Przypomnijmy, że jakiś czas temu poprosiliśmy wszystkie gminy w naszym powiecie o odpowiedź na dwa pytania: o największy sukces minionego roku i kluczowe plany na rok 2023. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy z bieckiego Urzędu Miejskiego.
1. Co było największym osiągnięciem lub sukcesem Państwa gminy w minionym roku?
Kilkukrotnie staliśmy się milionerami:
- otrzymując łącznie: 18 mln 698 tys. 858 złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład, dzięki którym realizowany jest duży pakiet inwestycji drogowych obejmujący:
22 odcinki drogowe o dł. 12,2 km w następujących miejscowościach: Biecz, Binarowa, Libusza, Sitnica, Strzeszyn oraz budowę 18,1 km sieci kanalizacyjnej w Bieczu, Binarowej, Libuszy, Racławicach, Strzeszynie i 2 km sieci wodociągowej w Bieczu- zdobywając milion złotych na remont budynku dawnej szkoły ludowej w Binarowej w konkursie „Nasz zabytek” organizowanym przez Fundację Most the Most.
To ogromny sukces biorąc pod uwagę, że do konkursu przesłanych zostało 527 zgłoszeń!
Budynek zyska drugie życie i duże znaczenie w gminie i regionie. Będzie miejscem spotkań mieszkańców, chcących realizować różne inicjatywy. Z uwagi na fakt, iż budynek znajduje się w sąsiedztwie drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła (zabytek UNESCO), będzie pełnił funkcję Multimedialnego Centrum Zwiedzania Świata w którym będzie dostęp do informacji turystycznej o Binarowej, Bieczu i regionie, sala multimedialno – ekspozycyjna z dziejami Binarowej i regionu oraz możliwość wirtualnego zwiedzania obiektów zabytkowych Gminy Biecz, regionu i świata.W obiekcie będą realizowane także działania kulturalne i naukowe tj. koncerty, wernisaże, wystawy, konferencje, prelekcje, spotkania naukowe itp.
Integracja – kultura i nauka – turystyka, to filary, o które oparte będzie funkcjonowanie tego obiektu.
Na 2024 rok zostało już zaplanowanych 16 wydarzeń. Obecnie trwa opracowywanie projektu wnętrza.
Przypomnijmy, że o pomysłach, jak i samym konkursie Most the Most pisaliśmy m.in. w tekstach >>>Jest milion złotych do zagospodarowania. Teraz pytanie: jak je wydaMY? oraz >>>Niemal 250 pomysłów: czy jeden z nich zostanie zrealizowany?
2. Jakie jest najważniejsze wyzwanie bądź zadanie, które Państwa gmina chciałaby zrealizować w 2023 roku?
W 2023 roku zakończy się budowa Bieckiego Jarmarku Kultury, obiektu który będzie komfortowym miejscem do prowadzenia sprzedaży produktów regionalnych. Sześćdziesięciometrowa galeria handlowa będzie posiadać 32 zamykane i ogrzewane pawilony wystawienniczo-handlowe oraz 15 stoisk otwartych. Inwestycja jest niezwykle ważna z kilku powodów. Jednym z nich jest rozwój lokalnej przedsiębiorczości i wsparcie dla regionalnych producentów, rolników wytwarzających ekologiczne produkty spożywcze tj. miody, mleko, masło, jajka, sery, wędliny, chleby, warzywa, owoce. Będzie to także miejsce dla rękodzielników i twórców artystycznych.
W budynku obok pawilonów znajdować się będą trzy pracownie: gastronomiczna z węzłem kuchennym, służąca do organizacji różnych warsztatów i spotkań z zakresu kulinariów, dietetyki, promocji zdrowej żywności itp. oraz artystyczna i edukacyjna służąca działalności i inicjatywom z zakresu kultury i nauki.
Centralnym miejscem będzie duża przeszklona scena o wymiarach 12m x 12m, dająca duże możliwości w zakresie organizowania koncertów i wydarzeń artystycznych.
Biecki Jarmark Kultury będzie w pełni służył całej społeczności: rolnikom, Kołom Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniom, rękodzielnikom, artystom, instytucjom kultury. W dobie słabej jakości produktów spożywczych, wysoko przetworzonych, wzrosła świadomość ludzi, którzy chcą kupować ekologiczne produkty, bezpośrednio od rolnika, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Bieckie Jarmark Kultury znacznie wpłynie na lokalną przedsiębiorczość, ale także stanie się miejscem realizacji wielu nowych, kulturalnych przedsięwzięć.
Dużym wyzwaniem jest zbilansowanie budżetu bieżącego, konieczność ograniczenia wydatków w wielu obszarach co w czasach dużej inflacji, kryzysu gospodarczego, nieprzewidywalności i niepewności jest bardzo trudne.
Przygniatają nas także koszty utrzymania szkół, które stale rosną przy znikomej i wciąż malejącej liczbie uczniów. Stoimy zatem przed trudnym zadaniem rozwiązania tej sytuacji, zachowując szkoły w trzech miejscowościach: Korczynie, Racławicach i Sitnicy z zamiarem przekształcenia ze struktury klas I-VIII wraz z przedszkolem w szkołę podstawową o strukturze klas I-III wraz z przedszkolem.
My zaś przypominamy relację z sesji Rady Miasta Biecz, w czasie której podjęto uchwały związane z sytuacją wspomnianych szkół >>>Nie ma dzieci – nie będzie szkół? Gmina Biecz nie ma wyboru
Źródło info: UM w Bieczu
Napisz komentarz
Komentarze