Na zlecenie Województwa Małopolskiego w 2013 roku powstała koncepcja budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych. Projekt budowy został powierzony Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Mowa tu o sieci tras rowerowych VeloMałopolska, która została zaprojektowana tak, aby dotrzeć w każdy region Małopolski.
W ciągu pięciu latach jego realizacji, czyli od 2015 roku oddanych zostało już 600 km (z 1000 km) tras rowerowych o najwyższym standardzie. Pierwszą z tras VeloMałopolska była Wiślana Trasa Rowerowa z Oświęcimia przez Kraków do Szczucina, poprowadzona po nowych drogach rowerowych nad Wisłą. Najpopularniejszymi są jednak połączone ze sobą Velo Dunajec i Velo Czorsztyn – z Zakopanego przez Nowy Targ i Nowy Sącz aż do Tarnowa. W planach jest budowa kolejnych szlaków biegnących wzdłuż rzek Małopolski – Velo Raba, Velo Rudawa, Velo Metropoli.
Ideał, do którego dąży projekt VeloMałopolska, to uzyskanie certyfikatu EuroVelo, który potwierdza najwyższy standard ścieżek rowerowych. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, zagwarantowana jest ciągłość oraz odseparowanie trasy od ruchu drogowego – czytamy na oficjalnej stronie VeloMałopolska.
Utwardzona nawierzchnia (najczęściej asfaltowa) jest przejezdna w każdych warunkach pogodowych, szerokość trasy umożliwia płynny ruch rowerów także wielośladowych (z dwukołowymi przyczepkami, rowerów z napędem ręcznym), a dopełnia to odpowiednie nachylenie terenu (łączna suma wzniesień lub spadków wysokości na odcinku dziennym nie przekracza 1000 m).
Czytelne i jasne oznakowanie gwarantuje łatwe odnalezienie się na szlaku. Dzięki stykowi głównej sieci rowerowej z kolejową, zapewniony jest dodatkowy komfort dla rowerzystów, zarówno dojazdu na trasy jak i możliwości alternatywnego środka transportu w razie nieprzewidzianych trudności na szlaku.
VeloRopa – Korytarz 15
Podsumowując, trasy VeloMałopolska mają być dostępne i przejezdne dla wszystkich rowerzystów, bez względu na wiek czy stopień zaawansowania rowerowego.
Prowadzone są uzgodnienia w zakresie „Studium korytarzowe układu tras rowerowych uzupełniających Zintegrowaną Sieć Tras rowerowych w Województwie Małopolskim – VeloMalopolska 2.0 – zwiększenie zakresu o nowy KORYTARZ 15-VeloRopa, w którym znajduje się także Biecz.
Trwają uzgodnienia dotyczące przebiegu trasy na terenie Gminy Biecz.
Łączna długość planowanej trasy rowerowej w gminie Biecz w korytarzu 15 wynosi nieco ponad 9 kilometrów.
Proponowany przebieg trasy rowerowej:
DK28 w Libuszy (na granicy z Gminą Gorlice) – Starodroże – skręt przed składem budowlanym Budimar – przejazd przez tory kolejowe – droga wzdłuż Ropy – deptak wzdłuż Ropy – ul. Fuska – ul. 3 Maja – ul. Kolejowa – ul. Kazimierza Wielkiego – ul. Binarowska – ul. Przedmieście Dolne (do granicy z Gminą Skołyszyn).
W ramach zadania przy dworcu PKP Biecz planowane jest wykonanie Miejsca Obsługi Rowerzystów.
Włączenie Biecza do sieci tras VeloMalopolska da szansę na stworzenie bezpiecznej trasy, prowadzącej przez inne miejscowości w powiecie gorlickim, która będzie zintegrowana i połączona z trasami w województwie małopolskim. Po uzgodnieniu trasy firma pracująca na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie opracuje mapę z przebiegiem trasy rowerowej.
Trasa rowerowe to ważny element zrównoważonego transportu, pełni także walory turystyczne.
Źródło info: UM w Bieczu, visitmalopolska.pl
Napisz komentarz
Komentarze