Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Czy mogę leczyć migrenę zbilansowaną dietą? [DIETETYK RADZI]

Podziel się
Oceń

Coraz większa rzesza osób boryka się z problemem uporczywych i często nawracających migren. To schorzenie jest wyjątkowo dotkliwe, zaś jego leczenie przy pomocy środków farmakologicznych nie zawsze przynosi pożądane efekty.
Czy mogę leczyć migrenę zbilansowaną dietą? [DIETETYK RADZI]

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Tymczasem udowodniono, iż kolosalne znaczenie w walce z migrenami odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta. Okazuje się, że istnieje wiele produktów żywnościowych, których wyeliminowanie z codziennego jadłospisu może przynieść znaczną poprawę i pomóc zmniejszyć częstotliwość występowania napadów bólu oraz zminimalizować ich intensywność.

 

Zakazane słodycze i napoje kofeinowe

Kawa, napoje energetyczne, herbata czy też słodkie przekąski to produkty, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Tymczasem wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, iż produkty te w znacznym stopniu przyczyniają się do zwiększenia częstotliwości migren oraz powodują znaczne zaostrzenie objawów. 

W przypadku słodyczy na bazie czekolady przyczyną takiego stanu rzeczy są biogenne aminy – tyramina oraz fenyletylamina, które powodują kurczenie się wewnątrzczaszkowych naczyń krwionośnych. Kiedy po pewnym czasie dochodzi do skokowego poszerzenia się tychże tętnic, pojawia się silny migrenowy ból głowy. 

Podobny mechanizm działania posiada kofeina, która zawarta jest w kawie, herbacie oraz napojach energetycznych. Innym niewskazanym produktem są lody oraz inne zimne desery, które z uwagi na swoją niską temperaturę działają na podobnej zasadzie, co tyramina oraz fenyletylamina. Dlatego, jeśli borykamy się z nawracającymi migrenami, warto wykluczyć te produkty z diety.

 

Ostrożnie z owocami...

Owoce są kojarzone przede wszystkim z licznymi prozdrowotnymi właściwościami, lecz niestety mogą one nasilać bóle migrenowe. Należy uważać przede wszystkim na owoce cytrusowe, które są bogatym źródłem oktopaminy.

Wykazuje ona działanie bardzo zbliżone do tzw. fałszywych neuroprzekaźników i przyczynia się do uwalniania noradrenaliny z zakończeń nerwów współczulnych. Na cenzurowanym powinny znaleźć się również banany oraz awokado, ponieważ można w nich znaleźć znaczne ilości tyraminy. Oprócz tego należy wystrzegać się wszelkich nadpsutych owoców z widocznymi oznakami pleśni, gdyż zawarte w nich toksyny również potęgują bóle migrenowe.

 

 

Alkohol, konserwanty oraz sól na cenzurowanym

Zasadniczo wszystkie napoje alkoholowe są niewskazane u pacjentów z nawracającymi migrenami. W szczególności uważać należy na czerwone wino, które ze względu na wysoką zawartość tyraminy, histaminy oraz siarczynów przyczynia się do intensyfikacji objawów. 

Warto również zrezygnować z soli kuchennej, która znacznie podnosi ciśnienie krwi. Również wszelkie sztuczne słodziki oraz konserwanty: aspartam, glutaminian sodu czy też azotan sodu znacznie zwiększają częstotliwość występowania napadów migrenowych. Dlatego należy zdecydowanie unikać nadmiernie przetworzonych oraz sztucznie dosładzanych gotowych produktów i fast foodów. 

 

 

Witaminy i koenzym Q10 – pomocne w walce z migreną

Wśród składników łagodzących objawy migreny na szczególną uwagę zasługuje witamina B2, zwana popularnie ryboflawiną. Do jej najbogatszych źródeł należą drożdże, mleko, podroby, zielone części warzyw, jajka oraz kasze: gryczana i jaglana. Niezwykle dobroczynne działanie wykazuje również koenzym Q10.

Przeciwutleniacz ten znajduje się w dużych ilościach w kiełkach pszenicy, szpinaku, brokułach, roślinach strączkowych, orzachach włoskich, sardynkach, makreli oraz tranie. Ponadto orzechy oraz wyżej wymienione ryby są doskonałym źródłem kwasów omega-3, które również wpływają pozytywnie na zmniejszenie częstotliwości napadów migrenowych.

 

Wszyscy chorzy zmagający się z migreną powinni zdać sobie sprawę, że z przypadłością tą można i należy walczyć. Jednym ze sposobów na załagodzenie uporczywych objawów jest właśnie odpowiednio zbilansowany jadłospis, który może przynieść naprawdę fenomenalne rezultaty.

 

 Autor: Klaudia Wszołek – dietetyk BonneSante

Napisz komentarz
Komentarze
Olo 09.01.2023 16:37
Ja jakoś odżywiam się zdrowo co dziennie długie spacery i tak mam ataki silnej migreny .nie ma w Gorlicach lekarzy którzy by naprawdę znali się na rzeczy

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.