dopuszczali się kierowcy.
Najczęściej, bo aż 941 razy policjanci byli świadkami przekroczenia dozwolonej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych.
Innym, często popełnianym błędem były sytuacje, w których kierowca podejmował nieprawidłowe zachowania względem pieszego. Tak zakwalifikowanych błędów było 16 marca 132
Niemal 300 razy to piesi popełniali błędy. Naruszenia prawa, których się dopuszczali stwierdzone zostały 16 marca 278 razy. Przykładem sytuacji, w których to właśnie pieszym zwracano uwagę na niewłaściwe zachowanie były:
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
- przekraczanie jezdni przy nadawanym czerwonym świetle
- niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych.
Czujnie przyglądano się także interakcjom pomiędzy kierowcami samochodów a rowerzystami. W czasie akcji policjanci ujawnili pięć wykroczeń, które zostały popełnione przez kierujących pojazdami mechanicznymi wobec rowerzystów.
Policyjną akcję oraz czujna obserwację ułatwiał wykorzystany tego dnia dron.
Policjanci przypominają: warto stosować defensywny styl jazdy
Chociaż właśnie dziś (21 marca) obchodzimy pierwszy dzień wiosny, pogoda nadal może być bardzo kapryśna. Nie zaskoczy więc upał, ale nie powinien dziwić opad deszczu i śniegu. Podkreślając, że w czasie jazdy możemy spotkać niekorzystne warunki drogowe, policjanci przypominają:
Kierujący pojazdami powinni ciągle mieć na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację na drodze. Warto stosować defensywny styl prowadzenia pojazdu – bardziej ukierunkowany na bezpieczeństwo.
Mundurowi apelują też do pieszych:
Piesi muszą pamiętać o tym, że nie wolno im wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Ponadto im bardziej będą widoczni na drodze, tym większe będzie ich bezpieczeństwo.
Niezmiennie zalecane jest stosowanie odblasków. Nie ma znaczenia ich forma, liczy się to, by pomagały w odpowiednio wczesnym zauważeniu osoby, która porusza się drogą, obowiązkowo: poza obszarem zabudowanym, po zmroku. Wszyscy wiemy jednak, że nawet w obrębie obszaru zabudowanego troska o swoje bezpieczeństwo powinna być najważniejsza. To zaś powoduje, że wszędzie tam, gdzie widoczność jest słaba nie powinniśmy się obawiać korzystania z odblasków.
Źródło info: KPP w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze