Przez ostatnich kilka dni zaczęliśmy odbierać telefony z informacjami, że Gorlicki Dworzec Autobusowy końcem września zostaje zamknięty, a przewoźnicy mający tam stanowiska dla wsiadających i wysiadających, nie będą już z niego korzystać.
Skontaktowaliśmy się z wszystkimi osobami zainteresowanymi losami dworca autobusowego, właścicielem obiektu, dzierżawcą oraz przewoźnikami.
Właściciele firm usługowych w różnym tonie wypowiadali się o sytuacji i opłacalności przewozów pasażerów na terenie całego powiatu gorlickiego i tras poza nim. Gorzkie słowa padły również w stronę samorządowców, wypominając ich niespełnione obietnice wsparcia.
Rosnące ceny paliwa oraz spadek frekwencji na liniach powodują u nich coraz mniejszą opłacalność działalności, a koszty utrzymania obiektu użyteczności publicznej, jakim jest dworzec, w wielu przypadkach ich dobija.
Z informacji jakie posiadamy wynika, że w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania zainteresowanych stron, które mają pochylić się jeszcze raz nad tematem funkcjonowania dworca i organizacji jego pracy.
Na nasze pytanie o sens istnienia dworca autobusowego w mieście powiatowym odpowiada Starostwo Powiatowe w Gorlicach.
Aktualnie z dworca autobusowego w Gorlicach na podstawie umów cywilno – prawnych (bez obowiązku prawnego ich zawierania) na linii komunikacyjnych niewykraczających poza teren powiatu, funkcjonujących na podstawie zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych, wydanych przez Starostę Gorlickiego, korzysta 5 przewoźników na 8 liniach – informuje Maria Gubała, Starosta Powiatu Gorlickiego.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (tj. Dz. U. z 2022r., poz. 180 z późn zm.) do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym dołącza się potwierdzenie uzgodnienia zasad korzystania z obiektów dworcowych i przystanków, dokonane z ich właścicielami lub zarządzającymi – Starosta zatem nie wydaje zgody na korzystanie z przystanków i dworca autobusowego, ponieważ nie jest ich właścicielem ani organem zarządzającym.
Natomiast, zgodnie z art. 20 f ust. 2 ustawy z dnia o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2022r., poz. 1693 z późn zm.) zarządca drogi, jest zobowiązany udostępnić nieodpłatnie gminie na jej wniosek część pasa drogowego w celu budowy, przebudowy i remontu wiat przystankowych lub innych urządzeń służących do obsługi podróżnych.
Powiat nie ma prawnego obowiązku posiadania i utrzymania obiektów dworcowych, jednak uważamy, że Dworzec Autobusowy na terenie miasta Gorlice jest bardzo potrzebny.
Dworzec autobusowy stanowi ważne centrum komunikacyjne i jest punktem odniesienia dla podróżujących. Dzięki niemu pasażerowie mogą łatwiej zorientować się w terenie i sprawniej przesiąść się do innego autobusu.
Toczącą się sprawę komentuje również Urząd Miejski w Gorlicach.
Formalnie nikt nie wystąpił do miasta o wsparcie związane z prowadzeniem dworca autobusowego – mówi Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic.
Dworzec służy przede wszystkim mieszkańcom powiatu i okolicznych gmin, bo komunikacja MZK korzysta tylko z przystanków miejskich. Jeżeli samorządy miałyby partycypować w kosztach prowadzenia dworca to powinny to solidarnie robić wszystkie, a zwłaszcza Powiat.
Jeśli mamy już o tym rozmawiać, to rozmawiajmy wszyscy, a nie zrzucajmy odpowiedzialności na miasto.
Będziemy przyglądać się sprawie i poinformujemy Państwa o postępie działań.
Kilka dni później w sprawie wypowiedziało się Starostwo Powiatowe w Gorlicach >>>Powiat zabiera głos
Rok później dworzec trafił w ręce spółki Terra Mota, która wynajęła go Voyagerowi >>>Gorlicki Dworzec Autobusowy na miarę XXI wieku
Napisz komentarz
Komentarze