Dziś chcemy Wam przypomnieć, dlaczego nasze z pozoru niegroźne zamiary, mogą być bardzo przykre w skutkach.
Dotykanie zwierząt to nie tylko niepotrzebny dla nich stres, ale też pozostawienie na zwierzęciu swojego zapachu – a to może przynieść więcej szkody niż pożytku. Matka może je porzucić, bo będzie się bała obcego zapachu lub staną się one łatwiejszym celem dla drapieżników. Takie działania przyczyniają się do tego, iż wiele młodych zwierząt ginie. Czy tego jest warte pogłaskanie np. małego zająca?
To, że na swojej drodze spotkamy młodą sarnę czy zająca, nie koniecznie może oznaczać fakt, że zostały one porzucone przez matkę... To celowe działanie – matka po urodzeniu młodych rozprowadza je osobno w różne miejsca np. w zarośla – ma to zwiększyć ich szanse na przeżycie, chroniąc ich przed drapieżnikami. Tak ukryte młode są zazwyczaj dwa razy dziennie odwiedzane przez matkę i karmione. Wszystko jest pod kontrolą, nie psujmy tego!
Małe zajączki przychodzą na świat jako kopie swoich rodziców – od razu w pięknym futerku. Swoim wyglądem mogą wzbudzić najczulsze emocje, ale zawsze pamiętajmy o tym, że to zwierzę, a nie pluszak. Ukryty w zaroślach czy w kryjówce, czeka sobie spokojnie na mamę, która przyjdzie go nakarmić – nie jest porzucony a jedynie dobrze zaopiekowany i zakamuflowany przez drapieżnikami.
Nie porywaj!
Co jest ważne i dlaczego nie wolno nam porywać młodych zajęcy? Wyjaśniamy:
- małe zające rodzą się w okresie od stycznia do września
- by pozostać niezauważonymi dla drapieżników, ukrywają się rozproszone po okolicy, a nad ich bezpieczeństwem czuwa zajęcza mama
- nie posiadają zapachu, dlatego drapieżnikom w cale nie jest tak łatwo je znaleźć
Nie dotykaj, nie płosz i nie karm
Jeśli więc na spacerze spotkasz małego zająca, to nie bierz go na ręce! Robienie zdjęć, i pozostawanie przy małym zajączku też nie jest czynnością, którą powinieneś się zając – warto odpuścić dla dobra zwierzęcia – jakkolwiek urocze by nie było. Swoją obecnością możesz niepotrzebnie zwrócić uwagę drapieżników, a to nie jest pożądany efekt działania. Nie podejmuj prób karmienia i nie płosz zajęczego malucha.
Oceń rzeczowo sytuację i jeśli nie będzie konieczna Twoja pomoc, spokojnie oddal się od tego miejsca.
Wyjątki, w których należy podjąć interwencję:
- gdy zwierzę posiada widoczne rany
- gdy znajdziesz zwierzę w niebezpiecznym miejscu, np. na drodze lub na parkingu
- gdy w pobliżu znalazłeś martwego, dorosłego osobnika
Należy wtedy powiadomić leśników, weterynarzy czy ośrodki zajmujące się dzikimi zwierzętami – Dziki Projekt.
I jeszcze jedna przypominajka – pamiętaj, o tym żeby wychodząc na spacer z psem mieć zawsze przy sobie smycz i kaganiec. Nawet, jeśli Twój pies jest bardzo łagodny, to może stanowić zagrożenie dla innych zwierząt.
Dodatkowo jeśli na spacer wybierasz się do lasu – pamiętaj, że nie pies nie może być puszczony luzem – zapis o tym jest zawarty w Kodeksie Wykroczeń – Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem i ratownictwem [...], podlega karze grzywny albo karze nagany.
Więcej przyrodniczych ciekawostek znajdziecie na stronie Dziki Projekt – zajrzyjcie koniecznie na ich profil i obserwujcie ich działania!
Artykuł został przygotowany we współpracy z Dziki Projekt
Napisz komentarz
Komentarze