Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego: to możemy zyskać

Podziel się
Oceń

Ogólnodostępne defibrylatory AED? A może intensywny rozwój sportu w regionie? Znamy już propozycje zadań wstępnie zakwalifikowanych do głosowania w ramach wojewódzkiego budżetu obywatelskiego.
Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego: to możemy zyskać

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Do 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zgłoszono 234 zadania, z czego aż 198 projektów zostało już wstępnie zakwalifikowanych do głosowania. Jeszcze do 17 lutego autorzy projektów odrzuconych, mogą odwoływać się od negatywnej oceny. Tymczasem już teraz na liście projektów, które zobaczymy na kartach do głosowania widzimy kilka propozycji, które będą mogły umilić nam życie.

Zaprezentowana poniżej lista to lista zadań, które choćby w części miałyby zostać zrealizowane ne terenie naszego powiatu. Jest kilka bardzo ciekawych propozycji! 

Jakie propozycje już teraz można rozważać?

To propozycje, które opublikowano oficjalnie na liście zadań ocenionych pozytywnie i wstępnie zakwalifikowanych do głosowania BOWM.

 

Ogólnodostępne defibrylatory AED w remizach powiatu gorlickiego

Jak czytamy w opisie tego proponowanego zadania:

Celem głównym projektu jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego poprzez zakup i montaż zewnętrznych defibrylatorów (AED) w miejscach ogólnodostępnych tj. na 9 budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych znajdujących się na terenie powiatu gorlickiego.


Dzięki temu zwiększony zostałby zakres dostępności pomocy przedmedycznej, której można udzielić w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia. Podniósłby się także poziom świadomości mieszkańców powiatu gorlickiego na temat zastosowania sprzętu AED, który zwiększa szanse na przeżycie z 2 do nawet 75%. 

Jeśli zadanie zostałoby zrealizowane, wzrósłby poziom bezpieczeństwa medycznego mieszkańców i turystów odwiedzających region powiatu gorlickiego. Dodatkowo nastąpić mogłaby poprawa skuteczności działań ratowniczych, które dzięki wykorzystaniu AED mogliby udzielić strażacy ochotnicy jak również bezpośredni świadkowie ewentualnych zdarzeń niepożądanych. 

Wszystko to byłoby możliwe dzięki zakupowi sprzętu AED. 

Również poprzez zaplanowaną kampanię informacyjną, przeprowadzoną za pomocą mediów społecznościowych, dotyczącą sposobu użycia i wykorzystania w nagłych sytuacjach defibrylatorów zwiększy się wiedza mieszkańców na temat zasad użycia planowanych do zakupu sprzętów ratujących ludzkie życie. W zadaniu zaplanowano również profesjonalne szkolenia, dla strażaków ochotników oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców z powiatu gorlickiego, z zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacji Nagłego Zatrzymania Krążenia. Szkolenia przeprowadzone zostaną przez Instruktorów Pierwszej Pomocy, Ratowników.

Całość zadania zostanie zrealizowana zgodnie z hasłem, obrazującym etos strażackiej służby, które brzmi: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!

 

Na liście miejscowości, w których miałyby pojawić się wspomniane defibrylatory wskazano:

1. Biecz / Gmina Biecz
2. Szalową / Gmina Łużna
3. Wójtową / Gmina Lipinki
4. Ropą / Gmina Ropa
5. Szymbark / Gmina Gorlice
6. Moszczenicę / Gmina Moszczenica
7. Wapienne / Gmina Sękowa
8. Bobową / Gmina Bobowa
9. Śnietnicę / Gmina Uście Gorlickie
 

Do korzeni – gorlicki festiwal kultury, tradycji i rzemiosła

Zadanie pt. Do korzeni! ma stanowić cykl wydarzeń, które łączyłyby w sobie otwartą edukację historyczną w zakresie etnicznej przeszłości ziemi gorlickiej z kulturalną spuścizną regionu. 

Miałoby to być realizowane w formie spotkań z rzemiosłem i poznawania tych profesji, które odchodzą w zapomnienie. Proponowana jest organizacja kiermaszu ginących zawodów. Dodatkowo zorganizowane miałyby zostać warsztaty i klimatyczne uliczne koncerty, dzięki którym możliwe byłoby świeże spojrzenie na kulturę i tradycję. 

Wydarzenia te pozwolą w oryginalny sposób poznać lokalną historię i tradycję regionu, który od lat był miejscem
styku trzech kultur – Pogórzan, Łemków i Żydów.

To zadanie miałoby być realizowane przede wszystkim w Gorlicach, na Rynku i w obrębie osiedli miejskich. Zasięgiem oddziaływania obejmowałoby zaś miasta i gminy powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i limanowskiego

 

„W duecie zawsze raźniej”. Cykl koncertów i warsztaty edukacyjne

W ramach realizacji tego zadania miałaby zostać wzmocniona integracja społeczności na poziomie ponadlokalnym. Sposobem na to ma być udział w wydarzeniach
kulturalnych. 

Na zadanie miałby się składać cykl sześciu koncertów, popularyzujących formację duetu fortepianowego. Dodatkowo zorganizowane miałyby zostać warsztaty edukacyjne, w czasie których uczestnicy mogliby zaprezentować swoje umiejętności i uzyskać wskazówki w zakresie dalszego rozwoju muzycznego. 

Jak wyjaśniają proponujący zadanie:

Omawiana będzie rola współpracy między muzykami oraz opracowane zostaną zaproponowane przez uczestników kompozycje. Realizacja zadania, zakłada wykazanie potrzeby partnerstwa w muzyce oraz nawiązywania współpracy społeczne.

 

Na liście miejscowości, w których miałyby odbywać się wydarzenia objęte tym cyklem wskazano m.in. Gorlice, Biecz, Bobową, Lipinki, Łużną, Moszczenicę, Ropę, Sękową, Uście Gorlickie.

 

Program wspierania talentów sportowych – FutboLove Małopolskie dla Małopolski Południowej

FutboLove Małopolskie jest zadaniem, które miałoby promować zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży. Miałoby się to odbywać poprzez uprawianie piłki nożnej na poziomie rekreacyjnym i semi-profesjonalnym. 

W projekcie uczestniczyć mają kluby z terenu powiatu gorlickiego współpracujące z Małopolską Akademią Futbolu: Aserek Team Gorlice, Glinik Gorlice.
Główny cel realizowanego projektu miałby obejmować zwiększenie potencjału sportowego wybranych klubów, które na co dzień ze sobą współpracują. 
Jako sposób realizacji celu wskazano m.in. zakup strojów sportowych meczowych, toreb sportowych i wysokiej jakości piłek meczowych rozm. 4 i 5. Dodatkowo zrealizowana miałaby być seria pokazowych treningów specjalistycznych.

Na realizacji zadania mieliby skorzystać młodzi adepci spotu: dzieci i młodzież uprawiające piłkę nożną w klubach sportowych: Aserek Team i Glinik Gorlice ( członkowie w wieku 6-14 lat z grup skrzat, żak, orlik, młodzik, trampkarz).

 

Małopolskie Talenty Futbolowe

W ramach tego zadania, także miałby być promowany zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży. To zadanie, podobnie jak wskazane wcześniej, miałoby być realizowane przez rekreacyjne i semi-profesjonalne uprawianie piłki nożnej. 

W tym projekcie miałoby wziąć udział 10 klubów z terenu całego województwa małopolskiego, które podejmują współpracę z Małopolską Akademią Futbolu: BAP Ropa, Fundacja Wspierania Młodych Talentów Tadex-Pol Binczarowa, Radłovia Radłów, Unia Tarnów, Słowik Olkusz, Świt Krzeszowice, Michałowianka Michałowice, Pogorzanka Pogorzyce, AP 21 Chrzanów oraz Wiślacka Szkoła Futbolu. 

Członkowie drużyn mogliby dzięki temu otrzymać niezbędny do treningów sprzęt (piłki, stroje sportowe z odpowiednimi logotypami, przenośne bramki piłkarskie). Mieliby też uczestniczyć w 2 cyklach ( po 50 godzin) specjalistycznych szkoleń w niewielkich grupach w ramach Akademii Treningu Indywidualnego (łącznie 100 godzin na klub).

 

FutboLove Małopolskie – projekt wsparcia klubów piłkarskich z terenu Małopolski

Kolejne, podobne zadanie o charakterze sportowym to projekt, w którym mieliby wziąć udział m.in. kluby Aserek Team Gorlice i Glinik Gorlice. W ramach zadania zakupione miałoby zostać wyposażenie dla klubu (odzież sportowa, bramki piłkarskie). Członkowie klubów uczestniczących w projekcie (łącznie 10 klubów z całego województwa) mieliby także możliwość wzięcia udziału w dwóch cyklach szkoleniowych (50 godzin każdy) w ramach szkoleń specjalistycznych organizowanych w ramach Akademii Treningu Indywidualnego.

 

„Ruch to zdrowie” – ogólnodostępne zajęcia sportowe i rekreacyjne dla mieszkańców województwa małopolskiego

W ramach tego zadania proponowane jest zorganizowanie zajęć sportowych i rekreacyjnych dla mieszkańców
województwa małopolskiego. Na liście miejsc, w których miałyby zostać zrealizowane projekty z zakresu tego zadania wskazano m.in. Biecz, Bobową i Gorlice.

Jest to projekt, w którym zakłada się regularne prowadzenie nieodpłatnych zajęć sportowych w dyscyplinach olimpijskich (piłka siatkowa, piłka ręczna, koszykówka, pływanie, piłka siatkowa plażowa), które skierowane byłyby do mieszkańców województwa małopolskiego. 

W zależności od osoby prowadzącego, zajęcia odbywałyby się od kilku do kilkunastu razy w miesiącu, zgodnie z harmonogramem na halach, boiskach i terenach ogólnodostępnych bezpłatnie. 

 

Piłkarze szachują – szachiści strzelają

W ramach tego projektu proponowana jest realizacja cyklu zawodów sportowych, spotkania z nauką gry w szachy oraz zabawy i ćwiczenia w dwóch dyscyplinach: piłka nożna i szachy. 

Projekt byłby dostępny dla wszystkich dzieci i młodzieży do lat 18, m.in. z terenu powiatu gorlickiego.  

Jak wyjaśniają zgłaszający projekt:

Nowością jest zaznajomienie piłkarzy z grą w szachy a szachistów z grą w piłkę nożną co dla obu grup stanowi doskonały relaks i świetną zabawę. Połączenie szachów i piłki nożnej to pierwszy taki projekt w Polsce na który warto zagłosować.

 

Jednym z podmiotów realizujących ten projekt byłby GKSz Kornuty Gorlice.

 

MAŁOPOLSKA KOCHA SIATKÓWKĘ – wsparcie szkółek i klubów siatkarskich z Regionu Małopolska Południowa

To zadanie miałoby polegać na wsparciu szkółek oraz klubów sportowych m.in z naszego powiatu, które prowadzą zajęcia związane z doskonaleniem umiejętności gry w piłkę siatkową, klubów, które biorą udział w
zorganizowanej rywalizacji sportowej. 

Zadanie miałoby polegać na doposażeniu w brakujący, a niezbędny sprzęt sportowy (piłki, siatki) i transportu na zawody sportowe. Dzięki temu kluby siatkarskie działające w Regionie Małopolska Południowa mogłyby
mocniej aktywizować sportowy tryb życia, rozwijać pasję członków klubu i pogłębiać umiejętności siatkarskie swoich zawodników. 

Zadanie jest skierowanie dla szkółek i klubów siatkarskich szkolących w sposób ogólnodostępny dla każdego.

Na liście potencjalnych beneficjentów projektu widzimy miasta Biecz, Gorlice i Bobowa.

 

Anioł Stróż – organizacja imprez integracyjnych z udziałem osób z niepełnosprawnościami

W ramach tego projektu zaproponowano zwiększenie dostępu do rehabilitacji społecznej dla niepełnosprawnych mieszkańców Subregionu Sądeckiego. Zorganizowane miałyby zostać imprezy integracyjno-kulturalno-sportowe, których uczestnikami mieliby być niepełnosprawni mieszkańcy naszego regionu, m.in. uczestnicy WTZ Stróże, WTZ Lipinki, WTZ Gorlice Rodzina. 

Projekt zakłada organizację cyklu imprez integracyjnych w Stróżach z szerokim udziałem osób z niepełnosprawnością oraz realizowanych przez osoby z niepełnosprawnością, tj.:
1) Święto Wiosny – Impreza integracyjna promująca działalność osób z niepełnosprawnością na terenie subregionu sądeckiego (kwiecień, maj 2024)
2) Letnia Spartakiada Integracyjna – Impreza integracyjna kulturalno-sportowa z udziałem osób z niepełnosprawnością z terenu subregionu sądeckiego (czerwiec 2024)
3) Jarmark bożonarodzeniowy w Stróżach – Impreza integracyjna promująca działalność osób z niepełnosprawnością na terenie subregionu sądeckiego (grudzień 2024).

 

Miałaby to być także pokazania bardzo atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, w który mocno zaangażowane zostałyby osoby z niepełnosprawnościami.

 

Biegać, skakać, grać i pływać. W tańcu, w ruchu wypoczywać!

To zadanie miałoby na celu zwiększenie aktywności fizycznej seniorów z terenu powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. Kierowane do osób w wieku 60+ zadanie byłoby odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez seniorów uczęszczających do gorlickiego Klubu Seniora przy ul. 3 Maja 20 oraz z innych organizacji senioralnych działających na terenie powiatu. 

Zwiększenie oferty sportowej dostępnej seniorom umożliwiłoby im zadbanie o swoje zdrowie, jak i zwiększenie integracji osób starszych. Szczególnie preferowanymi formami wypoczynku byłyby zajęcia w basenie, taneczne i fitness. Jak podkreślali seniorzy, pełne aktywizowanie się w bezpiecznej, dostosowanej do ich możliwości formie, często jest ograniczone z powodów finansowych. W ramach zadania miałyby zostać zorganizowane zajęcia grupowe dla seniorów: m.in. fitness z elementami siłowymi, pilates, zajęcia na basenie, gimnastyka korekcyjno- kompensacyjna), zajęcia związane z tańcem, spotkania integracyjne połączone z nauką tańca towarzyskiego i grupowego, wizyty studyjne do miejsc, w których promowana jest aktywność aktywność sportowa i społeczna seniorów. Dodatkowo zorganizowane zostałyby indywidualne i grupowe spotkania z psychologiem dla seniorów oraz spotkania grupowe z dietetykiem. 
 

Nadrzędnym celem realizacji tego zadania byłoby pokonanie samotności i poczucia alienacji, które niestety często towarzyszy seniorom.

Projekt kierowany byłby w szczególności do osób, które ukończyły 60 rok życia i mieszkają m.in. na terenie powiatu gorlickiego (miasto Gorlice, gmina Gorlice, Moszczenica, Łużna, Sękowa, Biecz, Bobowa, Uście Gorlickie, Ropa, Lipinki.

 

Czerpiąc z dziedzictwa przodków z regionu Pogórza i Krakowiaków wschodnich

Zadanie to obejmuje pomysł kultywowania tradycji, troski o zachowanie dziedzictwa kulturowego i podnoszenie poziomu uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczeństwa.

Kluczem do tego mają być warsztaty taneczne, wspólne muzykowania i organizacja zabaw ludowych. Dodatkowym, trwałym efektem realizacji zadania miałoby być zakupienie strojów ludowych dla członków Zespołów Folklorystycznych – dziecięcego „ Dziatki z Chatki”, dorosłego „Wieśpnioki”.

Jak piszą organizatorzy:

Operacja ma charakter ponadlokalny, przyczyni się do zachowania tradycji, utrzymania jej tożsamości narodowej i dziedzictwa kulturowego oraz do pogłębiania społecznej integracji i przekazanie tych zacnych wartości przyszłym pokoleniom. 

Projekt stworzy szansę na wykorzystanie ponadlokalnych zasobów dziedzictwa historycznego i kulturowego przez głęboko zakorzenioną tradycję tańca ludowego, muzyki, sztuki ludowej, rękodzieła, strojów ludowych oraz kuchni regionalnej.


W ramach realizacji tego zadania ma zostać przeprowadzonych 144 trzygodzinnych zajęć taneczno-muzycznych, które będą obejmowały swoim zasięgiem trzy regiony: Krakowiaków Wschodnich, Lachów Sądeckich, i Pogórza ( łącznie 432 godzin zajęć).

Tu jako miejsce realizacji zadania wskazano m.in. Gorlice i Szymbark.

 

Więcej informacji o projektach i zakładanych kosztach ich realizacji znajdziecie na Budżetu Obywatelskiego Małopolski.

Do tematu powrócimy już niebawem!

 

Źródło info: malopolska.pl

Napisz komentarz
Komentarze
si vis pacem... 14.02.2023 18:50
Defibrylatory ok. Do tego powinny być kursy pierwszej pomocy, szkolenie w wypadku zagrożeń, budowa schronów etc. Dość pustych projektów, jak objazdowy cyrk na kółkach z jedną z nacji znanych ze słabości do pieniedzy, czy podświetlanie mostów ...

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12