Studenci uczestniczący w pracach gorlickiego Uniwersytetu Złotego Wieku podsumowali oficjalnie kończący się Rok Ignacego Łukasiewicza. Spotkanie, które odbyło się 30 listopada na terenie Dworu Karwacjanów było formą zamknięcia Roku Ignacego Łukasiewicza 2022.
W czasie spotkania słuchacze mieli możliwość wysłuchania wykładu poprowadzonego przez kustosza gorlickiego muzeum, Katarzynę Lianę. Opowieść o tym „Jak wynalazek Ignacego Łukasiewicza zmienił życie mieszkańców Gorlic i okolic” była niezwykle barwna.
Prowadziła od historia życia mieszkańców naszego regionu w XIX wieku do rewolucyjnych zmian, które zaszły na całym świecie. Sprawa dotyczyła oczywiście rozwoju przemysłu naftowego i gazownictwa, ale także warunków życia ludzi w naszym regionie i rewolucji społecznej, do której wielki przemysł się przyczyniał. Pewne zmiany zachodzące w świadomości pracodawców pojawiały się wolno: w tym przypadku podejście Ignacego Łukasiewicza było traktowane jako modelowe i z wielu względów rewolucyjne.
Kustosz gorlickiego muzeum opowiadała słuchaczom UZW m.in. o okolicznych polach naftowych, powstawaniu ośrodków rafineryjnych czy sprzęcie wiertniczym i nauce jego obsługi. Nie brakowało oczywiście wielu opowieści o samym Łukasiewiczu i tym, jak swoją pracą przyczyniał się do dobrobytu otaczających go ludzi.
Opowieść nie zakończyła się na roku śmierci Łukasiewicza, ale obejmowała także późniejsze dzieje przemysłu naftowego na terenie Gorlic i okolic. Dopiero taka długa perspektywa, sięgająca współczesności, pozwala dostrzec to, jak trwałe były zmiany, które wprowadził pewien niepozorny człowiek.
W ramach Roku Ignacego Łukasiewicza słuchacze UZW uczestniczyli w następujących przedsięwzięciach:
- 19 stycznia 2022 r. oficjalnie zainaugurowano Rok Łukasiewicza wykładem dr. Sławomira Mrozka „Życie Ignacego Łukasiewicza nad rzeką Ropą"; spotkanie odbyło się w Dworze Karwacjanów;
- 8 marca słuchacze UZW wzięli udział w Dniu Kobiet połączonym z dwusetną rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza: poza burmistrzem miasta Gorlice w spotkaniu wziął udział także... sam Ignacy Łukasiewicz z małżonką Honoratą;
- 16 marca miała miejsce wycieczka studentów UZW do Muzeum Regionalnego PTTK;
- 12 maja seniorzy wybrali się na majówkowy spacer śladami Łukasiewicza od centrum Gorlic aż do Skansenu Naftowego „Magdalena";
- 25 maja słuchacze UZŁ wzięli udział w wycieczce do Bóbrki, gdzie odwiedzili muzeum poświęcone Łukasiewiczowi, a następnie udali się na cmentarz, gdzie zapalili biało-czerwone znicze na grobowcu Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów.
Źródło info: UM w Gorlicach, Roman Dziubina
Napisz komentarz
Komentarze