To właśnie teraz, w marcu rozpoczynamy pierwsze i najważniejsze prace w naszych ogrodach, by później móc cieszyć się wspaniałymi efektami.
Co należy zrobić dziś, by cieszyć się efektem w ogrodzie?
Najważniejsze to – zakasać rękawy i wziąć się do pracy! – z uśmiechem mówi Monika Boczar-Bugno z EKO-TECH Gorlice.
Piękny ogród wymaga odpowiedniego przygotowania, planowania i oczywiście działania. Nic nie zrobi się samo – to jest oczywiste. Żeby cieszyć się np. z udanych zbiorów owocowych w sierpniu, musimy działać już dziś. Marzec to doskonały czas na robienie oprysków drzewek i krzewów owocowych i tym tematem dziś się zajmiemy.
Co możemy sadzić w marcu?
Oprócz drzew takich jak: buki, brzozy, dęby, graby czy wiśnie ozdobne, sadzić możemy także drzewka owocowe np. brzoskwinie, rajskie jabłuszka, jagody kamczackie czy derenie. A także ukochane przez wielu z nas magnolie!
Zbiorami jagody kamczackiej możemy cieszyć się już w czerwcu – jagoda kamczacka zaczyna owocować w drugim roku od posadzenia. Owocowanie z roku na rok jest coraz bardziej obfite, a dorosły krzew może dostarczyć od 3 do 4 kg jagód przez cały sezon! Tutaj też fajna ciekawostka – Polska jest największym producentem jagody kamczackiej na świecie!
Jej owoce nie dość, że są po prostu piękne – to jeszcze możemy z niej przygotować wszelkie przetwory – od soków, dżemów, win czy nalewek. Owoce mają charakterystyczny słodko-kwaśny smak. Zawierają całe bogactwo witamin i składników mineralnych: związki fenolowe i epikatechiny, które mają właściwości przeciwutleniające, witaminę C, A, witaminy z grupy B, żelazo, krzem, magnez, mangan, fosfor, a także kwasy organiczne, które są odpowiedzialne za poprawne funkcjonowanie pracy jelit i chronią wątrobę i komórki nerwowe.
Potocznie jest też nazywana owocem wiecznej młodości, właśnie ze względu na składniki odżywcze, które się w niej znajdują!
Same zalety, a jest z sadzeniem i pielęgnacją?
Jagoda kamczacka to roślina, która pochodzi z Północno-Wschodniej Azji, jest więc odporna na zmienne warunki pogodowe, a tym samym na niskie temperatury, więc ani polska zima, ani nawet wiosenne przymrozki nie są jej straszne. Krzewy sadzi się wiosną lub jesienią – ale pamiętajmy, że im wcześniej to zrobimy, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się zbiorami! – przypomina Monika Boczar-Bugno z EKO-TECH Gorlice.
Przed posadzeniem należy użyźnić odpowiednio glebę, a także usunąć wszelkie chwasty. Jej krzewy lubią miejsca nasłonecznione. To co, jest też fajnie w jagodzie kamczackiej to fakt, że bardzo rzadko jest atakowana przez szkodniki.
Przygotować, posadzić, pielęgnować i cieszyć się efektami.
A derenie? Kilka słów o nich?
Dereń jadalny ma małe, czerwone i podłużne owoce (zdjęcie) i duże pestki (nie jadalne!). W smaku jest lekko cierpki, trochę kwaśny – trochę jak żurawina.
Podobnie jak wymieniona wyżej jagoda, dereń także ma właściwości zdrowotne – więc warto mieć go w swoim ogrodzie! Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dla zdrowia – jego owoce są polecane w walce z anemią, migrenami czy podczas przeziębienia! Beta-karoten, flawonoidy, witamina C, żelazo, potas, cynk i jeszcze trochę można by wymienić – dodaje Monika Boczar-Bugno.
Konfitury, soki, wywary czy nalewki – to możemy z przygotować z owoców derenia. Owoce można także mrozić lub suszyć – a następnie dodawać do ulubionej herbatki.
Jego uprawa nie jest wymagająca – dereń jadalny najlepiej czuje się w ziemi, która jest dość kwaśna i lekko wilgotna, a miejsce w którym roślina będzie posadzona było słoneczne. Jest odporny na wiatr, świetnie radzi sobie z mrozem. Derenie dobrze sadzić w parach – to daje nam lepsze owocowanie.
Owocuje od lipca do października i przepięknie prezentuje się w ogrodzie!
Co jeszcze robimy w marcu?
Warto wygrabić trawnik, zdjąć okrycia zimowe z roślin cebulkowych, spulchnić i użyźnić ziemię. W marcu przycinamy także złamane, chore i uszkodzone pędy roślin i... to bardzo ważne! Zabezpieczamy drzewa i krzewy przed chorobami grzybowymi.
Wszystkie brzoskwinie, śliwy, grusze i jabłonie – w wielu przypadkach jedynym skutecznym sposobem zapobiegania chorobom grzybowym na drzewach i krzewach owocowych są właśnie zabiegi chemiczne. Wszystkie poniżej wymienione preparaty marki Sumin są dostępne w EKO-TECH Gorlice.
Walka z chorobami grzybowymi
W okresie bezlistnym, (w czasie nabrzmiewania pąków, ale jeszcze przed ich pękaniem), konieczny jest oprysk zwalczający kędzierzawość liści brzoskwini, występująca na brzoskwini i nektarynach. Pierwsze objawy pojawiają się wiosną. Młode liście są jasnozielone i zdeformowane, a ich blaszka jest gruba i krucha. W miarę upływu czasu liście przybierają barwę ciemnoczerwoną, karminową lub żółtą.
Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania chorobie, są zabiegi chemiczne, wykonywane w okresie bezlistnym wczesną wiosną. Do zwalczania tej choroby przed pękaniem pąków, gdy tylko temperatura przekroczy 6°C zaleca się stosowanie środka Syllit 65 WP.
Również wczesną wiosną, należy przeprowadzić zabieg zapobiegający groźnej chorobie, atakującą śliwy jaką jest torbiel śliwek. Porażone i zdeformowane owoce przedwcześnie opadają i nie są przydatne do spożycia, aby temu zapobiec ochronę prowadzimy w okresie bezlistnym, za pomocą preparatu Syllit 65 WP.
Kolejną chorobą, powodującą bardzo duże szkody jest parch gruszy i jabłoni. W walce z parchem bardzo ważne znaczenie ma wczesne wykonanie pierwszego zabiegu. Ma on chronić przed wczesnymi infekcjami, powodowanymi zarodnikami zimującymi w pędach i pąkach.
Oprysk wykonujemy w fazie zielonego pąka, stosując środki miedzianowe: Miedzian (50 WP oraz Miedzian Extra 350 SC oraz dodynowe: Syllit 65 WP. Syllit 65 WP)
Zalety:
- zapobiega groźnym chorobom drzew owocowych
- skuteczna ochrona brzoskwini przed kędzierzawością liści
- odporny na zmywanie
- skutecznie działa nawet w niskich temperaturach (powyżej 6°C)
- miedzian 50 WP oraz Miedzian Extra 350 SC
Zalety:
- zapobiega chorobom bakteryjnym i grzybowym
- dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych
- bardzo szeroki zakres działania
- skuteczne działanie w niskich temperaturach (powyżej 6°C)
Ostatnia ogrodnicza porada na nadchodzące dni?
Zaplanujmy, a później zamieńmy słowa w czyny i do dzieła! To czas na prace, które zaowocują już niebawem – i to dosłownie! – z radością odpowiada Monika Boczar-Bugno.
Zapraszamy do EKO-TECH od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 17 i w soboty godz. 8-13. Telefon do kontaktu – 519 832 580. Do zobaczenia!
Artykuł został przygotowany przy współpracy z EKO-TECH Gorlice i Sumin.pl
Napisz komentarz
Komentarze