Małopolska jest przygotowana
Małopolska jest przygotowana do działań związanych z ewentualnością wystąpienia zdarzenia radiacyjnego – powiedział marszałek województwa małopolskiego, Łukasz Kmita.
W ocenie ekspertów ryzyko jest niewielkie, niemniej poleciłem wszystkim służbom traktowanie tej sprawy jako procedury wynikającej z zarządzania kryzysowego, a zatem priorytetowo. Schemat dystrybucji jodku potasu został w Małopolsce opracowany i jest wdrażamy zgodnie z dyspozycjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Ze względu na skalę działań, konieczne jest ścisłe współdziałanie wszystkich poziomów administracji, w tym szerokie zaangażowanie wójtów, burmistrzów i prezydentów jako szefów zarządzania kryzysowego na swoim terenie. Jesteśmy w stałym kontakcie, odbywają się kolejne wideokonferencje poświęcone temu tematowi.
Całość działań jest koordynowana z poziomu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Najpierw straż, potem gminy
Pierwszym etapem dystrybucji tabletek jodku potasu było przetransportowanie ich z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do jednostek Państwowej Straży Pożarnej.
Takimi głównymi punktami w Małopolsce zostały magazyny Komedy Wojewódzkiej PSP w Krakowie (Wojewódzki Ośrodek Szkolenia PSP w Krakowie) oraz Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej.
Następnie tabletki zostały rozdzielone ilościowo na poszczególne powiaty i rozwiezione transportem PSP do Komend Powiatowych/ Miejskich PSP. W Komendach Powiatowych PSP zasoby powiatów zostały rozdzielone na poszczególne gminy. Aktualnie dobiega końca etap rozwożenia tabletek do magazynów gminnych.
Lista punktów w Gminie Gorlice
Mając na uwadze bieżącą sytuację w zakresie bezpieczeństwa radiacyjnego, związaną z wojną w Ukrainie, w razie konieczności podania dla ludności preparatu stabilnego jodu, gmina Gorlice zorganizowała punkty wydawania preparatu jodowego w następujących lokalizacjach:
- Ochotnicza Straż Pożarna, Bielanka 12, 38-311 Szymbark;
- Szkoła Podstawowa, Bystra 154, 38-300 Gorlice;
- Szkoła Podstawowa, Dominikowice 50, 38-303 Kobylanka;
- Zespół Szkolno-Przedszkolny, Klęczany 2, 38-333 Zagórzany;
- Szkoła Podstawowa, Kobylanka 413, 38-303 Kobylanka;
- Zespół Szkolno-Przedszkolny, Kwiatonowice 21, 38-333 Zagórzany;
- Szkoła Podstawowa, Ropica Polska 70, 38-300 Gorlice;
- Zespół Szkolno-Przedszkolny, Stróżówka 159, 38-300 Gorlice;
- Szkoła Podstawowa, Szymbark 464, 38-311 Szymbark;
- Szkoła Podstawowa, Zagórzany 230, 38-333 Zagórzany;
- Zakład Opieki Zdrowotnej „MEDICOR II”, 38-303 Kobylanka 144;
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szymbarku, 38-311 Szymbark 574;
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Ośrodek Zdrowia” w Zagórzanach,
- 38-333 Zagórzany 235
Nie zażywajmy jodku prewencyjnie
Zastosowanie jodku potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jest standardowym działaniem prewencyjnym, przygotowanym i zatwierdzonym przez WHO oraz Międzynarodową Agencję Atomistyczną na wypadek incydentu nuklearnego. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieuzasadnionego i niekontrolowanego stosowania tego preparatu.
Nie można przyjmować jodku potasu na własną rękę i „ na zapas”, a w wątpliwych przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Źródło info: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie/ Gmina Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze