Trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco weryfikujemy, jak przebiega proces dystrybucji taniego węgla wśród mieszkańców gmin – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W Małopolsce do tego programu przystąpiło 179 samorządów. Regularne spotkania umożliwiają także reagowanie na pojawiające się dodatkowe wyzwania. Nadrzędnym celem pozostaje skuteczne dostarczenie surowca potrzebnego do zapewnienia ciepła w domach Małopolan.
W różnym sortymencie, do małopolskich gmin dostarczonych zostało już 87 tys. ton węgla.
A jak wygląda dystrybucja węgla w gminach Gorlickiego? W spokojnym tonie wypowiadają się przedstawiciele władz samorządowych naszego powiatu.
Jako samorządowcy jesteśmy zadowoleni z całej inwestycji – mówi Wójt Gminy Moszczenica, Jerzy Wałęga.
Zamówienie, które było na koniec roku 2022, zostało zrealizowane, czyli otrzymaliśmy węgiel. Mieszkańcy kupili go prawie w całości, tak że z 240 ton zostało kilka ostatnich. Wczoraj było to 8 ton, dziś pewnie już jest mniej.
Mamy przygotowaną kolejną nową turę dostaw potwierdzoną przez KDW (przyp. red - Kwalifikowanym Dostawcą Węgla w Stróżach) na 26 stycznia. W tej chwili mieszkańcy składają jeszcze wnioski, już nieliczne, ale dotyczące węgla na ten rok.
Zainteresowanie węglem jest, surowiec będzie już wkrótce na składzie w większej ilości, więc można powiedzieć, że zadanie jest płynnie realizowane. Są też przypadki działania w drugą stronę, tzn. kilku mieszkańców zrezygnowało z zakupu zamówionego węgla, tłumacząc lekką zimą, albo montażem pieca gazowego.
Docierają do mnie informacje od mieszkańców, że węgiel dobrze się spala. Mieliśmy tylko jeden przypadek niezadowolenia, natomiast trudno mówić tu o konkretnym powodzie jego mniejszej funkcjonalności.
Największą trudnością, z którymi boryka się większość gmin, jest utrudniony kontakt telefoniczny z Polską Grupą Górniczą, ale jeśli chodzi o formalności to wszystko jest w porządku i umowa na ten rok została podpisana.
Nie widzę żadnych zagrożeń, ani w niewystarczalnej ilości surowca, ani w kontakcie z Kwalifikowanym Dostawcą Węgla w Stróżach, u którego zaopatruje się większość gmin Ziemi Gorlickiej.
Podobna sytuacja jest w Gminie Sękowa.
O temacie dystrybucji węgla pisaliśmy w październiku 2022 >>>Jakie zasady kupna węgla w gminach? Po ile tona?Nie mamy żadnych problemów w sprawie zaopatrzenia mieszkańców w węgiel – mówi Wójt Gminy Sękowa, Małgorzata Małuch.
Dostawy i sprzedaż idą sprawnie. Węgiel jest dobrej jakości i na bieżąco jest odbierany przez osoby, które składały na niego zapotrzebowanie.
Źródło info: Urząd Wojewódzki w Krakowie/własne
Napisz komentarz
Komentarze