Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Ogromne zapotrzebowanie na psychologów w szkołach

Podziel się
Oceń

Psychologa przyjmę, pilnie! Tak można streścić ogromną liczbę ofert pracy, które pojawiły się m.in. na stronach kuratoriów oświaty w Polsce. Zmiana przepisów spowodowała, że takich osób musi być w szkołach więcej.
Ogromne zapotrzebowanie na psychologów w szkołach

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Ostatni krzyk o pomoc

W minionym tygodniu opublikowaliśmy tekst >>>Nie widziały sensu dalszego życia, chciały skoczyć, w którym opowiedzieliśmy Wam o dwóch zdarzeniach z udziałem dwóch młodych kobiet, które były o krok od podjęcia prób samobójczych. Do żadnej jednak nie doszło: przy ich boku na czas pojawiły się osoby, które podjęły właściwe działanie i ostatecznie odwiodły kobiety od skoków.

To tylko dwa przykłady, które potwierdzają obecność dużo szerszego zjawiska, którym jest pogarszająca się kondycja psychiczna młodych osób. Powodów tego zjawiska jest bardzo wiele, a niejednokrotnie przyczyną jest wiele współwystępujących przyczyn. Od niepowodzeń osobistych, stresu, poczucia presji społecznej, wpływu mediów aż po zdiagnozowane choroby, które wpływają na funkcjonowanie nastolatków i młodych dorosłych. Współcześnie ogromnym wyzwaniem staje się także świadczenie uczniom pomocy z zakresu radzenia sobie z agresją, rozładowaniem negatywnych emocji, rozwiązywanie problemów z nałogami (np. uzależnienie od telefonu, problem ze stosowaniem używek) czy uzyskanie wsparcia w odzyskaniu pewności siebie. Pandemia uwypukliła liczne problemy, których obecność była dla wielu rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół oczywista.

Powodów, dla których prośba o wsparcie psychologiczne może być uzasadniona jest bardzo wiele. 

Wizyta u psychologa czy konsultacja psychiatryczna przestała być postrzegana jako powód do wstydu. Niestety, nawet, jeśli pojawi się wola skorzystania z takiej pomocy, jej uzyskanie może być bardzo trudne. Wizyty prywatne mogą być bardzo kosztowne, a uzyskanie wsparcia refundowanego może wymagać bardzo długiego oczekiwania.

W maju znowelizowana została m.in. Ustawa o o systemie oświaty, która zmienia warunki zatrudnienia psychologów w szkołach i wymaga zwiększenia ich obecności w placówkach edukacyjnych. 

Na stronie krakowskiego kuratorium widzimy ponad 400 ofert pracy dla psychologów, którzy chcieliby podjąć pracę na terenie naszego województwa. 
 

Pomoc psychologiczna dzieciom i młodzieży potrzebna jak nigdy wcześniej!

O ogromnych problemach z uzyskaniem profesjonalnego wsparcia psychologicznego przez osoby najmłodsze piszą i mówią najważniejsze ośrodki odpowiedzialne za zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Pandemia obnażyła wiele problemów i niedostatków związanych ze wsparciem psychologicznym najmłodszych. Jeszcze niedawno przyjmowano je z przymrużeniem oka, jako nierealistyczne, wydumane. Dziś bardzo wielu młodych ludzi ma zdiagnozowane problemy psychiczne, leczy się psychiatrycznie, korzysta ze wsparcia psychologicznego. Są w stanie funkcjonować w grupie rówieśniczej normalnie, ale przyjmowane leki czasem zmieniają ich nie do poznania. Skrywana za maską uśmiechu prawda bywa przytłaczająca.

Pomysł na wprowadzenie psychologów do szkół ma pozwolić na uzyskanie przez uczniów pomocy w najlepszy sposób: najbliżej jak to możliwe. Systemowe rozwiązanie polegające na zwiększeniu liczby ekspertów, zwłaszcza specjalistów psychiatrii dziecięcej, nie jest możliwe z dnia na dzień. Wykształcenie kolejnych psychologów także wymaga czasu. Tymczasem lawinę kryzysu mają więc próbować zatamować psycholodzy w szkołach.

 

Ilu psychologów jest poszukiwanych teraz w szkołach w naszym powiecie?

Liczba ta na chwilę publikacji tego artykułu wynosi 15. 

To oferty pracy dla psychologów w wymiarze od 6 do 22 godzin. Psychologa poszukują m.in. w Rożnowicach, Korczynie, Racławicach, Gorlicach, Bieczu, Szalowej, Woli Łużańskiej, Szymbarku czy Łużnej.

Do podjęcia tej pracy trzeba nie tylko determinacji, ale także przekonania, że ta praca jest potrzebna. To oni mają być obecni blisko ucznia potrzebującego pomocy, mają dać poczucie, że pomoc jest na wyciągnięcie ręki, że wystarczy zapukać do drzwi, za którymi czeka osoba gotowa świadczyć niezbędne wsparcie.

Pośród zadań stojących przed psychologami szkolnymi wskazuje się także prowadzenie zajęć rozwijających umiejętności społeczne i warsztatów, w czasie których uczniowie będą uczyli się radzenia sobie z emocjami. Na liście jego zadań znajdujemy m.in. inicjowanie zadań mediacyjnych, interwencyjnych, prowadzenie zajęć profilaktycznych związanych z uzależnieniami, prowadzenie diagnozy, pomocy psychologicznej, wspieranie nauczycieli i rodziców w rozwiązywaniu problemów.

Czy znajdą się chętni do pełnienia tej odpowiedzialnej i tak potrzebnej teraz pracy?

 

Źródło info: Kuratorium Kraków, MEiN, Ustawa o systemie oświaty

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”