Serial pt. „Ślady Łukasiewicza” został przygotowany jako cykl krótkometrażowych filmów. Opisują one historię życia Ignacego Łukasiewicza oraz dalszy los wynalazków, które stworzył.
Pierwszy z odcinków trwa nieco ponad 10 minut, a swoją premierę miał w miniony piątek (7 października). Opowiada historię Łukasiewicza od jego narodzin do małżeństwa z Honoratą i wyprowadzki z Gorlic do Jasła.
Kolejne części cyklu będą publikowane co tydzień i stworzą kompletną opowieść o życiu Łukasiewicza i jego aktywności w kolejnych miejscowościach: Gorlicach, Jaśle, Bóbrce, Chorkówce i Zręcinie. Wybór miejsc nie jest przypadkowy: każda z tych lokalizacji skrywa część historii wynalazczości Łukasiewicza i jest pełna śladów jego aktywności jako społecznika.
W przygotowaniu produkcji wzięli eksperci: prof. dr hab. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katarzyna Liana – kustosz Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach, Mariusz Światek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Barbara Olejarz – dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Wojciech Żurkiewicz – regionalista, ks. dr Wacław Socha – proboszcz parafii w Zręcinie.
Ignacy Łukasiewicz jawi się w ich opowieściach jako postać złożona, niejednoznaczna. Był błyskotliwym człowiekiem, który swój talent poparł ciężką, codzienną pracę. Ignacy może być postrzegany jako wielki romantyk, patriota ale i osoba, której życie prywatne mogło wzbudzać uzasadnione kontrowersje.
Dzięki magii filmu i animacji, twórcy produkcji pokazali nieistniejące już miejsca, które powstały z inicjatywy Łukasiewicza lub odegrały ważną rolę w jego życiu. Są to m.in.: jasielskie koszary, destylarnia w Ulaszowicach, zakład wodoleczniczy w Bóbrce. W serialu możemy też zajrzeć na salę operacyjną, we Lwowie, gdzie odbywa się pionierska operacja przeprowadzona dzięki światłu łukasiewiczowskiej lampy naftowej. Weźmiemy też udział w uroczystości zapalenia ulicznej lampy naftowej w Gorlicach zlokalizowanej przy ul. Węgierskiej. W końcu pojawimy się na pogrzebie Ignacego i zobaczymy jak wyglądała uroczystość w zręcińskim kościele.
Przygotowanie serialu było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób:
- scenariusz i reżyseria: Jakub Kowalczyk
- montaż: Piotr Trznadel
- animacja: Piotr Trznadel
- rysownik: Bartosz Skoczkowski
- dźwięk: Paweł Ginalski
- muzyka: Wojtek Nowicki
- lektor: Michał „Meli” Melcer
- tłumaczenie na język angielski: Grzegorz Kasprzycki
- making of i fotosy: Łukasz Sypień
- produkcja: Narodowe Centrum Kultury
- producent wykonawczy: TrznadelMedia
Kolejne odcinki tej barwnej opowieści będzie można oglądać co piątek na kanale YouTube >>>Narodowego Centrum Kultury.
Całość przygotowano w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza.
Napisz komentarz
Komentarze