Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Już wkrótce rozpoczną się szczepienia w szkołach

Podziel się
Oceń

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach. W materiałach znalazły się informacje dotyczące m.in. zakresu zadań dyrektora szkoły oraz współpracy z punktem szczepień.
  • Źródło: gov.pl
Już wkrótce rozpoczną się szczepienia w szkołach

Autor: Fot. ilustracyjne/pixabay

 

Oddzielny materiał został poświęcony kwestii obecności rodziców podczas szczepienia dziecka przeciw COVID-19. Informacje przygotowane przez MEiN zostaną przekazane szkołom i placówkom za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.
 

Organizacja szczepień 

Pakiet informacji dotyczący organizacji procesu szczepień określa obowiązki i zadania dyrektora szkoły. Są wśród nich m.in.: zorganizowanie zajęć z wychowawcą dla uczniów oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym, zebranie od rodziców deklaracji dotyczących udziału dziecka w szczepieniu, współpraca z punktem szczepień, zorganizowanie miejsca na przeprowadzenie procesu szczepień (w zależności od możliwości lokalowo-organizacyjnych szkoły). 

W materiałach znalazły się również informacje dotyczące zakresu zadań realizowanych przez punkty szczepień. Punkty zapewnią m.in. obecność lekarza podczas kwalifikacji do szczepienia dziecka, przygotowanie kadry zespołu szczepiącego oraz utylizację odpadów medycznych, jeśli szczepienie będzie realizowane na terenie szkoły.

Podczas akcji szczepień w szkołach zaszczepieni będą mogli być także rodzice ucznia oraz pracownicy szkoły. 
 

Obecność rodzica podczas szczepienia dziecka

Ważnym elementem materiałów przygotowanych przez MEiN są rekomendacje dotyczące obecności rodzica podczas szczepienia dzieci. Do szczepienia przeciwko COVID-19, podobnie jak w populacyjnych punktach szczepień, wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia), złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem. Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia. 
 

List Ministra Zdrowia na temat szczepień uczniów w wieku 12-15 lat 

Wraz z materiałami informacyjnymi do szkół został przesłany list Ministra Zdrowia do dyrektorów, nauczycieli i rodziców w sprawie szczepień uczniów w wieku 12-15 lat. List odpowiada na wiele pytań i wątpliwości związanych ze szczepieniami nastolatków. 

Minister Zdrowia zaznaczył, że szczepionki zostały dopuszczone do stosowania po przejściu odpowiedniej procedury potwierdzającej ich bezpieczeństwo i skuteczność. Wskazał, które szczepionki mogą być podawane dzieciom od 12. roku życia, a także przywołał dane związane z badaniami klinicznymi w tej grupie wiekowej. Podkreślił, że działania niepożądane wśród nastolatków w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie pojawiają się u osób po 18. roku życia i starszych. Zazwyczaj mają one łagodny charakter i obejmują: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, gorączkę, zmęczenie, ból głowy, mięśni i stawów.

 

Wszystkie dostępne materiały i szczegóły znajdują się na stronie >>>gov.pl


Napisz komentarz

Komentarze

WkurzOna 20.08.2021 15:41
Jak "minister zdrowia" może mówić, że te preparaty są skuteczne i bezpieczne, skoro nadal trwają badania (3 faza badań klinicznych)??? Tak to będzie mógł powiedzieć co najmniej końcem 2023 r, gdy badania się zakończą.

ja 20.08.2021 16:23
..a na szczepionkach(opakowaniu)nie ma nawet składu a każdy organizm reaguje inaczej...dawniej jak szło się do lekarza to najpierw wywiad jakie leki biore jakie cisnienie na co uczulenie i do piero "dopasowano" antybiotyk a teraz do kościoła i szczepionka na festyn i szczepionka ,na spacer i szczepionka ,więcej punktów szczepień niż szaletów miejskich...minister dziś ogłosił że przy następnej fali maski nie będą obowiązkowe ,każdy sam zdecyduje czy ma nosić....... Szef resortu zdrowia pytany był również o to, kiedy nie będziemy musieli zasłaniać już nosa i ust. -Zapewne formalnie zniesiemy w końcu ten obowiązek – odpowiedział. Formalnie te obostrzenia prawdopodobnie w końcu znikną, ale nasza mentalność się zmieni i osoby, które są wrażliwe na punkcie swojego bezpieczeństwa zdrowotnego, będą tę maseczkę być może zawsze miały przy sobie – mówił dziennikowi minister.

~~~~ja 21.08.2021 05:50
Po pierwsze wypełniasz ankietę po drugie jeżeli masz jakieś wątpliwości podczas szczepienia możesz dopytać, po trzecie masz w internecie (tylko na normalnych stronach nie foliarzy) szerokie info na ten temat i każdy normalny człowiek o tym wie. Co do składu to nie paracetamol gdzie napisano skład: paracetamol.ale masz rację może lepiej czekać na selekcję naturalną... tylko czekaj na nią sam a nie wypisuj bzdur w necie.

olek 22.08.2021 19:30
a pani szczepiaca cie kulturalnie ci odpowie: szczepi sie pan czy nie bo ja tu dla przyjemnosci nie jestem....

ja 20.08.2021 12:57
Powie mi ktoś po co się szczepić??????..jestem po dwóch dawkach i przeciwciała spadły mi do zera i jest problem

strona wuwuwu 20.08.2021 12:38
Wojskowy Instytut Medyczny, gen. prof. G. Gierelak: Widzi pan sens angażowania szkół w akcję szczepień wśród uczniów? To decyzje rządowe, a ja mogę wypowiadać się jedynie na podstawie danych pochodzących z badań naukowych oraz doświadczenia. Kilka dni temu ukazał się w USA raport Centers for Disease Control and Prevention dotyczący zakażeń wśród tamtejszych dzieci. Przyjrzano się hospitalizacji najmłodszych z powodu COVID-19 od stycznia do kwietnia tego roku. W całych Stanach do szpitala trafiło 204 dzieci. Co ciekawe, autorzy piszą, że nawet ta liczba jest przeszacowana. 70 proc. tych dzieci miało co najmniej jeden czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, jak astmę, otyłość, choroby neurologiczne. W ponad 60 proc. byli to Afroamerykanie i Latynosi, czyli grupy etniczne genetycznie obciążone gorszym rokowaniem w przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Tylko 5 proc. wymagało oddechu wspomaganego, nikt nie umarł. To pokazuje, z jakim poziomem ryzyka mamy do czynienia u dzieci.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”