Wielu z Was mogło śledzić postępy pracy, które prowadzone były pod tajemniczą nazwą „Translokacja murowanej Kapliczki słupowej z figurą upadającego Chrystusa”.
Przedmiotem prac było przeniesienie kapliczki, która była wzniesiona prawdopodobnie w połowie XIX wieku w pobliżu potoku Łużnianka. Dotychczasowa lokalizacja, w pobliżu tzw. starej drogi nie była odpowiednia. Nawet zadbana okolica nie pozwoliłaby zachować cennych walorów historycznych, estetycznych i religijnych, które wiązały się z istnieniem tego obiektu. Z tych właśnie względów podjęto działania, których celem miało być przeprowadzenie konserwacji obiektu oraz przeniesienie go w lepiej eksponowane miejsce.
Unikatowy obiekt z historią
Jak przypomina Urząd Gminy Łużna, obiekt, który przeniesiono w pobliże drogi wojewódzkiej miał powstać jako wyraz wdzięczności mieszkańców za ustanie epidemii cholery. Geneza powstania tego obiektu zachowała się w formie zapisków i przekazów ustnych.
Budowla wykonana została z kamienia. Jest otynkowana i pokryta gontem. Całość wieńczy żeliwny krzyż na daszku. W jej wnętrzu znajdował się obraz Matki Boskiej Różańcowej i przykuwająca uwagę rzeźba Chrystusa upadającego pod krzyżem.
Kapliczka była jeszcze niedawno usytuowana nad brzegiem potoku. Była tam mało widoczna, a co kluczowe, znajdowała się na terenie zagrażającym osunięciem się. Przeniesienie tego obiektu było więc nie tylko kwestią estetyki i wyeksponowania ciekawej pamiątki z przeszłości. Chodziło także o zachowanie tego miejsca dla przyszłych pokoleń. Nowe usytuowanie było możliwe dzięki uprzejmości Państwa Teresy i Józefa Januszów.
Nowa lokalizacja
Kapliczka stanęła przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 977 i drogi prowadzącej w kierunku Stróż. Chociaż ta konkretna kapliczka jest w tym miejscu nową konstrukcją, to wielu z Was może kojarzyć dobrze to miejsce. Jeśli spojrzycie na Mapy Google (zrzut ekranu zobaczycie w galerii poniżej), zobaczycie, że istnienie kapliczki w tym miejscu nie jest niczym nowym. Do niedawna była tu mała kapliczka umieszczona w dziupli, w starym dniu drzewa.
Dziś pień został już wycięty, a miejsce po maleńkiej, symbolicznej kapliczce zajęła kapliczka z historią.
Wykonane prace obejmowały szeroki zakres prac konserwatorsko-restauratorskich, w tym:
- dokonanie inwentaryzacji fotograficznej i pomiarowej,
- usunięcie starych wypraw tynkarskich, zdjęcie daszku,
- rozbiórkę kapliczki, dokonanie segregacji materiału do powtórnego wykorzystania,
- oczyszczenie kamieni i cegły,
- uporządkowanie terenu po pracach rozbiórkowych,
- przetransportowanie całości materiału na nowe miejsce,
- wykonanie izolacji, rekonstrukcję murów,
- odtworzenie gontowego pokrycia dachu,
- odrestaurowanie metalowego krzyża,
- wykonanie wypraw tynkarskich,
- wykonanie konserwacji i częściowej rekonstrukcji elementów drewnianych, stylowych okien oraz figury krzyża.
Dodatkowo wykonane zostały prace wykończeniowe i przygotowano odpowiednią dokumentację po zakończonych pracach. Odbiór prac nastąpił 4 sierpnia.
Wykonawcą prac była firma ARStec Pracownia Plastyczna i Konserwatorska z siedzibą w Nowym Sączu. Koszt prac został pokryty w całości ze środków własnych gminy Łużna.
Źródło info: UG w Łużnej
Napisz komentarz
Komentarze