Dziś kilka słów o ciemiernikach i magnoliach. Ciemiernikami możemy cieszyć się już teraz – nie bez powodu nazywane są zimowymi kwiatami, magnolie zakwitną niebawem – czy tak samo jak my, nie możecie się już doczekać?
Na początek ciekawostka!
Czy wiecie, że... magnolie należą do najstarszych znanych nam, kwitnących roślin. Najstarsze odkryte znaleziska pozostałości magnolii liczą około 20 milionów lat, ale sama rodzina magnoliowatych jest znacznie starsza – pochodzi sprzed 95 milionów lat, z czasów, gdy na ziemi żyły jeszcze dinozaury – niesamowite!
Co warto wiedzieć przed posadzeniem magnolii?
Magnolie najlepiej czują się w słonecznym miejscu bezpośrednio na trawniku oraz od strony południowej, preferują ciche i ciepłe miejsca. Lubią ziemię żyzną, bogatą w próchnicę i dość wilgotną – warto uzupełnić podłoże kompostem. Sadzimy je od marca do listopada. Przy sadzeniu bardzo ważne jest alby nie uciskać zbyć mocno sadzonki, gdyż możemy uszkodzić bryłę korzeniową – tłumaczy Monika Boczar-Bugno z EKO-TECH Gorlice.
Następnie pamiętać musimy o podlewaniu, tak aby nie doprowadzić do zbyt dużego przeschnięcia podłoża wokół rośliny – zwłaszcza w okresie od maja do lipca. Jeśli chodzi o przycinanie, to nie przycinamy młodych i starszych już krzewów – usuwamy jedynie uschnięte końcówki pędów. Magnolie nawozimy od końca marca do połowy lipca – możemy używać nawozów wieloskładnikowych (stosowane co 2 tygodnie) lub wolno-działające.
Prawidłowo pielęgnowane magnolie kwitną po upływie 2-3 lat, ale są odmiany, które zakwitają już w pierwszym roku po posadzeniu.
Magnolie nie są odporne na mróz – mit czy kit?
Utarło się przekonanie, że magnolie nie są odporne na niskie temperatury, jednak to nie prawda! Odpowiednio pielęgnowane magnolie poradzą sobie nawet z mrozem. Potwierdza to Stanisław Zymon, który o magnoliach wie wszystko – jest właścicielem największej kolekcji magnolii w Polsce!
Jednak należy pamiętać, o okrywaniu ich na zimę – magnolie muszą być odpowiednio zabezpieczone.
System korzeniowy okrywamy grubą, około 40 cm warstwą gałęzi drzew iglastych, lub 20 cm warstwą kory lub trocin. Koronę należy okryć przynajmniej przez pierwsze 2-3 zimy od posadzenia zwykłym chochołem ze słomy – nie wolno stosować do tego folii.
Ciemierniki – wyjątkowo odporne rośliny
Tak! Nie straszny jest im śnieg ani mróz, dlatego też można uprawiać je w surowych warunkach zimowego ogrodu (są odporne na mrozy nawet do -15 stopni). Zaczynają kwitnąć już zimą albo bardzo wczesną wiosną i zachwycają swoją urodą i… odpornością na niesprzyjającą aurę.
Kwiaty ciemierników są pojedyncze, półpełne, mają pięć płatków. Występują w wielu kolorach – od białego poprzez różowy i ciemnoczerwony, aż do czarnego! – mówi Monika Boczar-Bugno.
Lubią miejsca słoneczne, ale nie przepadają za konkurencją innych roślin. Nie lubią mokrego podłoża, bo naraża to ich korzenie na gnicie. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta i przyjemna – wymaga jednak systematyczności.
Sumin – środki ochrony roślin
- Wapno do bielenia drzew i krzewów oraz odkwaszania podłoża – stosowanie tego wyrobu w znacznym stopniu ogranicza ryzyko wystąpienia oparzeliny mrozowej. Jednocześnie zniechęca szkodniki do wspinania się po korze drzew i krzewów (szkodniki są dobrze widoczne i łatwo wyłapywane przez pożyteczne ptaki).
- Maść ogrodnicza P-13 AA to środek gotowy do użycia w formie wysokolepnej maści żywicznej przeznaczony do smarowania ran drzew i krzewów. Maść Ogrodnicza P-13 AA nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia organizmów żywych i środowiska.
- LASER 940 EC – kwiaty i inne rośliny ozdobne to naturalny preparat do zwalczania szkodników w kwiatach i innych roślinach ozdobnych. zawierający w swoim składzie olej rydzowy (z lnicznika siewnego Caamelia sativa) w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. przemieszczania, żerowania oraz rozmnażania się. Działa skutecznie interwencyjnie – tylko na żerujące szkodniki. Nie ma działania zapobiegawczego.
Zapraszamy do EKO-TECH od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 17 i w soboty godz. 8-13. Telefon do kontaktu – 519 832 580. Do zobaczenia!
Poniżej znajdziecie galerię ze zdjęciami ciemierników i magnolii. Za ich udostępnienie serdecznie dziękujemy Stanisławowi i Kamilowi Zymon.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z EKO-TECH Gorlice, Sumin.pl
Napisz komentarz
Komentarze