Hypoalergiczna czy antyalergiczna?
Różnica między tymi dwoma rodzajami kołder jest dość istotna. Po pierwsze, kołdra hypoalergiczna jest kołdrą wykonaną z materiałów i surowców, które uznawane są za niepowodujące alergii. Takie kołdry przeznaczone są do użytkowania codziennego, również przez osoby, które nie cierpią z powodu uczuleń. Kołdry hypoalergiczne sprawdzają się w przypadku lekkich alergii i alergii na roztocza. Ich plusem jest to, że są powszechnie dostępne i ich cena nie jest zbyt obciążająca dla portfela.
Z kolei kołdry antyalergiczne to kołdry do zadań specjalnych. Są wyprodukowane z surowców i materiałów, które aktywnie zapobiegają rozwojowi alergenów. Można powiedzieć, że takie kołdry aktywnie chronią przed powstawaniem skupisk czynników potencjalnie alergizujących. Tego typu kołdry najlepiej wybierać w przypadku ciężkich i umiarkowanych przypadków alergii, które zostały zdiagnozowane przez specjalistę. Takie kołdry są znacznie droższe od hypoalergicznych.
Naturalne czy syntetyczne
W przypadku ciężkich alergii, szczególnie kontaktowych i atopowym zapaleniu skóry, nie jest wskazane używanie kołder z syntetycznych materiałów. U osób bardzo wrażliwych mogą one powodować nadmierne przegrzewanie się organizmu, powstawanie podrażnień i tzw. potówek oraz odparzeń. W takim przypadku sprawdzą się naturalne surowce: np. kołdry z alpaki - MyHoneyHome.pl ma w swojej ofercie wysokiej jakości pokrycia tego typu.
Rodzaj alergii
Alergie bywają różne. Kontaktowe zdarzają się często, ale znacznie bardziej poważne bywają alergie wziewne. Kontakt z alergenem może prowadzić do pojawienia się ataku astmy, a w skrajnych przypadkach nawet duszności. Dlatego jeśli ktoś w naszym bliskim otoczeniu choruje z powodu alergii wziewnych, konieczne jest minimalizowanie ekspozycji na czynnik powodujący nadmierną reakcję układu immunologicznego. W takim przypadku nie zawsze sprawdzają się naturalne surowce jak wełna czy pierze: ponieważ bywają one niekiedy alergenami.
Łatwość utrzymania higieny
Zapewne nie trzeba nikogo przekonywać, że utrzymywanie higieny jest ważne nie tylko w przypadku alergików, ale również osób zdrowych. Faktem jednak jest, że alergicy mogą wymagać częstszej zmiany pościeli oraz prania zarówno poszewek jak i samego wsadu pościeli. Kupując kołdrę dla alergika, upewnijmy się, że możliwe jest jej pranie w wysokich temperaturach, ponieważ tylko one zabijają większość bakterii.
Nie jedna, a dwie kołdry
Podstawowym elementem higieny snu jest dopasowanie temperatury do potrzeb organizmu. Specjaliści są zdania, że powinniśmy sypiać w 18 stopniach i nigdy nie przegrzewać się w czasie spania. Dlatego dobrze jest posiadać dwie kołdry: na sezon letni i zimowy. W przypadku kołder dla alergików to szczególnie ważne. Dodatkowo zwróćmy uwagę na sposób przechowywania kołdry w czasie, gdy nie jest użytkowana. Najlepiej zamknąć ją w szczelnym worku próżniowym i przechowywać w suchej, przewiewnej szafie.
Napisz komentarz
Komentarze