Za nami słoneczny oraz wietrzny poniedziałek. Stacja IMGW w miejscowości Bartne o 22.10 CET zmierzyła poryw wiatru osiągający aż 56 km/h. Silny południowy wiatr sprawił również, że temperatura powietrza wzrosła, mimo że słońce zaszło już o 15.36.
Rozpogodzenia sprawiły, że noc z niedzieli na poniedziałek była miejscami naprawdę zimna. Duży spadek temperatury minimalnej sprzyja też pojawieniu się słupów świetlnych. Czym one są?
Najprościej mówiąc, jest to zjawisko optyczne, które możemy obserwować w atmosferze i przyjmuje postać kolumny świetlnej. Powstaje w wyniku odbicia światła od kryształków lodu. Występowaniu tego zjawiska sprzyja właśnie mocno wychłodzona masa powietrza lub marznąca mgła.
Noc z poniedziałku na wtorek nie była już tak zimna. Temperatura minimalna spadła średni do około -3 stopni, z czego w południowej części powiatu była ona poniżej tej granicy, a w północnej powyżej.
W ciągu dnia maksymalna temperatura powietrza wzrośnie do około 2 stopni w północnej części powiatu, w południowej od -3 do -1 stopni.
Dziś w nocy przez nasz rejon przemieszczał się także ciepły front. W związku z tym będzie mała szansa na opad w drugiej części nocy lub rano. Jeżeli popada, to byłby to najprawdopodobniej deszcz i mógłby mieć on charakter marznący.
Zachmurzenie w ciągu dnia (20 grudnia) będzie duże lub umiarkowane. Wiatr w porywach nadal będzie dość silny lub silny z południa.
Pogoda na święta
Świąteczny tydzień, wg wyliczeń modelu CFS, będzie cechował się występowaniem dodatniej anomalii temperatury w stosunku do normy wieloletniej na przeważającym obszarze kraju.
Jest to zapowiedź nieuchronnej odwilży, która jest możliwa dzięki przebudowie pola barycznego nad Europą. Pod kątem sumy opadu wg modelu obecny tydzień będzie z reguły w normie.
Napisz komentarz
Komentarze